Jump to content

DIRECTIE INSTABILA BMW E90 HELP PLEASE IF POSSIBLE


Recommended Posts

Buna ziua, tocmai ce am schimbat rotile de iarna 205/55/r16 cu roti pe 17 225/45/r17 fata si 255/40/r17 spate, jante style 194 pentru e90 in 2 dimensiuni.

Problema este in felul urmator, orice denivelare cat de mica sau orice groapa imi trag rotile de pe fata in directia respectiva si implicit imi fuge si volanul in directia respectiva .

Uneori simt cum rotile merg ba in stanga ba in dreapta si ma chinui sa le tin drepte corectand din volan, facand contra directiei in care merg.

Problema nu se manifesta deloc cu jantele pe 16,

Stiu ca am o problema la un amortizor pe fata, am observat ca e curs pe partea dreapta.

Batai sau alte sunete ciudate nu am deloc,

Daca m-ati putea ajuta cu un raspuns sau macar o parere as fi foarte recunoscator, va multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca ai cauciucuri runflat; verifica presiunea din roti; le poti umfla cu 0.2 bari peste ce scrie pe stalp; la e91, jante de 17 cu cauciucuri in 2 dimensiuni, le umflam la 2.4 bari pe fata, 2.8 bari pe spate; cei de la vulcanizare le umfla de obicei la 2.2.

 

Ar fi bine sa schimbi si amortizoarele, te costa in jur de 7-800 lei perechea Sachs/Bilstein, vreo 160 lei flansele aftermarket (ar fi bine sa pui originale, dar sunt vreo 350-400 lei bucata), si inca vreo 2-300 lei montajul.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, presiune am 2.2 pe fata si 2.4 pe spate , cauciucurile sunt cele cu care au venit jantele, cele de pe fata vad ca au o uzura ciudata pe lateralele din exterior, o uzura la rotund , parca nu mai este marginea aia dreptunghiulara sau ceva de genul. , pe mijloc au carne pe ele dar e terioarele anvelopelor sunt la rotund aproape , dot 16 parca, marca pirreli.

Sa fie oare din anvelope?

Gen, merg pe strada si simt cum rotile din fata fug ba in stanga ba in dreapta si din volan trebuie sa corectez mereu , daca rotile merg in stanga eu trag de volan in dreapta ca sa mearga masina dreapta, ceva de genul.

Cu jantele pe 16 anvelope noi de iarna , pe care le-am dat jos cu maximum o saptamana in urma , sincer mergeam cu peste 130 km la ora si puteam sa iau linistit mainile de pe volan ca masina se mula perfect dupa drum si nu tragea in nici o parte.

Jantele au fost echilibrate, una a cerut 40 grame , una 25 si doua 15 grame.

Link to comment
Share on other sites

Nu, anvelopele nu sunt runflat, sunt normale, dar efectul de tramlining este foarte pronuntat, parca fug rotile de sub masina, se plimba singure stanga dreapta si eu din volan trag in sensul opus a mersului rotilor ca sa le tin drepte, e foarte ciudat.

Anvelopele sunt uzate pe marginile din exterior , sunt rotunde pe margini aproape.

Link to comment
Share on other sites

Jantele le-am achizitionat de curand si au venit la pachet cu aceste anvelope montate pe ele cu marginile exterioare uzate, anvelopele mele de pe jantele de iarna ce au fost montate pe masina in toamna anul trecut sunt intacte, au fost cumparate noi si nu vad nici o urma de uzura.

geometria am facut-o in urma cu 5 zile, era aproape perfecta, doar o mica deviere aproape nesemnificativa la roata stanga fata.

dar de cand am pus jantele astea pe 17, masina se plimba in toate directiile, rotile fata fug cum vor ele in ce directie vor ele, :( ,cu cele pe 16 nu aveam nici cea mai mica problema.

Link to comment
Share on other sites

...de cand am pus jantele astea pe 17, masina se plimba in toate directiile, rotile fata fug cum vor ele in ce directie vor ele, :( ,cu cele pe 16 nu aveam nici cea mai mica problema.

 

Inlocuieste anvelopele, preferabil cu unele noi, si scapi de problema garantat.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am fost la service, constatare, telescoape fata uzate, unul praf curge si e barcuta masina pe partea aia, si bucsile la brate pe fata, in rest nici un joc nicaieri . Si nici un joc la absolut nimic pe spate. O sa schimb zilele astea amortizoarele pe KYB + FLANSE + BUCSE BRATE si revin cu detalii, am observat ca multa lume a intampinat problema asta de tramlining si sper sa se rezolve la mine si sa ajute si pe altii:)
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am fost la service, constatare, telescoape fata uzate, unul praf curge si e barcuta masina pe partea aia, si bucsile la brate pe fata, in rest nici un joc nicaieri . Si nici un joc la absolut nimic pe spate. O sa schimb zilele astea amortizoarele pe KYB + FLANSE + BUCSE BRATE si revin cu detalii, am observat ca multa lume a intampinat problema asta de tramlining si sper sa se rezolve la mine si sa ajute si pe altii:)

 

va trebui sa refaci si geometria dupa , trmliningul nu va disparea daca anvelopele sunt uzate dar e de verificat dupa ce schimbi ce ai spus .

Link to comment
Share on other sites

Revin cu detalii, am schimbat amortizoare fata+ flanse , masina sta mult mai bine pe drum iar astazi am schimbat bucsile la brate pe fata, directia e mai ferma, nu mai simt tramliningul atat de pronuntat dar tot este acolo.

Ce pot zice este ca in proportie de 60-70% s-a rezolvat problema prin schimbarea bucsilor de la brate pe fata.

Rotile parca nu mai merg pe unde vor ele.

Voi schimba si anvelopele si voi reveni cu detalii in curand , dar pentru cei ce se confrunta cu aceeasi problema, verificati amortizoarele pe fata si mai ales bucsile de la brate, e diferenta foarte sesizabila dupa schimbarea bucsilor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.