Jump to content

Apa in portbagaj X3 (f25)


BGD33

Recommended Posts

Buna dimineata. Dupa ploaia de aseara am gasit in portbagaj....pe rolul ala care acopera spatiul din portbagaj o gramada de apa. Am vazut ca picura pe sub un plastic care acopera sistemul de dezaburire. Nu am vazut exact pe unde intra apa. Daca s a mai intalnit cineva cu asa ceva poate ma ajutati cu un sfat 🙂
Link to comment
Share on other sites

Masina are trapa? De regula se mai intampla sa se infunde scurgerile de la aceasta. Sunt 4 tuburi pozitionate in fiecare colt al trapei. Acesstea coboara prin stalpii masinii pana la nivelul pragurilor. Daca parchezi sub copaci se mai pot infunda aceste tuburi iar apa se va scurge prin partea superioara si se va prelinge ca si in cazul tau fie in portbagaj fie in partea din fata.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut! Ai descoperit pe unde picura apa ? Din pacate am intalnit problema asta la X3 nou. E o problema din fabricatie si poate apare mai devreme sau mai tarziu, la una din masinile mele dupa nici 3 zile. M-am dus si mi-au remontat luneta pe garantie. La aia nu aveam trapa. La actuala am trapa insa pina nu demult n-au fost probleme. La mine se prelinge uneori pe la plasticul in care se agata plasa despartitoare de plafon. Eu mai car pe suportii de portbagaj biciclete, ski-uri etc si poate de la greutate s-au miscat cumva barele longitudinale. Apropo ai bare din astea pe masina ?
Link to comment
Share on other sites

Si eu am gasit apa pe hayonul retractabil, o singura data, acum cateva luni. De atunci nu a mai aparut si am insistat la spalatorie din toate unghiurile. Am si trapa, nu am bare pe plafon. Nu stiu care naiba ar fi fost cauza. Edited by mariusd4
Link to comment
Share on other sites

Salut. Dupa ploaia de ieri si numeroase spalari nu am mai vazut vreo urma de apa. La mine problema este ca nu am trapa iar apa se prelinge pe undeva pe la plasticul care este in jurul lunetei pe interior. Am incercat cu o sticla de apa sa torn prin exterior la luneta....am demontat plasticele din jurul lunetei...dar nimic....inca nu gasesc buba 😂 Cum imi dau seama pe unde intra o sa va anunt si pe voi.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 7 months later...

Salut! Ai reusit sa gĂŁsești problema pana la urma cu apa pe ruloul din portbagaj la x3 f 25?

Salut! Am identificat problema. Stopul central de frana este lipit de haion cu banda dublu adeziv, care in timp se macina de la caldura si socuri, pe acolo se infiltreaza apa.

Vedem in timp cum se comporta dupa inlocuirea benzii

post-86752-0-64038300-1575291211_thumb.jpg

Edited by F25
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...
4 hours ago, Mircea-Si said:

Rezolvari ceva?

Salut! La tine unde apare apa ? Eu personal n-am rezolvat nimic. N-am gasit pe nimeni sa se prinda sa-mi dea luneta jos si s-o remonteze. Cica s-ar sparge destul de usor asa ca pentru moment am renuntat. Oricum sunt doar cateva picaturi cand o spal. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.