Jump to content

Masura Anvelope x1


Daniel Danutttz

Recommended Posts

Am o intrebare pentru posesorii de x1, ce marimi de anvelope se pot monta pe jante de 18"? Vreau ceva cu balon mai inalt, acum masina are 225/45/r18, dar din pacate simte orice denivelare, am verificat articulatia pe fata si este ok, ma deranjaza in schimb cum se comporta la denivelari sau cand traversez liniile de tramvai.....
Link to comment
Share on other sites

E singura dimensiune pe 18 pt X1; ai putea sa incerci niste cauciucuri fara run-flat, doar cu XL (extra load).

 

Ai idee de la ce masini se mai potrivesc jantele pentru masina asta??? gen de la e60 s-ar potrivi?.....Ma gandeam sa iau un rand de jante mai mici si sa maresc inaltimea anvelopei!

Run-flat are masina de la michelin acum nu cred ca sunt si pentru incarcatura extra....ma dispera drumurile de la noi, ma misc cu loganul mai bine decat cu x1.....trebuie sa incetinesc din 50 in 50 de m........

Link to comment
Share on other sites

X1 are o suspensie destul de rigida pt un SUV. Mie nu-mi place deloc cum se simte de ex pe E84. Ai grija ce jante pui, cu ce dimensiuni, mai ales daca ai xdrive. PE stalpul soferului ai toate dimensiunile omologate si adecvate pt masina ta, respecta acele recomandari si nu ar trebui sa ai probleme.
Link to comment
Share on other sites

Ce as putea intampina daca as pune 225/55/r17 spre exemplu?

 

De la 225/45 cat recomanda BMW pana la 225/55 e diferenta prea mare, iti va creste prea mult circumferinta rotii, vitezometrul iti va arata o viteza mai mica decat cea reala, kilometrajul masinii va inregistra mai putini km decat cei parcursi real, plus deasta risti sa atingi roata la denivelari, urcari pe borduri etc

 

Poti trece la o dimensiune in plus maxim, fara sa ai probleme adica de la 225/45 la 225/50 mai mult de atat nu ti-as recomanda

Link to comment
Share on other sites

De la 225/45 cat recomanda BMW pana la 225/55 e diferenta prea mare, iti va creste prea mult circumferinta rotii, vitezometrul iti va arata o viteza mai mica decat cea reala, kilometrajul masinii va inregistra mai putini km decat cei parcursi real, plus deasta risti sa atingi roata la denivelari, urcari pe borduri etc

 

Poti trece la o dimensiune in plus maxim, fara sa ai probleme adica de la 225/45 la 225/50 mai mult de atat nu ti-as recomanda

 

Pai eu ma refeream sa scad din circumferinta jantei, adica sa pun 225/55/17 eu acum am pe 18......Sau as putea incerca 225/50/18....sa cresc cu o masura si sa numai schimb jantele.....

Link to comment
Share on other sites

Atunci ce solutii ar fi sa o fac sa numai fie asa rigida? Exista si alte tipuri de arcuri pt modelul asta? Astia nu gasesc motive de respingere la dacii din 1999....

 

Cred ca ar fi ceva mai putin rigida cu jante de 17 si anvelope de 225/50, asa cum scrie pe stalp. Eu am configuratia asta (e drept, n-am run-flat) si nu simt ca as vrea sa fie mai 'moale' de atat masina. Ba chiar tin presiunea in anvelope la limita de sus a intervalului dat pe stalp. Daca esti din Iasi, ne putem intalni sa vezi cum se simte masina in configuratia asta si sa te decizi daca vrei sa investesti in directia asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am jante pe 19 cu anvelope normale, XL, 225 40 si nu este deloc rigida masina, ba chiar se simte mai confortabila decat cu jantele pe 17 cu run flat. Parerea mea este sa i pui cauciucuri normale si vei castiga la confort.
Link to comment
Share on other sites

Eu am jante pe 19 cu anvelope normale, XL, 225 40 si nu este deloc rigida masina, ba chiar se simte mai confortabila decat cu jantele pe 17 cu run flat. Parerea mea este sa i pui cauciucuri normale si vei castiga la confort.

 

e84 mai ales daca are echipare sport este o masina extrem de rigida. Dar, solutia este anvelope normale si tinute putin sub ce scrie pe stalp la presiune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.