Jump to content

Sfat achiziție 225 Hibrid


CarnuMirel

Recommended Posts

BunĂŁ ziua,

Aș dori pĂŁrerile celor care au luat contact cu motorul ĂŽn 3 cilindri

pe bezinĂŁ care este pe 225 hibrid și pe Cooper-ul hibrid.

Aș dori niște pĂŁreri.

Fiabilitatea ĂŽși va spune cuvântul ĂŽn timp.

Dar În afarã de câteva prezentãri pe youtube nimic.

VĂŁ mulțumesc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este motorul de 1.5 litri / 3 cilindri; este montat si pe seria 1, mini cooper, 316i, etc

 

In teorie, 225xi sta foarte bine pe hartie; in practica, nu cred ca e chiar asa - pentru oras probabil ca e o alegere buna, cu conditia sa ai unde sa il incarci zilnic (bateria e destul de mica); la drumuri lungi, bateria mai mult te incurca (greutatea ei) - o sa tragi de un motor de 1.5 benzina pe o caroserie de peste 1600kg.

 

Parerea mea - daca faci 80% din drumuri in oras si ai unde sa o incarci - poti lua in considerare acest model; daca mergi destul in afara localitatii, 218d/220d e o alegere mai potrivita.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pot sa iti zic doar despre model in sine, eu am 218d. Este o masina excelenta. Ca si calitate a fabricatiei este foarte buna, insonorizata foarte bine, extrem de practica.

Eu am testat 225-ul si sincer mi s-a parut futila ideea de a cara permanent greutatea bateriei pentru avantaje discutabile. Poate in oras sa obtii consum mic daca mergi cu grija, insa in afara nu are cum sa bata dieselul la consum, mai ales la stilul meu de mers.

In rest, poti sa cauti variantele pe benzina daca tii neaparat sa ai benzina. Motorul cu 3 cilindri este foarte bun, indiferent de cat de blasfemie li se pare unora. Si esti si fiabil, fiind montat de cativa ani pe multe modele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pot sa iti zic doar despre model in sine, eu am 218d. Este o masina excelenta. Ca si calitate a fabricatiei este foarte buna, insonorizata foarte bine, extrem de practica.

Eu am testat 225-ul si sincer mi s-a parut futila ideea de a cara permanent greutatea bateriei pentru avantaje discutabile. Poate in oras sa obtii consum mic daca mergi cu grija, insa in afara nu are cum sa bata dieselul la consum, mai ales la stilul meu de mers.

In rest, poti sa cauti variantele pe benzina daca tii neaparat sa ai benzina. Motorul cu 3 cilindri este foarte bun, indiferent de cat de blasfemie li se pare unora. Si esti si fiabil, fiind montat de cativa ani pe multe modele.

 

 

 

 

VĂŁ mulțumesc pentru pĂŁreri.

Eu vin dupĂŁ un X3 2008 2.0d 150CP, 6 viteze.

L-am avut de la 88k. Acum are 170.000 și e praf. A fost o mașinĂŁ foarte bunĂŁ.Mi-a plĂŁcut, și rĂŁmân fan BMW. Fac ĂŽn fiecare zi cam 100km, am o porțiune de traseu unde iarna am nevoie de tracțiune integralĂŁ. Am garaj și prize la ambele capete ale traseului. (acasĂŁ-serviciu). De aceea am luat ĂŽn calcul hibridul. Mi-a plĂŁcut X3 pentru poziția ĂŽnaltĂŁ la volan, stbilitate, forțĂŁ. Și faptul cĂŁ ĂŽn anumite momente când ai nevoie sĂŁ ĂŽncaleci o bordurĂŁ, nu ai probleme. Personal vĂŁd 225 ĂŽnalt cam cĂŽt seria 5.

O zi bunĂŁ.

Va fi mașina care pentru mine va fi cap de listĂŁ.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Las aici un link pentru cine vrea sĂŁ studieze despre managementul termic al bateriei pentru 225xe. Pe scurt, este aceași cu cel de la i3, bare refrigerante conectate independent la aerul conditionat al mașinii. Very clever.

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f45-225xe-iperformance-sat/wiring-functional-info/power-train/hybrid-car/high-voltage-battery-unit/1VnYphgOvZ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.