Jump to content

E30 325i


hashu

Recommended Posts

L-am vazut la vanzare in Bucuresti recent, poti sa ne spui cat a fost?

A fost destul de scump avand in vedere cat mai e de munca la ea, dar cum in Romania nu gaseam nici un E30 cu 2.5 de fabrica si Mtech 2 OEM cu fiscal si tot ce trebuie ... nu prea am avut de ales. Masina a costat asa cum se vede 5900e , bani in care mi-a mai dat niste piese si elemente ce vor ajuta la "restaurare" in valoare de aproximativ 1000e.

Pana acum in saptamana asta cat a stat la mine am reusit sa-i fac motorul sa nu mai intrerupa si sa nu mai inece.I-am schimbat capac delcou, rotor,fise,bujii,sonda lambda si totul pare ok, motorul acum merge rotund, insa marea mea nemultumire e zgomotul de la tacheti, i-am reglat la 0.25 toti (asa cum am gasit pe net c-ar trebuii) si tot bat rau tare de tot.

post-50166-0-18541900-1551614894_thumb.jpg

post-50166-0-81817700-1551614900_thumb.jpg

post-50166-0-97411400-1551614959_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cum ai reglat tachetii? cald / rece? posibil sa ai nevoie de altii in functie de cati km are motorul. ca si pret au sarit destul de mult 2.5urile sa il stapanesti sanatos.

edit - vezi si distributia / pompa de apa.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cum ai reglat tachetii? cald / rece?

I-am reglat la rece 0.25 si admisie si evacuare , tot zgomotos e. O sa vina si momentul motorului ....pana una-alta am dezechipat-o complet , dimineata o sui pe platforma si o trimit la vopsit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

XyHbq6r.jpg

Mai pe scurt asa ....am cumparat aproape tot ce lipsea sau era in stare rea la E30 :

mocheta in stare decenta, arcuri eibach si amortizoare noi (o sa renunt la articulatia sport), toata articulatia fata/spate noua, plansa de bord fara crapaturi, faruri intregi fara cleme rupte si in stare buna, narile si grilele oem, instalatia electrica pt faruri ,plastice la interior tot ce lipsea, scunele si plafonul au plecat la retapisa, jante borbet A 7.5/9j noi ...lista continua cu multe lucruri care nu-mi vin acum in minte.

Acum e dezechipat si probabil in vreo 2 saptamani o sa fie adus de la vopsit.

5PLZbQm.jpg

m6jOsFT.jpg

9aoYi4c.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Si eu tot 0.25 am gasit pentru ambele, dar unii baieti mai zic si 0.20/ 0.25 la supape.

Si pentru ca mereu uit. La noi in RO meteahna e sa punem ulei 5w30 in orice, dar ursul cere alte vascozitati. Deh, motor din anii 70. Dar unii cred ca e rusine sa puna vascozitate ca la dacie. :)

Link to comment
Share on other sites

Misto proiectul. Pretul mi se pare foarte mare avand in vedere ca ai luat-o cu probleme la vopsea si cu motorul mai galagios...dar..din pacate asta e Romania si vanzatorii stiu sa speculeze. Oricum, la ce planuri ai va iesi foarte frumos proiectul. Ce culoare o faci? Referitor la suspensie, de ce renunti la ea? e nasoala? Daca zici ca ai reglat la 0.25, eu as schimba uleiul. Mergi pe un liqui molly sau Motul cu specificatia corecta inainte sa intri in alte probleme
Link to comment
Share on other sites

Si pentru ca mereu uit. La noi in RO meteahna e sa punem ulei 5w30 in orice, dar ursul cere alte vascozitati. Deh, motor din anii 70. Dar unii cred ca e rusine sa puna vascozitate ca la dacie. :)

In M42 am bĂŁgat LIQUI MOLY MOS2 10W40 in M20 merge și 15W40 daca țin eu bine minte.

Link to comment
Share on other sites

Pretul mi se pare foarte mare avand in vedere ca ai luat-o cu probleme la vopsea si cu motorul mai galagios...dar..din pacate asta e Romania si vanzatorii stiu sa speculeze. Oricum, la ce planuri ai va iesi foarte frumos proiectul. Ce culoare o faci? Referitor la suspensie, de ce renunti la ea? e nasoala? Daca zici ca ai reglat la 0.25, eu as schimba uleiul. Mergi pe un liqui molly sau Motul cu specificatia corecta inainte sa intri in alte probleme

Referitor la pret...da a fost cam mare (nu foarte mare) avand in vedere ca un 325 mtech 2 are pret pe mobile.de de la 12-13k in sus , cred ca undeva in pretul ala ma inchid si eu cu ea cu motor cu tot .

Culoarea o fac fix cea de fabrica "Delphin metallic" parca se numeste si suspensia da e nasola, dar i-am luat toata articulatia noua cu arcuri Eibach Pro Kit ....deci va sta destul de jos.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la pret...da a fost cam mare (nu foarte mare) avand in vedere ca un 325 mtech 2 are pret pe mobile.de de la 12-13k in sus , cred ca undeva in pretul ala ma inchid si eu cu ea cu motor cu tot .

Culoarea o fac fix cea de fabrica "Delphin metallic" parca se numeste si suspensia da e nasola, dar i-am luat toata articulatia noua cu arcuri Eibach Pro Kit ....deci va sta destul de jos.

 

Ce dimensiune de anvelope pui?

Eu am niste amarate pe 15 de 7J cu ET 13 si desi am pus anvelope cu profil de 50 in loc de 55, tot imi freaca pe spate la viraje luate in viteza, sau cu pasageri in spate. Am vrut si eu sa ma dau cu ea pe niste serpentine si fix fâs. Nu atinge tare, dar e cat sa vreau sa evit.

 

In M42 am bĂŁgat LIQUI MOLY MOS2 10W40 in M20 merge și 15W40 daca țin eu bine minte.

Asa e, merge si 15W40, difera doar putin extremele de temperatura pentru care e recomandat. Eu am comandat Motul 300V, dar data viitoare cred ca o sa caut altceva, e cam scump, dracu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am ajuns la concluzia ca orice ulei sau aditiv as folosii nu ma va ajuta sa scap de batututl tachetilor...asa ca am cumparat noua axa cu came , axele pe care se aseaza tachetii, toti tachetii, ghidajele lor si "banutii" aia pt reglaj.

Intre timp am vopsit si atelajul, mai am de vopsit pachetul mtech si cred ca pe la sfarsitul saptamanii viitoare ne apucam de asamblat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la concluzia ca orice ulei sau aditiv as folosii nu ma va ajuta sa scap de batututl tachetilor...asa ca am cumparat noua axa cu came , axele pe care se aseaza tachetii, toti tachetii, ghidajele lor si "banutii" aia pt reglaj.

Intre timp am vopsit si atelajul, mai am de vopsit pachetul mtech si cred ca pe la sfarsitul saptamanii viitoare ne apucam de asamblat.

Interesant. Piese OEM. Sau mai bine, se fac AM? Cat a costat distractia?

Refaci si chiulasa cu ocazia asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu am mai postat de ceva timp pe aici insa se fac progrese... intre timp am luat masina de la vopsit, ne-am apucat si sa o asamblam insa dureaza foarte mult fiindca mereu gasim cate un futun crapat, caate o piesa lipsa, cate o clema rupta, etc si pana vin elementele respective suntem tinuti pe loc.

 

My link

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.