Jump to content

Upgrade/retrofit faruri BMW F30 LCI


Tinutzul

Recommended Posts

Salutare,

 

Detin un BMW F30 LCI, sfarsitul lui 2015 cu farurile halogen H7, fara lupe. Pozitiile sunt led si arata decent, insa farurile stinse arata urat iar stop-urile sunt led-uri.

Pot inlocui farurile cu unele Xenon/led? Daca da, care sunt criteriile dupa care sa ma uit sa nu intampin probleme? Ce recomandari aveti? Ca si buget, as vrea o varianta cat mai accesibila, insa fara sa deranjez alti participanti in trafic sau alte probleme de condens, etc.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu le schimba. Eu am 2. Unul cu halogen .. unul cu xenon. Ăla cu lupa meserie. Schimb becul când vreau. Ăla cu xenon pierd o jumătate de zi pe la electrician.

 

Sunt de acord, insa eu nu am nici lupe, si arata foarte rau farurile. Mi-as pune lupe cu becuri led daca ar fi ok...

Edited by Tinutzul
Link to comment
Share on other sites

nu ai voie xenon fara lupe.. si o sa te si injure lumea

 

Nu stiu daca ai citit atent sau nu, exact asta vreau, lupe cu angel eyes. Ma gandesc sa inlocuiesc farurile cu OEM led (poate full adaptive) din dezmembrari. Se potrivesc si de la F30 2012 sau doar LCI? Sunt probleme pe partea electrica, gen sa-mi lipseasca ceva, cum ar fi senzori pentru adaptive?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ai citit atent sau nu, exact asta vreau, lupe cu angel eyes. Ma gandesc sa inlocuiesc farurile cu OEM led (poate full adaptive) din dezmembrari. Se potrivesc si de la F30 2012 sau doar LCI? Sunt probleme pe partea electrica, gen sa-mi lipseasca ceva, cum ar fi senzori pentru adaptive?

 

Pentru adaptive clar iti lipsesc senzori si module. Pentru xenon nu stiu, cred ca skw stie mai bine

Link to comment
Share on other sites

daca tot le schimbi mai bine mergi pe led direct , va fi un look fresh si functionalitate wow

 

Sunt ok si cu Xenon si cu Led, insa nu stiu cum pot face asta, de ce am nevoie, la ce sa fiu atent... Credeam ca sunt plug and play daca iau farul complet dar se pare ca nu este asa de simplu...

Edited by Tinutzul
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Si eu am avut aceeasi problema cu farurile halogen..pana la urma am inlocuit masina si mi-am luat una cu faruri LED. Din ce citisem uni ziceau ca poti pune faruri LED in locul celor halogen..dar 100% nu stiu daca vor merge plug and play. Mai erau unele ce aveau lupe aftermarket facute chiar fain, le gasisem prin USA - ma ajungea cam 800$ si tocmai de aia am preferat sa o vand sa mai pun bani sa o iau si cu alte dotari + faruri xenon sau led.

 

Si mai e varianta sa iti pui lupe pe farurile actuale, fac uni pe la noi dar tot te costa cam 1500ron, eu imi luasem intr-un final becuri LED cu canbus dar cand am vandut masina le-am pastrat, sa fie acolo :)).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Ai reusit pana la urma sa faci conversia la faruri LED?

Am aceeasi dilema in momentul de fata.

Am gasit la RIM Performance posibilitatea de a schimba farurile cu unele LED la pretul de 1400Euro + 300Euro manopera, ei sustinand ca sunt OEM.

Inca sunt putin in dubii si voiam sa aud si alte pareri.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am avut si eu dilema asta cateva luni cand aveam halogen pe masina... Dupa multe calcule, am schimbat masina cu totul. Farurile cu LED de pe LCI s-ar potrivi pe masina plug and play, dar nu iti pot confirma 100%. Mai erau nite faruri cu lupe prin america, voiam sa le comand - se potriveau perfect si fara sa intervii la cablaj.

 

La inceput chiar nu m-au deranjat farurile cu halogen, imi placea prea mult masina, dar dupa ce am condus cu o masina cu LED ILS... :console:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.