Jump to content

Mașina de SUA - RAR


SunKode

Recommended Posts

daca e deja inmatriculata in Lituania nu cred ca mai este nevoie, Lituania fiind in EU. De asta se si aduc prin tara respectiva, e ceva mai permisiva legislatia cred si de acolo se raspandesc prin Europa.

 

Ce norma de poluare are trecuta in carte acum?

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Salut, vezi ca astea din SUA au fost inundate si au multe dunga rosie, adica nu mai au voie sa fie inmatriculate in SUA si de aceea se vand la pret de nimic si le importa astia prin Lituania. Iti zic pt ca am patit asa cu un M3 E92...Verifica-i istoricul inainte. Normal ca trebuie sa faci teste de emisie, insa nu stiu cat costa.
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

si eu gasisem un f30 328i de america acum cateva zile pe olx si cand l-am verificat dupa serie fusese dauna totala in usa,deci si ai nostri aduc zobite si le vand ca find tipla.

si am inteles ca este o problema ca nu prea au acelas euro cu una similara din europa, unele ies cu un euro mai jos,asta din auzite.

cat despre cele de lituania am un prieten care aduce masini,el a luat acum un an de acolo un audi a6 de america si cand a vrut sa il vanda un client a decoperit ca a fost dauna totala in usa. pana la urma tot a vanduto.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ala care a vrut sa o cumpere a luat seria masini,erea tot din pitesti, dupa la cateva zile ia aratat astuia poze cu masina lovita de pe anuntul din sua,cu pretul la care sa vandut acolo si alte detali.

eu cu seria masini la asta de am vrut sa o cumpar am bagato pe google si mi-a aparut anuntul din america unde scrie in descriere ca este lovita in fata si avea dauna si la mecanica si ca se vinde pentru piese,anuntul erea pe un site de masini lovite si apare si astazi la vandute,si tot acolo am vazut ca poti plati pt mai multe informati despre masina.

Edited by cabron
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DAca masina nu are omologare europeana, poate sa fie inmatriculata degeaba in Lituania, ca te executa frumos RAR-ul nostru cu un test de omologare dinamica plus vreo 200 euro omologarea individuala.

Cel mai sigur este sa luati masini cu RAR facut sau care sa fi fost comandate in Europa. Sigur, lumea pune botul la pretul mai mic putin, dar de multe ori plangi cu lacrimi de crocodil daca iei vreo teapa.

Link to comment
Share on other sites

Despre ce tot vorbiti? Lithuania e in EU.

Nu e primul caz (pe care il stiu eu) cu masina din US inmatriculata in Lithuania.

 

Persoana in cauza deja a luat masina. Sa vedem mai departe la RAR, posibil sa fie niste cheltuieli in plus.

 

:)))) Ce daca e Lituania in EU? Tu stii cum se face omologarea la RAR? Eu am luat 2 masini una din Italia si una din Elvetia, care nu aveau omologare europeana conform seriei Vin si celor de la Rar.

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca nu mai conteaza. Masina e deja luata, plus ca lipsa omologarii EU nu e un impediment. Se plateste. Cu siguranta nu are numar de omologare EU.

 

Ce-ar fi sa discutam ca in Lituania se aduc cele mai multe masini furate de pe piata americana sau salvaged cars (cum tot se insinua pe aici)? Nu are nicio relevanta.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, importatorii de autovehicule din romania obtin omologarea autovehiculelor comercializate in romania pe baza unui dosar si ale unor proceduri definite prin lege; in momentul in care un anumit model este omologat, si se obtine acel numar de omologare, ce va defini multe caracteristici (marime jante, clasa emisii poluare), toate autoturismele din aceeasi categorie/tip, vor fi asimilate acelei serii de omologare, deci vor partaja aceleasi caracteristici tehnice.Omologarea RAR nu implica o recunoastere automata a omologarii obtinute in vreun stat membru al uniunii europene.

 

http://www.rarom.ro/?page_id=756

 

 

De altfel pe site-ul RAR este destul de explicit, si sunt convins ca pot fi contactati si telefonic.

 

In momentul in care se va incerca inmatricularea unui autoturism al carei serii de sasiu/cacarteristici nu corespunde cu ceea ce exista ca modele deja omologate, va atrage o omologare individuala, si o masurare a emisiilor, pentru a incadra acel autovehicul intr-o anumita categorie. In cazul concret, din cate stiu , in SUA deja combustibilii/cifra octanica sunt diferite de cele din Europa, deci posibil reglaje diferite, si nu cred ca se aplica, automat , aceleasi norme de poluare. Cunosc un caz concret, cu un jaguar, care pe configuratia/motorizarea respectiva in Europa este euro 6, dar masina importata din SUA a trebuit omologata, iar in urma testelor RAR a fost clasificata ca Euro 5. Presupun ca exista si situatii ce implica tranzactii si operatiuni oneroase, in care autoturismele importate/origine SUA au fost omologate ca si cele corespondente din Europa, dar acestea sunt cazuri izolate si ar trebui tratate ca exceptii nefericite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

caz real al unui prieten, masina adusa din NL unde era inmatriculata de ani buni, a trebuit sa ii faca omologare individuala intrucat masina era originara pentru piata din SUA si importata ulterior si inmatriculata in NL, dar in RO nu exista niciuna cu acel cod motor.

 

Deci, daca intri in categoria aceasta, ca masina sa aiba un cod motor de USA si sa nu mai fi fost vreuna similara inmatriculata deja in RO, va trebui sa ii faci omologare individuala, chiar daca ea este deja inmatriculata in EU.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut omologare individuala (100 eur in plus) la o masina care avea: suspensie reglabila, distantiere fata-spate, jante mai mari, finala schimbata, toate trecute in carte, toate aftermarket. Daca la aia nu i-au facut omologare dinamica, probabil nici la una stock provenienta SUA.

 

Cu noxele s-ar putea sa fie o mica problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

caut de ceva timp pe cineva care aduce autoturisme din america si nu reusesc sa gasesc pe nimeni in zona mea 200-300km.

daca stiti pe cineva,de incredere bineinteles, lasti-mi si mie un nr. contact.

am tot sunat pe la cateva nr de tel gasite pe net si nu am gasit nici unul care sa se mai ocupe.

ms.

Link to comment
Share on other sites

caut de ceva timp pe cineva care aduce autoturisme din america si nu reusesc sa gasesc pe nimeni in zona mea 200-300km.

daca stiti pe cineva,de incredere bineinteles, lasti-mi si mie un nr. contact.

am tot sunat pe la cateva nr de tel gasite pe net si nu am gasit nici unul care sa se mai ocupe.

ms.

 

 

Daca ai nevoie de ceva ma anunti . Cred ca te pot ajuta eu.

Eu am una de US spec dar a fost importata in Germania. Am prieteni in USA si te pot ajuta. Am adus eu pentru mine un Mustang.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Am adus recent un E46 M3 din SUA.

S54 US specs are cu 10 cai mai putin pentru ca are catalizatoarele pozitionate diferit, pentru emisii mai bune la start. Deci teoretic o configuratie care nu a fost omologata in EU.

 

La RAR nu au fost probleme doar ca a durat ceva timp pana au verificat daca trebuie sa fac testul dinamic, nu a fost nevoie.

Totul m-a costat in jur de 2000 de lei RAR.

 

Ca si idee, in SUA nu esti obligat sa ai far de ceata in spate sau spalatoare de faruri la xenon. Este nevoie de ambele in EU.

 

Masina mea este “clean title” si nu am avut probleme la inmatriculare.

Cele cu “salvage” a fost declarate dauna totala de asigurator. Evident pot fi perfect functionale cum cele “clean” pot sa fi avut accident.

Sunt nulte cu daune la licitatii, cum sunt multe cu daune si din EU, doar ca se poate verifica usor, spre deosebire de cele din EU.

 

Pretul pe care il vedeti la licitatie este departe de cat au platit ei ca sa o aduca in EU. La el se adauga:

* ~1k brokeri in US (depinde de valoarea masinii si broker)

* 1-2 transport

* 10% din total, taxe vamale

* ~21% din total, TVA

* 500 eur broker in Olanda, ca sa o scoata din port

* transport din port

 

Spor

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.