BMWClub: zgomot roata fata stanga BMW X5 - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

zgomot roata fata stanga BMW X5 de doua trei zile am un zgomot (scartiit ) la roata dreapta fata Rate Topic: -----

#1 User is offline   cezar.mocanu 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 17 March 2019 - 15:08

salut tuturor .
de cateva zile a aparut din senin un zgomot ciudat la roata dreapta fata (BMW X5), nu am luat nici o groapa de multa vreme si mereu conduc ordonat . la incept am crezut ca poate e un telescop dar am incercat sa intru incet in denivelari si nu se aude nimic . e un scartait ce vine din spatele rotii si in mers seamana cu zgomotul specific fier pe fier. Directia o am foarte buna fara trepidatii fara batai sau altceva si doar acest zgomot care se aude in special cand rulez pe carosabil si sunt denivelari sau cand parchez si urc incet pe bordura. Poate ma poate cineva lamuri si pe mine despre ce e vorba , va multumesc anticipat .

This post has been edited by cezar.mocanu: 17 March 2019 - 15:11

0

#2 User is offline   akit 

• Nou venit
  • Pip

Posted 24 April 2019 - 19:08

Tocmai mi s a intamplat si mie acelasi lucru. Am un X5 cumparat anul trecut (nou). La mine a aparut la fel din “senin” acelasi zgomot pe partea stanga. Voi incerca sa merg la service. Partea ciudata este ca nu se aude imediat ci doar dupa ce merg destul de mult timp. Daca afli ceva te rog spune mi si mie. Multumesc!

This post has been edited by akit: 24 April 2019 - 19:09

0

#3 User is offline   ran20 

• Nou venit
  • Pip

Posted 24 April 2019 - 20:01

View Postakit, on 24 April 2019 - 19:08, said:

Tocmai mi s a intamplat si mie acelasi lucru. Am un X5 cumparat anul trecut (nou). La mine a aparut la fel din “senin” acelasi zgomot pe partea stanga. Voi incerca sa merg la service. Partea ciudata este ca nu se aude imediat ci doar dupa ce merg destul de mult timp. Daca afli ceva te rog spune mi si mie. Multumesc!

Vezi bieleta anti rului
La fel mi se auzea si mie dupa un timp ce mergeam cu masina
Pe elevator nu au depistato mecanicu cand a bagat ranga
Am depistato singur si am schimbato
Era partea de sus "nuca " de sus a bieletei si transmitea bataia pe tot telescopu
Ia in calcul si asta
0

#4 User is offline   CosmaCosmin 

• Membru

Posted 07 May 2019 - 16:54

nu faceti o inregistrare?
sau sa postati una de pe youtube?
0

#5 User is offline   Andrei Bmw x5 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 July 2019 - 18:16

cezar.mocanu, on 17 March 2019 - 15:08, said:

salut tuturor .
de cateva zile a aparut din senin un zgomot ciudat la roata dreapta fata (BMW X5), nu am luat nici o groapa de multa vreme si mereu conduc ordonat . la incept am crezut ca poate e un telescop dar am incercat sa intru incet in denivelari si nu se aude nimic . e un scartait ce vine din spatele rotii si in mers seamana cu zgomotul specific fier pe fier. Directia o am foarte buna fara trepidatii fara batai sau altceva si doar acest zgomot care se aude in special cand rulez pe carosabil si sunt denivelari sau cand parchez si urc incet pe bordura. Poate ma poate cineva lamuri si pe mine despre ce e vorba , va multumesc anticipat .

Salut , care era problema ta pana la
Urma ? Am schimbat tot brațe , bucse , belete direcție , belete bara stabilizatoare inafara de amortizor si flansa deaoarece mi sa spus ca nu asta este cauza .. ma poți ajuta tu cu ceva ?

cezar.mocanu, on 17 March 2019 - 15:08, said:

salut tuturor .

0

#6 User is offline   Anakyn 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 August 2019 - 10:25

Salut,

Se pare ca si la mine a aparut de 2 zile acest zgomot ciudat (ca un fel de scartait) pe stanga fata. A mai rezolvat cineva problema asta pana la urma? A fost bieleta antiruliu dupa cum zicea ran20?

Multumesc
0

#7 User is offline   S0£0 

• Nou venit
  • Pip

Posted 11 September 2019 - 14:01

Salut dragi colegi de masina,
Am achizitionat si eu un x5 f15 25d cu tot cu problema descrisa de voi si anume zgomote ciudate de scartaiala combinata cu troncaneala la viteze mici pe timp calduros. Scartaiala apare uneori la coborarea rampei combinat cu frana alteori cand ma urc in masina (am 85kg). Troncaneala apare tot la viteze mici pe unele denivelari de drum dar numai cand isi aduce aminte ca trebuie sa ma enerveze. Mentionez ca am fost cu ea in service dar exact atunci nu a mai facut zgomote DELOC. Au reaparut la fel de surprinzator cum au disparut.
Ma intrebam daca ati reusit sa aflati mai multe despre problema intre timp.
0

#8 User is offline   Anakyn 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 September 2019 - 13:53

Dupa vreo doua vizite in service nu am reusit sa dau de sursa problemei. La fel am patit si eu, ca in legile lui Murphy, cum ma duceam in service cum nu se mai auzea sau foarte slab. Le-am spus de bieleta antiruliu si au zis ca e ok (sincer nu sunt prea convins dupa ce am vazut mai sus ca si altii au ratat aceasta verificare). Deocamdata sunt la stadiul in care vor sa verifice cu alte doua amortizoare sh ca sa vedem daca dispare zgomotul.

Va ramand indatorat pentru orice ajutor sau recomandare. (eventual daca stiti un mecanic/service care a rezolvat o problema similara)
0

#9 User is offline   S0£0 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 September 2019 - 18:01

Atentie dragi prieteni. La mine s-a rezolvat problema zgomotului. Merge masinuta de parca e electrica...fara zgomote. La articulatia din fata exista un brat care la un capat are o bucsa, la mijloc inca o bucsa iar spre roata are un pivot. Acela facea zgomotele enervante. La mine a mers uns cu vaselina siliconata sub burduful de cauciuc dar in mod normal se schimba bratul cu totul. Pret aftermarket=270, pret piesa originala germania=650 si bineinteles pret piesa originala in cutie bmw de la reprezentanta=1150 ron. Eu am rezolvat la service autorizat fara inlocuire piesa (pt ca nu era necesar) cu 50 ron manopera.
Bafta tuturor!

This post has been edited by S0£0: 13 September 2019 - 18:06

1

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro