Jump to content

Probleme cutie automata 530D E60


Recommended Posts

Buna seara!

 

Imi pare rau ca primul meu topic pe acest forum este o problema, dar asa a vrut sa ma introduca vanzatorul in lumea BMW.

Cutia de viteze patina, cred ca patina convertizorul, deoarece o facea in toate vitezele, iar pe langa asta intra si in fail mode cu eroare la ambreaj E. Cutia de viteze este model ZF 6HP26. Am inlocuit cutia cu acelasi model luat de pe un E60 525D. A trebuit doar sa schimb priza la cardan, ca acolo nu se potriveau suruburile, in rest totul a venit la fix. Problema este ca nu vrea sa iasa din P (parking) si afiseaza pe ecran eroarea "R, N, D, may not be available! Selector lever emergency release may need activating. See Owner's Handbook". Am atasat si o poza cu eroarea. Maine voi pune iar testerul sa vad daca are si alte erori memorate, dar pana atunci poate ma ajutati si voi cu un sfat.

post-93965-0-19242100-1551994107_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Cutia de viteze este model ZF 6HP26. Am inlocuit cutia cu acelasi model luat de pe un E60 525D.

 

Doar intreb: daca tu ai 530d ce are zf6hp26, si ai pus cutie de pe 525d ce are zf6hp19 e bine ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

De ce citești printre randuri?

O sa atașez imagini cu ștanțele cutiilor. Prima imagine este de la cutia mea, a doua de la cea de pe 525:

https://ibb.co/RCgKYgF

https://ibb.co/MhDD8Py

 

Cat despre rezolvarea problemei, din pĂŁcate, va trebui sa returnez cutia. Nu s-a reușit codarea nici cu ICOM. Cred ca problema este la partea electronicĂŁ (incompatibilitate) și singura soluție era sa o iau din cutia mea, dar cum am zis mai sus, nu pot sa desfac cutia. Ca reper, cutia mea este fabricație 2006 iar cea de pe 525 este fabricatĂŁ ĂŽnainte de luna 03, anul 2005, deci poate fi și 2004,nu știu exact.

Link to comment
Share on other sites

Asta e singura eroare legata de cutie:

https://ibb.co/8KFZCNk

 

Restul sunt de la PDC și bujii.

 

A zis ca nu primește codarea pe VIN pt ca nu face parte dintr-o anumită plaja de serii sau ceva de genul.

Din ce am vazut, incerca sa faca rescrierea/codarea pe modulul CAS, cu NCS Expert, apoi a incercat si cu ISTA-P, dar nu am vazut exact pe care modul. Prespun ca pe acelasi.

 

Inca ceva, in ISTA-P la modulul transmisiei (EGS), aparea un mesaj precum ca transmisia necesita inlocuire.

Edited by crecked
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte sigur, am rezolvat zeci de masini cu schimb de cutii automate.

Daca vei cauta eroarea aia de interlock pe Google, vei intelege ce e si de unde vine problema.

 

P.S: Banuiesc ca ai verificat daca nu cumva a ramas "Emergency release"-ul tras?!

Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

Nu s-a reusit nimic. Diferenta ar fi ca masinile care au cheie clasica (tip lama), au o sufa care deblocheaza selectorul cand se pune contactul, iar cele cu cheie tip cartela si buton start-stop, deblocheaza selectorul printr-un semnal electronic. De acolo si incompatibilitatea. Asa ca am cautat o cutie de pe o masina fix ca a mea si incerc sa vad ce iese.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Noutati:

Am schimbat cutia, toate bune, fara erori, schimba bine, doar ca ma nelinisteste o chestie: turometrul oscileaza. Cutia nu are uleiul schimbat, este doar completat la nivel, pt probe.

Puteti vedea aici cum se manifesta:

Credeti ca e deja obosit convertizorul sau se va rezolva dupa schimbul de ulei?

Edited by crecked
Link to comment
Share on other sites

Nu s-a reusit nimic. Diferenta ar fi ca masinile care au cheie clasica (tip lama), au o sufa care deblocheaza selectorul cand se pune contactul, iar cele cu cheie tip cartela si buton start-stop, deblocheaza selectorul printr-un semnal electronic. De acolo si incompatibilitatea. Asa ca am cautat o cutie de pe o masina fix ca a mea si incerc sa vad ce iese.

 

Pai normal ca difera interlock-ul si nu se va potrivi in veci, credeam ca ai luat aceeasi cutie :)

 

Convertizorul e obosit, asta e riscul cu dezmembrarile...

Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

Pai normal ca difera interlock-ul si nu se va potrivi in veci, credeam ca ai luat aceeasi cutie :)

 

Convertizorul e obosit, asta e riscul cu dezmembrarile...

Din ce vezi in poze, e acelasi model de cutie (6HP26), difera doar codul ala lung (1068xxxxxx). Nu stiam ca difera de la cheie tip lama la cheie tip cartela si initial nici macar nu mi s-a spus anul masinii de pe care a fost data jos cutia. Acum am luat una care sa aiba si codul acesta identic (1068 010153). Cred ca o sa-mi asum acest c***t de convertizor ca m-am saturat de platit manopera de schimbare de cutie... Sper sa ma tina macar un an pana sa-l schimb sau sa-l reconditionez. :|

 

Multumesc pt suport si sper sa fie folositoare si altor persoane, aceste informatii!

 

n-are nici pe dracu , daca nu ai vibratii sau alte erori , masina trage , schimba-i uleiul orin metoda gravitationala si da-i sa zaca

La asta ma gandesc si eu. Nu are nici un fel de zgomot, vibratie sau eroare. Sper sa nu zaca prea repede! :))

 

Stiam ca la oscilatii turometru, de obicei sursa erau debitmetru si senzori de evacuare (nu sariti pe mine nu stiu multe).

Daca ar fi de la senzorii la care te referi tu, in majoritatea cazurilor fluctueaza si la relanti. Dar la relanti si dupa 2000 de ture, e fix ca o pictura!

Edited by crecked
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.