Jump to content

Schimbare baie n42b20 VALVETRONIC


Liviu George

Recommended Posts

Salutari colegi!

Revin si eu pe aici, ultima data am fost cand aveam problema la axa cu came de la vvt, am rezolvat o si totul e super, doar ca a dat caldura si vreau sa umblu la o veche problema a masinii. Un dorel a strans in trecut busonul de la ulei foarte tare si cand pana la urma s-a dus filetul, nu mai conteaza. Vreau sa ii schimb baia de ulei, garnitura, busonul, senzorul, tot. Stiu ca e dificil de schimbat si ca trebuie sa ii dau bratele jos, caseta...am vazut cateva pe forumuri si YT, dar am ceva experienta si eu zic ca o fac singur, nu mai dau manopera 300 de lei , ce ziceti ? A mai schimbat cineva acasa, se poate fara elevator daca ridic masina ? Multumesc anticipat tuturor!

BMW e46 n42b20 valvetronic

Link to comment
Share on other sites

Da se poate face si fara elevator dar te chinui. Vezi ca ai nevoie de traversa sa suspenzi motorul.

Deci desfac suportii la motor ? Dau caseta jos, bratele si desfac motorul din suporti ? il suspend , nu e problema asta..am timp si nu e vb de chinuit ca imi place sa mesteresc, am facut multe la masini..ma trag din familie de mecanici, dar nu am mai desfacut baia la vvt pana acum si sunt curios care sunt pasii. Mersi frumos

Link to comment
Share on other sites

Da, desfaci suportii de la motor, suspenzi motorul poti sa il si ridici putin. Desfaci suruburile de la caseta, o tragi in afara dupa care desfaci la bascule ca sa dai cadrul de la motor jos de tot. Nu e mare lucru ai doar de surubarit.

Bun, pare relativ usor, doar ca o sa ia mult timp. Exista un clip complet pe undeva sau un tutorial sau o sa imi dau seama la fata locului ?

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama la fata locului. Nu e greu doar ca ai de desfacut multe suruburi. Ai grija cand strangi inapoi suruburile la baia de ulei. Sa le strangi la 10 nm si inca ceva daca tot dai jos baia de ulei, intre sorb si pompa de ulei ai un oring. Te sfatuiesc sa il schimbi. Edited by crazyboy
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama la fata locului. Nu e greu doar ca ai de desfacut multe suruburi. Ai grija cand strangi inapoi suruburile la baia de ulei. Sa le strangi la 10 nm si inca ceva daca tot dai jos baia de ulei, intre sorb si pompa de ulei ai un oring. Te sfatuiesc sa il schimbi.

Gata, am cumparat oringurile, garnitura si ce mai era pe acolo. Ramane sa mai iau baia si uleiul peste 1500 de km si sa ma apuc de treaba. Am tot cumparat si alte piese, filtre, bujii iridium,vreau sa ii schimb si lichidul la servo, antigelul si alte garnituri, iar cand o desfac le pun toate noi. Sper sa nu fie ft greu la baie, dar din cate am vazut e ok, nu e mare inginerie doar munca multa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am fĂŁcut km și trebuie sa o schimb weekendul asta. Ăn principiu nu e greu din cate am vĂŁzut pe yt, dar am o nelĂŁmurire. Am vĂŁzut ca unii ridica puțin motorul și ĂŽl suspenda, alții nu. BĂŁnuiesc ca ĂŽl ridica pt a avea mai mult loc, nu? Ăn cati suporți se tine dacĂŁ eh ii desfac pe cei 2 dp cadru motor?
Link to comment
Share on other sites

Salutari. Am schimbat ieri baia de ulei, mi a luat cam 4 ore 5, cu tot cu pauza și curĂŁțat toate cele. A fost ok și deloc complicat, nu știu pentru ce mi s-a cerut 400,500 de lei manopera, dacĂŁ as fi avut toate pregĂŁtite, elevator și pistol cu aer ĂŽn 2 ore maxim era gata mașinĂŁ, dar e mult 2 ore. Când am desfĂŁcut am vĂŁzut ca am un suport la motor distrus, o sa ĂŽl schimb pe viitor și pe ala. Mai am sa schimb garniturile la pompa vacuum ca tot le am luate și cred ca o sa ii schimb și tulba, uneori ĂŽmi țiuie (când sta ĂŽn soare, probabil are ulei ĂŽn ea.. Cred ca doar prin ĂŽnlocuire se rezolva). Aia se schimba mai greu decât baia?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.