Jump to content

Anulare senzori placute frana e91


Recommended Posts

Sunt la a 2-a incercare de a pastra senzorii placutelor , din pacate ,de ambele dati, am primit eroare in bord chiar daca am schimbat si senzorul odata cu placutele . Si mai stresant este ca nu pot reseta.

Ca sa anulez senzorii , trebuie taiat si unit firele intre ele atat cel din fata cat si cel din spate ,sau doar cel pe care primesc eroarea ?

Eroarea o primesc pe fata.

Link to comment
Share on other sites

Senzorii vechi se schimba o data cu placutele vechi, asa e normal, nu se pastreaza senzorii de la un schimb la altul.

Daca vrei sa faci improvizatii cu taiat fire si legaturi dubioase... :fie:

 

Godini@ Cel mai bine pune un tester sa verifici, poate nu sunt senzorii de vina, daca zici ca ai schimbat

Edited by raduron10
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Senzorii vechi se schimba o data cu placutele vechi, asa e normal, nu se pastreaza senzorii de la un schimb la altul.

Daca vrei sa faci improvizatii cu taiat fire si legaturi dubioase... :fie:

Exact asta am facut ,primesc eroare in continuare .

Sincer ,m'am plictisit sa dau banii degeaba pe 2 fire si sa ma mai si streseze eroarea in bord .

Link to comment
Share on other sites

Rezolvat . Pentru cine se intreaba cum se face bypass la senzori placute ,se taie cablul ,se desizoleaza cele 2 fire ,se leaga intre ele si se izoleaza la loc .

Trebuie taiat atat cel din fata cat si cel din spate chiar daca e defect doar unul(n-am inteles de ce),apoi se sterg erorile si se reseteaza din bord .

Dupa operatiune ,fata s-a resetat la 110 mii si spatele la 120 mii .

Nu incurajez pe nimeni sa faca asta ,a fost alegerea mea ,voi verifica ochiometric placutele de acum incolo.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai pus ce trebuie.

E foarte posibil , sincer, nu o sa dau in viata mea pe senzor mai mult decat dau pe placute .

Am pus placute jurid (echipare de fabrica) si senzor trw . Chiar nu mi se pare asa important senzorul asta la placute.

Ma rog , fiecare face ce vrea .

 

ce valori nebune ti-a dat :))) 110k

 

Chiar 120k , pe spate 😀.

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

Si care credeam ca is zgarcit! :pardon:

 

Godini, poate ai gasit solutia pentru placute dar poate nu e cazul sa le lasi in scurt, fire legate, etc.

 

Poti sa stai cu ochii pe placute si cu alti senzori montati corespunzator si cum e normal!

Tot secretul e sa schimbi placutele inainte ca senzorii sa fie atinsi. Face bine si la viata etrierelor (care nu-s ieftine deloc)! Nu intreba(ti) cum ca nu vreau sa expun teoriile mele aici.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este mai usor si iefin sa mergi la un electrician sa verifice continuitatea firelor? Sunt cateva chestii bazice de verificat. Poate mufa a oxidat si nu face contact cum trebuie. Poate firul este usor intrerupt si da o valoare mai mare la citire. Nu este ceva de speriat. Un electrian cat de cat priceput o rezolva si ramai in siguranta si fara stress.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.