BMWClub: Sfat achiziție 225 Hibrid - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sfat achiziție 225 Hibrid Pareri referitoare la motorul în 3 cilindri benzină

#1 User is offline   CarnuMirel 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 19 March 2019 - 08:49

Bună ziua,
Aș dori părerile celor care au luat contact cu motorul în 3 cilindri
pe bezină care este pe 225 hibrid și pe Cooper-ul hibrid.
Aș dori niște păreri.
Fiabilitatea își va spune cuvântul în timp.
Dar în afară de câteva prezentări pe youtube nimic.
Vă mulțumesc.
0

#2 User is offline   Injectoru'6 

• Membru

Posted 19 March 2019 - 08:59

View PostCarnuMirel, on 19 March 2019 - 08:49, said:

motorul în 3 cilindri

Blasfemie!!!
0

#3 User is online   Moraru Stefan 

• Membru

Posted 19 March 2019 - 09:07

Este touran/sharan versiunea Bmw, deci pentru piata respectiva este o alegere foarte buna( nu si dupa gust samd). Cat despre fiabilitate, nu stiu daca forumul respectiv iti poate furniza informatii despre asa o motorizare, nu de alta dar nu sunt foarte populare pe la noi.
0

#4 User is offline   wolfenstein99 

• Senior
  • Interests:Masini

Posted 19 March 2019 - 09:11

Este motorul de 1.5 litri / 3 cilindri; este montat si pe seria 1, mini cooper, 316i, etc

In teorie, 225xi sta foarte bine pe hartie; in practica, nu cred ca e chiar asa - pentru oras probabil ca e o alegere buna, cu conditia sa ai unde sa il incarci zilnic (bateria e destul de mica); la drumuri lungi, bateria mai mult te incurca (greutatea ei) - o sa tragi de un motor de 1.5 benzina pe o caroserie de peste 1600kg.

Parerea mea - daca faci 80% din drumuri in oras si ai unde sa o incarci - poti lua in considerare acest model; daca mergi destul in afara localitatii, 218d/220d e o alegere mai potrivita.
1

#5 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 19 March 2019 - 09:30

Pot sa iti zic doar despre model in sine, eu am 218d. Este o masina excelenta. Ca si calitate a fabricatiei este foarte buna, insonorizata foarte bine, extrem de practica.
Eu am testat 225-ul si sincer mi s-a parut futila ideea de a cara permanent greutatea bateriei pentru avantaje discutabile. Poate in oras sa obtii consum mic daca mergi cu grija, insa in afara nu are cum sa bata dieselul la consum, mai ales la stilul meu de mers.
In rest, poti sa cauti variantele pe benzina daca tii neaparat sa ai benzina. Motorul cu 3 cilindri este foarte bun, indiferent de cat de blasfemie li se pare unora. Si esti si fiabil, fiind montat de cativa ani pe multe modele.
0

#6 User is offline   CarnuMirel 

• Nou venit
  • Pip

Posted 19 March 2019 - 09:50

View Postcavaliere, on 19 March 2019 - 09:30, said:

Pot sa iti zic doar despre model in sine, eu am 218d. Este o masina excelenta. Ca si calitate a fabricatiei este foarte buna, insonorizata foarte bine, extrem de practica.
Eu am testat 225-ul si sincer mi s-a parut futila ideea de a cara permanent greutatea bateriei pentru avantaje discutabile. Poate in oras sa obtii consum mic daca mergi cu grija, insa in afara nu are cum sa bata dieselul la consum, mai ales la stilul meu de mers.
In rest, poti sa cauti variantele pe benzina daca tii neaparat sa ai benzina. Motorul cu 3 cilindri este foarte bun, indiferent de cat de blasfemie li se pare unora. Si esti si fiabil, fiind montat de cativa ani pe multe modele.

Vă mulțumesc pentru păreri.
Eu vin după un X3 2008 2.0d 150CP, 6 viteze.
L-am avut de la 88k. Acum are 170.000 și e praf. A fost o mașină foarte bună.Mi-a plăcut, și rămân fan BMW. Fac în fiecare zi cam 100km, am o porțiune de traseu unde iarna am nevoie de tracțiune integrală. Am garaj și prize la ambele capete ale traseului. (acasă-serviciu). De aceea am luat în calcul hibridul. Mi-a plăcut X3 pentru poziția înaltă la volan, stbilitate, forță. Și faptul că în anumite momente când ai nevoie să încaleci o bordură, nu ai probleme. Personal văd 225 înalt cam cît seria 5.
O zi bună.
Va fi mașina care pentru mine va fi cap de listă.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro