Jump to content

Consum real bmw 420 i


Cosmin HĂŁlĂŁciugĂŁ

Recommended Posts

Nu este real un consum de 10 l/100km in Bucuresti pentru un motor benzina de 2000 cmc. Doar noaptea si poate in alte situatii speciale. Condusul la ore obisnuite si pe trasee normale va fi semnificativ mai mare. Un A4 2.0 TFSI manual, consuma intre 12 si 14 la mers absolut normal fara accelerari sau cozi exagerate. De ce ar consuma un 420i automat mai putin?
Link to comment
Share on other sites

am eu 11.5 pe plinul asta in bucuresti cu diesel. e drept ca asta e cel mai mare consum ever pe un plin.

 

la mers blana(in general peste 180) pe autostrada, cu vant din fata, am avut si 10%.

 

 

la mers normal pe autostrada(pe la 160-180) am 8%, fara conditii speciale de vant.

 

la mers blana pe DN-uri, tot pe la 8%. pt ca apar franarile inutile si apoi accelerari consistente.

 

in conditii medii in bucuresti am 10%.

cand merg noaptea in bucuresti, am 8%.

 

cand merg ca mosii pe autostrada(140 in general, dar uneori 150 si 160) am peste 6%, la fel si pe DN..

 

de la aceste consumuri, mai pune 2 litri si ai aflat tot ceea ce iti trebuia.

 

daca iti iei masina pt a merge la consum cu ea, mai bine nu ti-o lua.

 

pt ca nu vad cum ai merge cu ea sub 140 pe autostrada si pe DN(evident ca pe DN pe unde iti permite traficul).

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ar stii adevarul multi n-ar cumpara bmw. E bn ca se informeaza . Nu tre sa para nimanui ciudat la 6 ron per l costuri carburant. Parca e lumea mai smart . Ai da foc la bani la propriu sa te uti cum ard ?e pueril sa gandesti in costuri lunare , calculul e minim anual , acolo vezi diferente care pot fi in buzunar . Chiar daca-ti permiti e bn sa stii .
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca ar stii adevarul multi n-ar cumpara bmw. E bn ca se informeaza . Nu tre sa para nimanui ciudat la 6 ron per l costuri carburant. Parca e lumea mai smart . Ai da foc la bani la propriu sa te uti cum ard ?e pueril sa gandesti in costuri lunare , calculul e minim anual , acolo vezi diferente care pot fi in buzunar . Chiar daca-ti permiti e bn sa stii .

 

Pai asa e. Dar pe mine ma deranjeaza ca cei care au asa ceva vin si dezinformeaza puternic pe forumuri si nu ajuta pe cei care vor sa se informeze inainte sa cumpere. Si apoi cei din urma o sa se mire ca e masina lor defecta ca nu consuma 9 cat scria colegul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lol , n-are cum sa consume motoarele Vag atat , erau stricate ale tale .. poate un 5.5 hai 7 in Bucuresti si 4.5 afara.. lol

 

Eu ma gandesc serios ca nu o sa mai am ever consumul de la e46 .. buna masina a mai fost , o alergam de-i sareau pistoanele pe autostrada si nu sarea de 7 , iar in B aveam undeva la 9.5-10.. hmm .. s-au dus vremurile alea :rolleyes:

Edited by Krebs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

la mers normal pe autostrada(pe la 160-180) am 8%, fara conditii speciale de vant.

 

...

 

cand merg ca mosii pe autostrada(140 in general, dar uneori 150 si 160) am peste 6%, la fel si pe DN..

 

...

 

pt ca nu vad cum ai merge cu ea sub 140 pe autostrada si pe DN(evident ca pe DN pe unde iti permite traficul).

 

Iti spun eu cum ai merge - legal.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

in conditii de ora de varf cand mai mult stai decat mergi, E60 2.0 diesel imi consuma linistit cel putin 12.

 

12.8 am in bord acuma. Tot e60 2.0 diesel in Bucuresti.

 

14 km pana la munca zilnic ii fac intre 45 de min si 1 ora si 15 min

 

Acelasi consum si la e90 si Passat cc pe aceasi ruta, toate in jur de 12 consum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12.8 am in bord acuma. Tot e60 2.0 diesel in Bucuresti.

 

14 km pana la munca zilnic ii fac intre 45 de min si 1 ora si 15 min

 

Acelasi consum si la e90 si Passat cc pe aceasi ruta, toate in jur de 12 consum.

inseamna ca E90-ul meu este lux, in aceleasi conditii de drum merg si eu zilnic, peste 10% nu am avut niciodata.

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca E90-ul meu este lux, in aceleasi conditii de drum merg si eu zilnic, peste 10% nu am avut niciodata.

 

Posibil generatii diferite de motoare, sau nu sunt aceleasi conditii. El da o viteza medie de la 18.66 kmh, pana 11.2 kmh. Cea din urma inseamna super aglomeratie.

 

Si eu cu M47 scot in oras cam 9.5 maxim, dar e o viteza medie de ~20 kmh.

Link to comment
Share on other sites

Eu prefer sa folosesc spritmonitor.de. Este si o metoda de a tine evidenta cheltuielilor cu masina

De cele mai multe ori eroarea fata de ce vezi in bord este semnificativa. Cu plus sau cu minus.

 

E91 lci 320xd automat, mers in Bucuresti 14 km dus, 14 km intors.

Timp: 45-65 min.

 

Asta este consumul post-25976-0-88273300-1553264092_thumb.jpgpe 30 dec - 09 martie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.