Jump to content

Incarcare masina din surse proprii


Bala

Recommended Posts

Am depus dosarul pt subventia acordata la montarea panourilor solare. Se pare ca mai sunt inca multe necunoscute deci va ma dura :download:

 

Pana atunci:

Am in plan sa montez panouri undeva pe la 4-5kW putere. Ca sa obtin Free Energy :cool: ar insemna sa leg I3-ul la un incarcator monofazic si sa-l limitez pe la 3kW. Deci pe zi as incarca undeva peste 100km daca e soare.

 

Nu-i rau... 8)

 

In acest moment pe tara:

 

30.66% Eolian - 2645 MW

16.07% Hidrocarburi - 1386 MW

16.05% Nuclear - 1385 MW

15.90% CĂŁrbune - 1372 MW

13.68% Hidro - 1180 MW

6.98% Foto - 602 MW

0.66% Biomasa - 57 MW

 

Deci peste 50% se produce acum verde. Asta legat de faptul ca masina electrica muta doar poluarea din oras...

Link to comment
Share on other sites

Interesant, habar nu aveam de procentul ridicat de energe electrica obtinut din surse eoliene; totusi, avem un procent destul de mare de energie obtinuta din combustibili fosili, ma intreb ce plan au guvernele noastre sa reduca aceste procente, si sa stimuleze productia de energie "verde".Am o curiozitate: care este durata medie de viata a unui panou solar, modelul pe care l-ai luat tu in calcul?
Link to comment
Share on other sites

Da, aflasem ca suntem in top cu eolienele (raportat la consumul total).

 

Din ce citisem, trebuie reglementata chestia cu varsarea curentului produs de persoane fizice, in retea. Adica tu produci mai mult decat consumi, dai la electrica, dar nu primesti inapoi cat dai. Asta ar fi bine sa fie reglementata pt zilele ploioase sau iarna (un fel de stocare a energiei). Ca altfel, bateriile sunt scumpe tot nu stochezi mult in ele.

 

Iti ajung 4-5 kW? Si astia 5 sunt in peak maxim, cand toate conditiile sunt favorabile.

 

Succes cu proiectul.

Link to comment
Share on other sites

Am o curiozitate: care este durata medie de viata a unui panou solar, modelul pe care l-ai luat tu in calcul?

 

Undeva la 10 ani. Dupa 10 ani doar scade din eficienta pana pe la 80% parca.

 

Daca statul imi da 20.000 ron si eu mai pun 10.000 aici intrand montare, instalatie, panouri si invertor, clar imi scot banii in 10 ani. Apoi sunt solutii ieftine de ex: am o cunostiinta care vinde panouri de la parcurile de eoliene.

 

Acolo se monteaza in blocuri mari. Cand un bloc e defect, "il arunca" desi are parti f ok. Panourile asa cumparate sunt f ieftine. Bine, peste 10 ani se mai pot schimba multe.

 

Din ce citisem, trebuie reglementata chestia cu varsarea curentului produs de persoane fizice, in retea. Adica tu produci mai mult decat consumi, dai la electrica, dar nu primesti inapoi cat dai. Asta ar fi bine sa fie reglementata pt zilele ploioase sau iarna (un fel de stocare a energiei). Ca altfel, bateriile sunt scumpe tot nu stochezi mult in ele.

 

Este reglementata de vreo 2 luni (cred). Sigur e reglematata pt ca este parte din proiect.

 

EU nu vreau baterii pt ca sunt scumpe si au durata de viata relativ mica. Vreau sa injectez in retea surplusul atunci cand e soare si nu am masina acasa.

Link to comment
Share on other sites

Daca e reglementat, deja e brici.

 

As fi curios cum functioneaza toata instalatia, cu comutatoare? Daca ploua comuti pe retea, daca nu, incarci direct de la panouri?

 

Si daca esti la job, si e soare/vara, panourile baga totul in retea? (deci nu poti sa stochezi nimic nimic, pentru seara sau incarcare peste noapte?)

 

Ma gandesc ca se contorieaza cumva cat bagi si cat iei din retea.

Link to comment
Share on other sites

Se pune un contor bidirectional care contine "doua contoare", cate unul pe sens.

 

Panourile le legi la casa printr-un invertor ongrid.

 

Cand produci mai mult decat consumi, surplusul este injectat in retea si merge un contor. Cand produci mai putin, din retea tragi energie care este inregistrata de celalalt contor.

 

Daca vreau sa-mi incarc masina ziua din panouri, limitez incarcarea din incarcator astfel incat sa nu depasesc productia panourilor pt ca altfel, as trage atat din panouri cat si din retea si incepe sa coste.

 

Un incarcator poate avea minimul setat 1.2kW (6A monofazic) limitat de standard deci trebuiie sa produc mai mult de atat si sa sustin si casa.

 

Incarcatorul de la BMW care vine cu masina stie doar 10A insa am unul pe care pot sa-l reglez monofazic si trifazic intre 6A si 32A.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am primit prima oferta:

 

Buna ziua,

 

Atasat va transmitem oferta de pret pentru o instalatie fotovoltaica care face parte din Programul AFM.

 

Sistem fotovoltaic ON-GRID, P=3 KWp, invertor monofazat P=3 kW, instalare pe acoperis din tigla sau tabla: 23500 lei (TVA inclus).

 

Sistem fotovoltaic ON-GRID, P=3 KWp, invertor trifazat P=3 kW, instalare pe acoperis din tigla sau tabla: 23900 lei (TVA inclus).

 

PLUS 1000 LEI GESTIONARE DOCUMENTE PENTRU AFM.

 

DOCUMENTE ENEL:

 

INTOCMIRE DOSAR OBTINERE ATR+ PROIECT TEHNIC pentru DTAC (necesar arhitectului pentru obtinerea AC)+ DOSARUL INSTALATIEI DE UTILIZARE: 1400 LEI (TVA INCLUS).

 

Plata se va face integral (inclusiv cei 20000 lei) la semnarea contractului intre EETim si beneficiar.

Dupa ce EETim primeste banii de la AFM, se va face transferul lor catre beneficiar in maxim 24 ore, conform contractului ce se va incheia.

 

Doua aspecte mi se par nasoale:

 

- mai sunt prin Tm unii care propun solutii de 3 de 4 si de 5 kW cu diferenta de aprox 4000RON intre ele. As merge pe 5kW daca se poate

- banii ii platesc eu toti si astept apoi. Asta mis e pare cam tiganie. Daca nu fac ei proiectul OK, eu nu primesc banii inapoi. E cam aiurea

 

Am inteles ca le este teama ca dancil nu va avea bani de platit programul.

Link to comment
Share on other sites

Oferta pare ok, insa NU TE BAZA pe statul roman sa-ti dea ceva inapoi, nici macar TVA-ul. Statul doar iti ia si atat! Daca realizezi acel proiect, trece-l in contabilitate la costuri si aia e. In cel mai bun caz, fiind o suma asa mare, vei primi banii esalonat in 10 ani. Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spui si tu, faza cu 'platesti tu totul la inceput' e o mare tiganie. Adica ei ar vrea sa castige clienti prin participarea in program, dar sa nu-si asume absolut niciun risc. Pe de alta parte, tu trebuie sa ai incredere in ei ca au toate certificarile in ordine, ca indeplinesc toate cerintele programului si ca fac documentatia cum trebuie ca sa-ti iei banii inapoi. Plus ca, si in cazul fericit, ramai cu suma aia blocata o vreme.

 

Daca am trai intr-o tara cu apa calda, probabil ar fi ok sistemul asta. Dar la noi, eu unul n-as marsa pe asa ceva..

 

Edit: A, si in plus - ce marca e sistemul pe care il ofera, ce garantie..?

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Am depus dosarul pt subventia acordata la montarea panourilor solare. Se pare ca mai sunt inca multe necunoscute deci va ma dura :download:

 

Pana atunci:

Am in plan sa montez panouri undeva pe la 4-5kW putere. Ca sa obtin Free Energy :cool: ar insemna sa leg I3-ul la un incarcator monofazic si sa-l limitez pe la 3kW. Deci pe zi as incarca undeva peste 100km daca e soare.

 

Nu-i rau... 8)

 

In acest moment pe tara:

 

30.66% Eolian - 2645 MW

16.07% Hidrocarburi - 1386 MW

16.05% Nuclear - 1385 MW

15.90% CĂŁrbune - 1372 MW

13.68% Hidro - 1180 MW

6.98% Foto - 602 MW

0.66% Biomasa - 57 MW

 

Deci peste 50% se produce acum verde. Asta legat de faptul ca masina electrica muta doar poluarea din oras...

 

OK. Interesant. Totusi, de unde ai tu cifrele astea? Ca la ce campuri de eoliene ar trebui sa fie in toata tara si vant puternic si constand sa le sustina, mie mi se pare foarte dubioasa chestia asta. Si cum traim era "fake news" vreau sa vad si eu cu ochii mei, cine minte.

Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta Bala; am vazut ca si Buhnici are ceva semanator la o scala mult mai mare. Poate poti lua legatura cu el pe vreun canal de socializare sa te ajuta cuniste sfaturi, birocratice macar.. mai ales ca este vorba despre o masina electrica
Link to comment
Share on other sites

OK. Interesant. Totusi, de unde ai tu cifrele astea? Ca la ce campuri de eoliene ar trebui sa fie in toata tara si vant puternic si constand sa le sustina, mie mi se pare foarte dubioasa chestia asta. Si cum traim era "fake news" vreau sa vad si eu cu ochii mei, cine minte.

 

 

Probabil de aici: http://www.transelectrica.ro/web/tel/home

 

In momentul de fata:

 

30.68% Hidro - 2293 MW

20.30% CĂŁrbune - 1517 MW

19.94% Hidrocarburi - 1490 MW

17.64% Nuclear - 1318 MW

6.89% Foto - 515 MW

3.80% Eolian - 284 MW

0.75% Biomasa - 56 MW

Link to comment
Share on other sites

OK. Interesant. Totusi, de unde ai tu cifrele astea? Ca la ce campuri de eoliene ar trebui sa fie in toata tara si vant puternic si constand sa le sustina, mie mi se pare foarte dubioasa chestia asta. Si cum traim era "fake news" vreau sa vad si eu cu ochii mei, cine minte.

 

De la Transelectrica.

 

 

Poate te ajuta Bala; am vazut ca si Buhnici are ceva semanator la o scala mult mai mare. Poate poti lua legatura cu el pe vreun canal de socializare sa te ajuta cuniste sfaturi, birocratice macar.. mai ales ca este vorba despre o masina electrica

 

Vine la intalnirea din mai a masinilor electrice. Subiectul este pe lista de discutii. Poate ne spune acolo ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am renuntat anul asta sa mai ma lupt pt panouri. Din doua motive:

 

- e haos si nimeni nu stie nimic. Firmele sunt in asteptare. Doar cateva parca accepta sa faca oferta. INca nu e lista definitiva cu cei autorizati !

- s-ar putea sa-mi extind casa cu un acoperis pe sud. Voi putea monta panourile acolo. Daca nu e pe sud, trebuie de doua ori suprafata pt aceiasi putere.

 

Dar incep sa-mi fac instalatia trifazica. Azi am cumparat 100m de cablu 5x6 armat. Ar mai fi varianta sa impart in doua, sa am in doua zone panouri. Dar ar trebui doua invertoare sau sa mai sap un sant pt cabluri :frantics:

 

Imi pun doua incarcatoare: unul afara la strada si unul in garaj :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Haosul e din doua motive:

- onor' afm tot schimba parametrii programului: criteriile de certificare pentru firme, umbla vorba ca si sumele din program

- aceiasi inteligenti au cerut autorizatie de construire pentru pusul de panou pe casa. Ceea ce e absolut stupid, si niste oameni de bine incearca sa elimine prevederea asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Programul AFM in moarte clinica. Probabil se va relua, candva...

 

Culmea e ca inca mai primesc oferte in care eu platesc tot si apoi "primesc" banii inapoi cand binevoieste statul. Pai daca mi-as face tot in regim propriu, ies la jumtate de pret. De ce as vrea sa merg pe stat???

 

Ah si inca ceva: in lista de invertoare acceptate de electrica, nu exista hibride. Asta mi se pare foarte aiurea. Practic prin program se elimina orice proiect care contine baterii...

Link to comment
Share on other sites

Da, e o batalie de joc ce s-a intamplat. Eu urmaresc problema ca vreau sa-mi pun si eu panouri. Am reusit chiar sa depun dosarul, dupa ce am alergat dupa hartii de mi-a iesit parul prin caciula.

 

Iar aia cu invertoarele a fost maxima: au anulat toate omologarile pe la sfarsitul lui mai, asta in conditiile in care la data aia programul ar fi trebuit sa fie in faza de instalare deja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.