Jump to content

Discuri / placute frana


Alexandru98

Recommended Posts

Salut , a venit vremea sa schimb placutele si discurile pe spate la un bmw e90 , imi puteti recomanda va rog niste brand-uri de discuri / placute care sa fie destul de decente ? ma gandeam la niste discuri ventilate ( zimmerman sau brembo ) si placute brembo ,ce parere aveti despre Brembo sunt ok sau decat numele de ele
Link to comment
Share on other sites

pt un f30 320xd ce credeti ca este cel mai indicat de folosit ca si discuri si placute fata/spate, pt. o utilizare normala, in afara de originale? Am vazut ca sunt diferite caracteristici la discuri, unele au conținut ridicat de carbon si banuiesc ca sunt mai calitative... iar la placute as dori sa nu fie prea dure sa uzeze excesiv discurile (sa tina 2,3 schimburi de placute un set de discuri). Ma gandeam la discuri zimmermann normale nu perforate si placute textar... Am utilizat in trecut cu preponderențĂŁ TRW si nu am fost dezamagit de ele, dar pe alta marca auto, si nu stiu cum se comporta pe bmw. Am cautat informații, dar parerile difera mult, poate un coleg are informații mai bune sau experiența.... Mulțumesc anticipat pt raspunsuri
Link to comment
Share on other sites

Placutele TEXTAR scartaie, eu am patit-o la E90. Zimmermann puneam pe 335i si Brembo. Un set de discuri te tine cam 2 ture de placute. In RO e ft greu sa ajungi la 3 ture de placute pt ca nu avem autostrazi. De 4 ani incoace pun JURID si Ferodo si sunt ft multumit de ele. La masina ta as pune linistit JURID si mergi fara grija. Sa schimbi si senzorul de uzura, nu te zgarci la 50ron.
Link to comment
Share on other sites

eu am pus TRW si pe fata si pe spate la E60(asa erau si cele originale). nu ma pot declara nici multumit nici nemultumit, niste placute de frana decente. senzorii imi arata ca mai duc 30 000 km, la fel ca atunci cand le am pus si deja am vreo 25.000.

pe fata foarte ok, pe spate la temperaturi negative la primele franari usoare scartaie. dupa mai multe franari sau la temperaturi pozitive nu se mai manifesta. nu depun pe jante in cantitati mari praful acela negru cum se intampla de regula la ATE.

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca nici un producator de discuri nu este in stare sa fabrice niste discuri in mințile lor si trebuie sa platim la bmw niste sume mari ca sa avem ceva bun.. mi se pare o utopie.. si asa practica in service-uri niste prețuri care de cele mai multe ori nu reflecta realitatea, supraestimate toate, manopera, piese, diagnoza, totul.. nu neaparat banii sunt problema, dar cu siguranțĂŁ bmw nu fabrica discurile pe luna dupĂŁ o reteta miraculoasa pe care o tin secreta... pana la urma sunt niște consumabile.. sa nu ne trezim ca trebuie sa alimentam si cu motorina originala bmw ca ce ne facem atumci.. 😀
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nici eu nu inteleg care e treaba asta cu discurile la BMW. la alte 3 masini de pana acum am pus doar discuri de producator si au fost foarte bune, indiferent ca au fost ATE TRW, Textar, Brembo, Zimmermann sau Ferodo. doar tot discuri de frana sunt indiferent de masina. de ce le ar face bine pt VAG de ex si pt BMW nu?

pana acum la BMW nu am schimbat discurile, urmeaza la urmatorul schimb de placute, probabil voi pune si eu originale date fiind pataniile colegilor.

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca nici un producator de discuri nu este in stare sa fabrice niste discuri in mințile lor si trebuie sa platim la bmw niste sume mari ca sa avem ceva bun.. mi se pare o utopie.. si asa practica in service-uri niste prețuri care de cele mai multe ori nu reflecta realitatea, supraestimate toate, manopera, piese, diagnoza, totul.. nu neaparat banii sunt problema, dar cu siguranțĂŁ bmw nu fabrica discurile pe luna dupĂŁ o reteta miraculoasa pe care o tin secreta... pana la urma sunt niște consumabile.. sa nu ne trezim ca trebuie sa alimentam si cu motorina originala bmw ca ce ne facem atumci.. 😀

 

Daca nu vrei pareri despre discurile folosite de noi,de ce ai mai deschis topicul, sa pari interesant?

 

Din experienta mea, discurile ATE au fost execrabile si cele originale cele mai bune. Tu cumperi ce vrei, nu am afiliere le bmw sa cumperi de la ei

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

topicul era deschis deja nu l am deschis eu... nu mi place sa poluez degeaba..

si am specificat ca nu vreau recomandări pentru original, pt ca este simplu sa indrumi pe cineva sa se duca la reprezentanta sau sa comande piese de la bmw de la alte surse..

voiam sa aflam dacă cineva a descoperit care ar fi discurile si plăcuțele care sunt ok pt. modelul asta de mașină și sa le stie cei care nu vor sa bage banii in buzunarul BMW pt. niste piese care sunt de fapt uzuale si care sunt fabricate de zeci de producători...

e simplu, nu înțeleg de unde aversiunea asta..

exista și altceva in materie de discuri de frana in mintile lor in afară de cele fabricate de BMW pe Luna? Asta era intrebarea

Edited by Adiaxc
Link to comment
Share on other sites

Din experienta cu e46, discuri originale si placute ate, discurile au ajuns asa grav de nu a meritat rectificarea profesionala. Am pus ATE Power Disc si placute ate Ceramic, astea sunt alta calitate.

Din experienta cu e92, discuri originale si placute ate, discurile au mers rectificate profesional plus placute Textar, toata lumea fericita. La urmatorul schimb o sa pun discuri originale de Z4 din 2bucati și placute Textar sau Jurid.

Pe e36 am avut discuri Repstar si placute aceasi marca cumparate si montate in Germania. Nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Am montat eu acum pe spate discutri.placute Ate dupa ce initial am qvut placute ate noi pe discuri originale, uzate dar mergeau schimbul asta . Dupa 5k km am constatat o uzura inegala pe disc mai exact spre interiorul discului o denivelare , deformare de aprox 1 cm la ambele parti , o ciudatenie totala , qm suspectat ca am montat accidental placute ate ceramic pe disc normal si l-a deformat sau pur si simplu o calitate infecta la placute , chiar sunt curios acum daca va uza egal fiind si disc si placuta aceeasi marca Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

mulțumesc frumos tuturor pentru raspunsuri..

câțiva colegi au recomandat zimmermann pt. discuri, si eu am citit despre ele si unii spuneau ca au o calitate corecta..

poate totusi cineva are experiențĂŁ mai mare, lucreazĂŁ ĂŽn domeniu (service sau vanzari piese) și ne ĂŽmpĂŁrtĂŁșește din experiența lui și astfel distrugem mitul conform caruia singurele discuri/placute de frana bune sunt cele originale..

Link to comment
Share on other sites

ĂŽncĂŁ nu am fĂŁcut schimbul, mai merg cele originale (mai au 4-5 mm grosime), masina are 126k discurile de fabricĂŁ deci o sa schimb totul fata/spate discuri/placute cand o sa ma anunțe senzorul de uzurĂŁ.

Probabil o sa pun zimmermann ca discuri si Ate plĂŁcuțe, sau chiar Roadhouse pt ca am ĂŽnțeles ca sunt medii spre moi se fabrica in Spania și calitate ok .

Oricum o sa postez aici cand o sa fac schimbul iar apoi dupa ceva km cu un feedback... sper unul bun 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.