Jump to content

Discuri / placute


Recommended Posts

Salut , a venit vremea sa schimb placutele si discurile pe spate la un bmw e90 , imi puteti recomanda va rog niste brand-uri de discuri / placute care sa fie destul de decente ? ma gandeam la niste discuri ventilate ( zimmerman sau brembo ) si placute brembo ,ce parere aveti despre Brembo sunt ok sau decat numele de ele ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna ziua,

Am observat ca frâna de mana nu tine foarte bine,trb trasa mai puternic,plĂŁcute și discurile am vĂŁzut ca sunt oki,in istoric bmw bord imi apare ca peste 90.000 km sa fac revizia la frâna de mana,ĂŽmi puteți spune ce timp de discuri ai plĂŁcute ca și marca sunt oki(bmw 2014 f30 120 kw) multumesc..

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am si eu o curiozitate. Prin toamna am schimbat placutele de frana pe spate si am pus originale. Astazi din intamplare am vazut ca lasa urma de 3 mm sub buza facuta de celelalte placute.Cumva sunt o idee mai inguste.

Ce sa fie nelalocul lui? Placutele sau discurile?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am si eu o curiozitate. Prin toamna am schimbat placutele de frana pe spate si am pus originale. Astazi din intamplare am vazut ca lasa urma de 3 mm sub buza facuta de celelalte placute.Cumva sunt o idee mai inguste.

Ce sa fie nelalocul lui? Placutele sau discurile?

Placutele mai mici!

Imi amintesc cand am schimbat prima oara discuri si placute pe spate, originale; m-am chinuit sa trag inapoi placutele ca erau bagate in disc, acesta avand buza mare peste placute.

Am pus discuri de dealer si placute pagid; nici o "buza" peste discuri.. Demontat etrierul fara problema de cateva ori nevand "buze" ;)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Are o tesitura pe lungimea placutei. Pe inaltime nu are. Ar trebui sa fie suprafata potrivita de inceput.

 

eu am avut problema asta la a mea , nu calca pe interiorul discului si a facut o deformare acolo , am tot suspectat ca sunt placutele mai mici pt ca la 530 sunt 2 tipuri de discuri dar erau cele potrivite , am sfarsit prin a schimba si discurile si placutele , pt ca discul era distrus , singura concluzie a fost ca placutele erau proaste. In cazul tau nu poate fi decat placuta mai mica , oricum discul e compromis in zona aia daca mergi cu ele asa .va sapa in el exact unde freaca , la mine placuta cred ca era mai moale spre int discului ca altfel nu-mi explic . Nu poti decat sa comanzi alt set si sa faci o comparatie , sau mergi asa acum si la urm schimb iei si discuri, la mine era cam 1 cm diferenta , enorm , daca nu o fi placebo am simtit si la franare imbunatatire dupa ce am schimbat discul , la tine nu stiu cat afecteaza franarea cei 3 mm sus jos

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Nu simt o franare masi slaba dar am vazut din intamplare diferenta aceea de cativa mm. Cred ca las asa si schimb si discurile si placutele la urmatoare revizie de frane. Oricum discul este la al doilea set de placute cred ca este spre sfarsitul vietii.

 

Este bine de stiut pentru viitor. Nu am crezut ca pot fi asa diferente daca iei pe original.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.