Jump to content

Cine plĂŁtește ?!


FlorysLzz

Recommended Posts

Buna seara tuturor, azi am avut ghinionul sĂŁ mi rup 2 jante aliaj, 2 cauciucuri taiate, bucse, directie...totul din cauza unei groapi foarte mare. Pot sa recuperez paguba produsĂŁ? Cu asigurarea ( nu am casco ) sau sa pun plângere pe undeva ? Am sunat la 112 si mi sa zis sa depun la inspectorat o plângere ( martori, poze si sa atașeze facturi se reparație ). Edited by FlorysLzz
Link to comment
Share on other sites

Buna seara tuturor, azi am avut ghinionul sĂŁ mi rup 2 jante aliaj, 2 cauciucuri taiate, bucse, directie...totul din cauza unei groapi foarte mare. Pot sa recuperez paguba produsĂŁ? Cu asigurarea ( nu am casco ) sau sa pun plângere pe undeva ? Am sunat la 112 si mi sa zis sa depun la inspectorat o plângere ( martori, poze si sa atașeze facturi se reparație ).

exista un fond al victimelor strazii , din ce am inteles functioneaza , dureaza dar macar poate iei ceva .Si eu sunt cu ochii pe gropi ca pe butelie , parca anul asta e mai rau ca niciodata , nu incep reparatii pe nicaieri , trebuiau plombate macar

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spre iasi ! Si sunt mai multe...pĂŁi cei de la poliție de ce mi-au zis sa depun plângere la inspectorat ( poze, pagube, martori ). Am luat 3 gropi de 2 metri și adanci 30 cm.

mda , teoretic plangerea se intreapta spre cei care administreaza strada sau zona respectiva.

Link to comment
Share on other sites

exista un fond al victimelor strazii , din ce am inteles functioneaza , dureaza dar macar poate iei ceva .Si eu sunt cu ochii pe gropi ca pe butelie , parca anul asta e mai rau ca niciodata , nu incep reparatii pe nicaieri , trebuiau plombate macar

 

Si unde trebuie sa ma duc ?

Poze:

https://imgur.com/a/mh8C4QJ

https://imgur.com/a/SQrlg9y

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeule, un crater ca ala luat cu viteza putea duce la un accident grav, bine ca nu ai patit nimic.

Fiind drum national sau european, cred ca CNADNR le are in administratie, dar in instanta trebuie sa ai totul bine pus la punct, iti trebuie inainte de orice un avocat care sa iti spuna ce sa faci, neaparat poze multe, filmari daca se poate, declaratii martori nu era rau sa fi venit si politia la fata locului. Posibil si o constatare la un service autorizat cu lista de daune si cauza lor (groapa).

Iti dai seama ca vor face orice sa nu te despagubeasca.

 

Traim in Romania, perioada post iarna e cea mai periculoasa, mereu a fost asa. Nu suntem atat de avansati tehnologic incat sa reparam gropile din asfalt.

Link to comment
Share on other sites

Depune plangere la inspectorat, la administratorul direct al strazii ( of fi CNAIR/CNADNR )? mergi cu poze, dovezi, PV pe care ti l-a facut politia, constatarea daunelor facuta de cei de la garaj. Plangeri peste plangeri, reclamatii. Ei au termen legal de 30 de zile de sa-ti comunice ceva. Preseaza mereu, eventual avocat care sa trimita scrisori oficiale. Va dura ceva, clar, doar suntem in Romania, dar pana la urma vei recupera ceva bani!
Link to comment
Share on other sites

Depune plangere la inspectorat, la administratorul direct al strazii ( of fi CNAIR/CNADNR )? mergi cu poze, dovezi, PV pe care ti l-a facut politia, constatarea daunelor facuta de cei de la garaj. Plangeri peste plangeri, reclamatii. Ei au termen legal de 30 de zile de sa-ti comunice ceva. Preseaza mereu, eventual avocat care sa trimita scrisori oficiale. Va dura ceva, clar, doar suntem in Romania, dar pana la urma vei recupera ceva bani!

Nu am constatare de la poliție.

Link to comment
Share on other sites

Salut, unde anume e groapa aia, ca si eu am un drum Iasi-Bucuresti in vreo 2 saptamani?

 

 

cred ca a mers pe drumul vechi vaslui-iasi (rebricea..bordea...etc) care fara doar si poate are niste portiuni ce par a fi desprinse din filmele cu bombardamente..

Edited by hellker
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 years later...

Buna seara tuturor, azi am avut ghinionul sĂŁ mi rup 2 jante aliaj, 2 cauciucuri taiate, bucse, directie...totul din cauza unei groapi foarte mare. Pot sa recuperez paguba produsĂŁ? Cu asigurarea ( nu am casco ) sau sa pun plângere pe undeva ? Am sunat la 112 si mi sa zis sa depun la inspectorat o plângere ( martori, poze si sa atașeze facturi se reparație ).

 

Salut! Reinviu topicul pentru ca sunt curios de rezultat :)

Ce ai reusit sa recuperezi pana la urma? Cum ti-a decurs povestea? bafta mai departe sa nu se mai repete!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.