Jump to content

Anvelope 275 pe jante cu latime 9J


I. Ciprian

Recommended Posts

Acum ca vine vara, doresc sa-mi iau un set de jante si anvelope pentru un 530d e60. Din moment ce rotile de iarna pe 17 (225/50/17) nu mi se par foarte responsive am decis ca ar merge mai bine unele pe 18.

Doua modele de jante care m-au atras sunt style 124 si 135.

Style 135 pentru e60 (et20) sunt toate de latime 8j ceea ce mi-ar permite sa pun 245/40/18, dimensiuni pe care le am in CIV. 135-urile pentru e60 sunt aparent foarte rare iar cand le gasesc, imi depasesc bugetul.

 

Prin urmare, m-am uitat dupa style 124 care sunt in doua latimi, 8j si 9j. Din ce am inteles eu, 8j permite latime maxima 245 iar 9j permite 265.

In CIV mai am si dimensiunile 245/40/18 fata + 275/35/18 spate. Pot sa pun anvelope de 275 pe jantele de 9j? Nu o sa arate ciudat/sa afecteze comportamentul masinii sau sa se uzeze neuniform? M-am gandit sa pun 245/40/18 pe toate dar o sa arate ciudat, jantele fiind in doua latimi. Cum de am o dimensiune trecuta in CIV pentru care nu prea sunt jante OEM care sa le cuprinda?

 

Are cineva configuratia asta si poate sa imi confirme ca totul e ok? Anvelope de 275 pe janta de 9j.

Link to comment
Share on other sites

Am avut pe e60 style 135, cu 245/40/18. Sunt cam banale/comune, insa sunt usoare si foarte rezistente.

Style 124 arata mai fain dpmdv, as spune ca sunt mai potrivite daca nu ai m-pack de fabrica. Cred ca poti pune 275 pe 9J fara probleme. Poti sa indici site-ul unde ai vazut ca nu poti pune 275 pe 9J? Te intreb, deoarece pe F10, style 350 (echiparea pentru m-pack nfl), jantele spate sunt 9J, cu dimensiunea 275/40/18.

Link to comment
Share on other sites

As merge pe style 124 in locul tau. Alege dimensiunile corecte indicate pe stalpul masinii.

La e60 ar trebui sa fie 245/40/18 fata si 275/35/18 spate.

Corect. Asa am eu pe masina, acestea sunt dimensiunile din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

275/35 se pune pe janta de 9 inch latime. asa am si eu pe masina, de 19 inch.

pe 18 ar fi 275/40 tot pe 9 inch latime in cazul f10 si g30.

 

pe e60, roata are un inch in minus in diametru, insa profilul anvelopei este identic

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

ca sa puna 315 pe jante de 9.5, cineva trebuie sa fie prea prost.

 

pt 315 trebuie latime de 11 inch.

 

de exemplu, pe seria 7 G11, bmw are pt anvelope de 275 jante de 10 inch latime la un diametru de 20 de inch. ok, este o chestie exagerata pt ca jantele nu sunt acoperite mai deloc de buza anvelopei si absolut toatebmw-urile seria 7 pe care le-am vazut cu asa jante, fara exceptie, au jantele distruse pe margine.

pt 275 cu un balon de 30 sau 35, maxim ar fi 9.5 inch, desi dpmdv optim ramane 9 inch.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.