Jump to content

Navigatie E70


Recommended Posts

Sunt proaspat posesor al unui E70 din 2007 cu ecranul acela mic in mijloc, parca CCC ii zice. As dori sa stiu daca pot face un upgrade astfel incat sa am si o navigatie ( + eventual camera de mers inapoi). In prezent am senzori fata spate. Din ce am reusit sa citesc vreo doua ore cred ca mi-ar fi suficient un sistem CCC cu ecran mare si navigatie, nu ma intereseaza neaparat CIC care am inteles ca este next level (am gasit si unitati Android dar nu sunt foarte incantat). Masina este destul de veche dar foarte bine intretinuta, dar probabil nu o voi pastra prea mult.Imi cer scuze daca s-a mai discutat deja, dar nu am gasit topicul. Am gasit cate ceva pe olx, dar nu stiu daca trebuie sa cumpar numai ecranul sau trebuie sa cumpar si unitatea ca sa am navigatie. Deasemenea vreau sa stiu daca trebuie umblat prin calculatorul masinii si activat ceva sau daca trebuie schimbate cablaje. Va multumesc anticipat pentru orice raspuns si sunt recunoscator pentru orice ajutor.
Link to comment
Share on other sites

e mai bine sa pui cic fata de ccc din mai multe motive: interfata gragica mai rapida, posibilitatea de a stoca muzica, harti integrate, montaj camera mai usor

Multumesc de raspuns. Stiu ca e mai bine CIC, am gasit cateva unitati de vanzare. intre timp am mai studiat si review -urile celor care si-au montat sisteme cu android si par multumiti de alegere. Avand in vedere ca achizitia unui CIC (second hand) presupune: ecran,unitate, alt buton si implicit consola centrala,antena GPS, camera de mers inapoi + codare merge ca pret de cel putin doua ori cat sistemul android dar cu mai putine facilitati probabil o sa merg catre acesta. Mai ales ca pastreaza functionalitatile originale.

Edited by irinel_g
Link to comment
Share on other sites

Folosesc un astfel de sistem pe un Freelander 2 de cativa ani buni si nu pot sa spun ca nu sunt multumit, cu toate ca nu este decat android 4.

Banuiesc ca il stii pe acesta :https://www.youtube.com/watch?v=Xa3Qwlu855Y

 

Doar pentru a ma ajuta in a lua o decizie si avand in vedere ca eu nu cunosc sistemul CIC de la BMW ai putea sa imi spui cateva avantaje ale lui in defavoarea 'chinezariei' care sa justifice diferenta de pret de cel putin 3 ori mai mare? (mai ales ca sunt sigur ca partea de navigatie nu e mai ok decat un google maps sau igo, sygic)

Edited by irinel_g
Link to comment
Share on other sites

aveti bmw-uri si va puneti toti android....

O sa ne manance de vii rasa asta galbena...Eu niciodata nu as da un cic daca l-as avea pe nici un android de pe fata pamantului, poate sa aibe 5000 f-ctii in +.Unde mai este placerea sa conduci un bmw care sti ca e nemtesc atunci cand ai Chaina Town in el?Nu va zgarie?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu. Punem pariu ca daca verificam electrocasnicele din casa in cel mai bun caz pe jumatate scrie made in PRC. Si ce treaba are condusul cu navigatia? Ca sa nu mai spun ca tot ce este BMW este supraevaluat. Avand in familie un freelander 2 si un X5 la care nu discutam ca sunt clase si preturi diferite la acelasi nr de km rata defectelor aparute la BMW este cel putin tripla iar ca si costuri fara exagerare de 10 ori mai mare
Link to comment
Share on other sites

BMW are partile lui bune dar nu tot ce a construit este bun. De asta ne batem capul si ne chinuim cu chinezarii. Daca facea CIC-ul bun nu mai era nevoie de chinezarii.

Am fost in China si sunt cu 100 ani inaintea Germaniei. Nu mai asociati China cu lucrurile proaste.S-au dus vremurile alea. Am vazut "chinezarii" si pe Mercedes si pe BMW si pe Range si pe Kia. Sunt excelente la cat costa si ce ofera.

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

cand BMW a facut sistemul CIC la seria E, chinezii inca nu faceau "chinezarii" nici pentru seria E39/E46. Doar acum de curand a aparut boom ul asta cu chinezariile dedicate BMW si prin urmare gasesti acum si pentru ultimele modele inclusiv emulatoare de activare sau emulatoare pentru camera. cand e39/e46 erau in floarea varstei, nu visau chinezii la navigatii dedicate BMW

 

problema lor e modul in care sunt gandite si anume ca ceva aditional nu ca ceva inlocuitor. daca chinezariile ar fi integrate (si aici nu vorbim de comenzi volan) si ar face tot ce face unitatea originala + ceva extra atunci ar fi ceva de luat in seama. cat timp ele nu sunt in stare sa se integreze complet si iti baga sunetul lor pe AUIX pentru ca nu stiu sa l inserese digital pe fibra dar si faptul ca necesita inca existenta unitatii originale, nu vad unde e combinatia

Edited by SKW
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Astea noi integreaza si comenzile de pe volan si idrive si camera originala. Pastreaza si look ul original daca vrei si in plus ai android si nu ai nevoie de codari, emulatoare etc de parca ar fi naveta spatiala nu o amarâtĂŁ de navigatie pe o mașinĂŁ.am folosit asa ceva de cand aveam skoda in 2007, nu era android dar era super la vremea aia, asa ca oricum ofera mult mai multe decat originalele de pe masini in bani putini. Cel putin pentru upgrade de la un CCC merita din plin la 350 $ . Aveti dreptate cu aux. Si intr adevar nu ai caliatatea constructiei ca originalul, dar daca te tine 2-3 ani iti permiti sa o si schimbi cu android100 sau cat o fi atunci. Edited by irinel_g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.