Jump to content

zgomot roata fata stanga BMW X5


Recommended Posts

salut tuturor .

de cateva zile a aparut din senin un zgomot ciudat la roata dreapta fata (BMW X5), nu am luat nici o groapa de multa vreme si mereu conduc ordonat . la incept am crezut ca poate e un telescop dar am incercat sa intru incet in denivelari si nu se aude nimic . e un scartait ce vine din spatele rotii si in mers seamana cu zgomotul specific fier pe fier. Directia o am foarte buna fara trepidatii fara batai sau altceva si doar acest zgomot care se aude in special cand rulez pe carosabil si sunt denivelari sau cand parchez si urc incet pe bordura. Poate ma poate cineva lamuri si pe mine despre ce e vorba , va multumesc anticipat .

Edited by cezar.mocanu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Tocmai mi s a intamplat si mie acelasi lucru. Am un X5 cumparat anul trecut (nou). La mine a aparut la fel din “senin” acelasi zgomot pe partea stanga. Voi incerca sa merg la service. Partea ciudata este ca nu se aude imediat ci doar dupa ce merg destul de mult timp. Daca afli ceva te rog spune mi si mie. Multumesc! Edited by akit
Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi s a intamplat si mie acelasi lucru. Am un X5 cumparat anul trecut (nou). La mine a aparut la fel din “senin” acelasi zgomot pe partea stanga. Voi incerca sa merg la service. Partea ciudata este ca nu se aude imediat ci doar dupa ce merg destul de mult timp. Daca afli ceva te rog spune mi si mie. Multumesc!

 

Vezi bieleta anti rului

La fel mi se auzea si mie dupa un timp ce mergeam cu masina

Pe elevator nu au depistato mecanicu cand a bagat ranga

Am depistato singur si am schimbato

Era partea de sus "nuca " de sus a bieletei si transmitea bataia pe tot telescopu

Ia in calcul si asta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

salut tuturor .

de cateva zile a aparut din senin un zgomot ciudat la roata dreapta fata (BMW X5), nu am luat nici o groapa de multa vreme si mereu conduc ordonat . la incept am crezut ca poate e un telescop dar am incercat sa intru incet in denivelari si nu se aude nimic . e un scartait ce vine din spatele rotii si in mers seamana cu zgomotul specific fier pe fier. Directia o am foarte buna fara trepidatii fara batai sau altceva si doar acest zgomot care se aude in special cand rulez pe carosabil si sunt denivelari sau cand parchez si urc incet pe bordura. Poate ma poate cineva lamuri si pe mine despre ce e vorba , va multumesc anticipat .

Salut , care era problema ta pana la

Urma ? Am schimbat tot brațe , bucse , belete direcție , belete bara stabilizatoare inafara de amortizor si flansa deaoarece mi sa spus ca nu asta este cauza .. ma poți ajuta tu cu ceva ?

 

salut tuturor .

de cateva zile a aparut din senin un zgomot ciudat la roata dreapta fata (BMW X5), nu am luat nici o groapa de multa vreme si mereu conduc ordonat . la incept am crezut ca poate e un telescop dar am incercat sa intru incet in denivelari si nu se aude nimic . e un scartait ce vine din spatele rotii si in mers seamana cu zgomotul specific fier pe fier. Directia o am foarte buna fara trepidatii fara batai sau altceva si doar acest zgomot care se aude in special cand rulez pe carosabil si sunt denivelari sau cand parchez si urc incet pe bordura. Poate ma poate cineva lamuri si pe mine despre ce e vorba , va multumesc anticipat .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Salut dragi colegi de masina,

Am achizitionat si eu un x5 f15 25d cu tot cu problema descrisa de voi si anume zgomote ciudate de scartaiala combinata cu troncaneala la viteze mici pe timp calduros. Scartaiala apare uneori la coborarea rampei combinat cu frana alteori cand ma urc in masina (am 85kg). Troncaneala apare tot la viteze mici pe unele denivelari de drum dar numai cand isi aduce aminte ca trebuie sa ma enerveze. Mentionez ca am fost cu ea in service dar exact atunci nu a mai facut zgomote DELOC. Au reaparut la fel de surprinzator cum au disparut.

Ma intrebam daca ati reusit sa aflati mai multe despre problema intre timp.

Link to comment
Share on other sites

Dupa vreo doua vizite in service nu am reusit sa dau de sursa problemei. La fel am patit si eu, ca in legile lui Murphy, cum ma duceam in service cum nu se mai auzea sau foarte slab. Le-am spus de bieleta antiruliu si au zis ca e ok (sincer nu sunt prea convins dupa ce am vazut mai sus ca si altii au ratat aceasta verificare). Deocamdata sunt la stadiul in care vor sa verifice cu alte doua amortizoare sh ca sa vedem daca dispare zgomotul.

 

Va ramand indatorat pentru orice ajutor sau recomandare. (eventual daca stiti un mecanic/service care a rezolvat o problema similara)

Link to comment
Share on other sites

Atentie dragi prieteni. La mine s-a rezolvat problema zgomotului. Merge masinuta de parca e electrica...fara zgomote. La articulatia din fata exista un brat care la un capat are o bucsa, la mijloc inca o bucsa iar spre roata are un pivot. Acela facea zgomotele enervante. La mine a mers uns cu vaselina siliconata sub burduful de cauciuc dar in mod normal se schimba bratul cu totul. Pret aftermarket=270, pret piesa originala germania=650 si bineinteles pret piesa originala in cutie bmw de la reprezentanta=1150 ron. Eu am rezolvat la service autorizat fara inlocuire piesa (pt ca nu era necesar) cu 50 ron manopera.

Bafta tuturor!

Edited by S0£0
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Revin dupa ceva vreme cu o noua postare. Evident, cârpeala cu vaselina siliconata sub burduf a eliminat zgomotele pentru maxim 3 saptamani. Am schimbat ambele brate (stg-dr) si am obtinut o diminuare a zgomotului dar nu eliminarea completa. La coborare in rampa combinat cu usoara franare, scartaiala se mai aude ceea ce ma face sa cred ca si amortizorul partunicipa la simfonie. Bratele schimbate aveau joc in pivoti deci oricum trebuiau inlocuite dar nu erau singurele instrumente din orchiestra. Mai astept si alte pareri. Edited by S0£0
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.