Jump to content

e39 530i automat - 97.000km - import Dubai UAE


e39.addict

Recommended Posts

Foarte frumoasa. Fotografiile par facute in Dubai. Nu e inmatriculata in Romania? Acum mai arata la fel de impecabila? Ce inseamna inmatriculare pentru un asa import?

 

Si sunt curios, daca a fost produsa pentru Japonia, cum de are volan pe stanga si nu pe dreapta?!?

 

Motorul ala 6l 3.0 benzina, e sacru.

Link to comment
Share on other sites

Un model deosebit din multe puncte de vedere!

Cum se comporta iarna cu Hotclimate Version?

Am un prieten care avea aceasta optiune la un E70 adus din SUA si iarna ingheta de frig.

 

Modulul radio BM53 pentru Japonia are alte frecvente pe FM. Iti functioneaza pe frecventele noastre?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine. Totusi nu ai precizat daca masina este inmatriculata in Romania, cel mai probabil ca nu. Din acest punct de vedere pretul este fantezist.

Despre volan, si eu am aceasta curiozitate. Cautand de cateva luni o anumita masina din 1990, am dat si eu peste cateva din Japonia si cu volan pe stanga. Sincer nu imi explic nici eu cum e posibil.

 

 

ps: majoritatea masinilor sh care sunt de vanzare din Uae pe platformele de licitatie sau de vanzare au specificat "not for export".

Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa. Fotografiile par facute in Dubai. Nu e inmatriculata in Romania? Acum mai arata la fel de impecabila? Ce inseamna inmatriculare pentru un asa import?

 

Si sunt curios, daca a fost produsa pentru Japonia, cum de are volan pe stanga si nu pe dreapta?!?

 

Motorul ala 6l 3.0 benzina, e sacru.

 

Nu este inmatriculata in RO, se poate circula cu numerele de export pana se inmatriculeaza. Procedura este la fel ca la orice masina, rar, politie, numere, etc.

 

Nu toate masinile din Japonia sunt cu volan pe dreapta, doar o anumita regiune din JPN e cu volan pe stanga.

 

Masina arata exact ca in poze.

 

Arata foarte bine. Totusi nu ai precizat daca masina este inmatriculata in Romania, cel mai probabil ca nu. Din acest punct de vedere pretul este fantezist.

Despre volan, si eu am aceasta curiozitate. Cautand de cateva luni o anumita masina din 1990, am dat si eu peste cateva din Japonia si cu volan pe stanga. Sincer nu imi explic nici eu cum e posibil.

 

 

ps: majoritatea masinilor sh care sunt de vanzare din Uae pe platformele de licitatie sau de vanzare au specificat "not for export".

 

 

Multumesc. Nu este inmatriculata RO deocamdata. Pretul este fantezist in comparatie cu ce?

 

despre volan am scris mai sus...

 

Masinile "not for export" au fost importate cu documentatie exclusiv pentru UAE. Aici este alta situatie fiind bun propriu.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Nu toate masinile din Japonia sunt cu volan pe dreapta, doar o anumita regiune din JPN e cu volan pe stanga.

[...]

 

Poti sa explici? Eu in Japonia am vazut peste tot doar cu volan pe dreapta si importuri din Europa cu volan pe stanga, dar din ce am inteles nu sunt luate de la reprezentante, erau importante pe cont propriu. Plin de seria 7 cu volan pe stanga in Ginza, Tokyo.

Link to comment
Share on other sites

sunt si cu volan pe stanga destule, si eu am avut masini din JP tot pe cand eram in UAE, acolo se aduc multe, e un hub de intrare si de acolo pleaca mai departe catre tari gen Rusia sau Africa. Sunt importate in mod oficial in JP si cele cu volan pe stanga, nu e nimic anormal.

 

@e39.addict Tu ai adus-o pe repatriere? Altfel, sunt taxe de platit pentru masina non EU si nu sunt mici, este 10% plus TVA de 19%, plus omologarea si s-ar putea sa iasa non Euro, si aia e mai grav. Eu am avut un 540i tot din JP, sunt impecabile masinile aduse de acolo, km foarte putini si oricum conditia lor generala e cu mult peste cele din DE sau de oriunde din EU, asta datorita culturii lor. Dezavantajul e navigatia care nu functioneaza in restul lumii si Radio-ul care e pe alta frecventa.

Si eu am vrut sa aduc o masina de acolo, una mai rara, dar taxele si procedura m-au intors din drum. La inmatriuclare, din cauza TVA si taxa non EU, ti se va retine garantie de catre ANAF pana se fac formalitatile. Cred ca mai simplu e sa o duci in BG si apoi in RO.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.