Jump to content

BMW M2 Competition


Acero99

Recommended Posts

azi a fost o zi productiva , am terminat cu inmatricularea si am luat numerele negre , am spalat masina si am "cosmetizat" locul de parcare subteran ... inca 800km pana la prima intrare in service ( running-in service )

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

Nice car.

 

Mersi ! :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare. Imi place ce ai facut cu locul de parcare. de unde ai luat cover-ul?

 

De aici :

 

https://www.smartfloors.ro/pardoseala-loc-parcare-pp/257-296-pardoseala-pp-loc-parcare-fonner-vents-design-porche-2.html#/33-doriti_margini_pe_latura_mica-fara_margini/34-doriti_margini_pe_latura_mare-fara_margini

 

Am avut nevoie de aprox 14mp , au fost 4 cutii de pavele ( cam 15kg / cutie ) , montajul a durat putin peste o ora.

Link to comment
Share on other sites

DrĂŁguț locul de parcare, l-ai personalizat. Like!

Știu cĂŁ asta este ultima modĂŁ ĂŽn materie de pardosealĂŁ garaj, mĂŁ tenta și pe mine sĂŁ-mi finisez ĂŽn felul ĂŁsta partea de jos dar, m-au descurajat acele ripsuri ĂŽntre care o sa intre mizerie. Crezi cĂŁ mĂŁ ĂŽnșel și cĂŁ de fapt se curĂŁțĂŁ ușor, farĂŁ sĂŁ se vadĂŁ urât, cu urme?

Sunt curios ĂŽn timp cum se pĂŁstreazĂŁ. Nu o zic ĂŽn nume de rĂŁu, imi place cĂŁ poți sĂŁ faci diverse combinații de culori, de forme, aratĂŁ foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@DorinV - se curata foarte usor cu un mop , are deja 2 luni si arata ca in prima zi

 

Ieri am fost la Proleasing Ploiesti pentru revizia de 2000km ( running-in service ) , au schimbat uleiul motor + filtru de ulei si uleiul de la diferential. Din pacate nu am putut sa fac si recall'ul disponibil pentru VIN'ul meu ( upgrade la ultimul ilevel care rezolva o problema de backpressure calculat incorect de DME ) , trebuie sa vad in Bucuresti unde pot sa ma programez.

 

Nota 10 pentru cei de la Proleasing , au respectat programarea , nu am asteptat deloc ... toate distractia a durat putin peste o ora.

 

20190614-135134-Medium.jpg

 

20190614-135141-Medium.jpg

 

20190614-135148-Medium.jpg

 

20190614-135158-Medium.jpg

 

20190614-135219-Medium.jpg

 

20190614-135227-Medium.jpg

 

20190614-135243-Medium.jpg

 

20190614-140618-Medium.jpg

 

20190614-140623-Medium.jpg

Edited by Acero99
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dupa 5 luni de la achizitie si aprox 2800km a venit timpul si pentru prima distractie , fix acum o saptamana am gasit masina lovita in parcare la ParkLake ... era dimineata , la nivelul -2 unde parchez de obicei erau peste 500 de locuri libere , masina parcata in capatul parcarii langa stalp cel putin 30 de locuri libere langa mine.

 

Urme de transfer de material ( vopsea , cauciuc ) pe janta dreapta spate si lovitura fatala in aripa dreapta spate. Spre "norocul" meu lacul nu a fost distrus , am reusit sa curat manual tot transferul de culoare ( janta nu a patit absolut nimic ) dar aripa parea ca nu mai scapa.

 

O senzatie excelenta cand gasesti masina lovita in parcare , nu am putut sa mananc nimic toata ziua de nervi / suparare , imediat a doua zi am fost la Mihai Apostol de la Turbocon ( PDR ) pentru evaluare si programare ... azi am avut programarea si rezultatele se pot vedea in poze ... nota 20 pentru serviciul prestat.

 

Folia de protectie de pe aripa are cod dedicat si deja este comandata de Dl. Ing. Neo_andersson ( 310 ron OE )

 

1.jpg

 

1-1.jpg

 

1-1-2.jpg

 

2.jpg

 

2-2.jpg

 

3.jpg

 

3-3.jpg

 

3-3-1.jpg

 

4.jpg

 

4-1.jpg

Edited by Acero99
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

lucrarea a fost 500 ron si a durat aproape 8 ore ( am stat langa el ) ... sa lucrezi pe aripile spate la coupe este cel mai complicat pentru ca elementul este dublu si nu ai acces din interior , practic tot procesul de indreptare a fost facut doar din exterior cu "ventuze" ( care se prind de masina cu un adeziv special ) + ciocanele / creioane de batut

 

la vopsitorie ... se poliza pana la tabla , se sudau direct pe aripa mai multe puncte de tragere ... se tragea pana cand considera tinichigiul ca este suficient dupa care chit / fuller / vopsea / lac ... avand in vedere zona afectata iti spun sincer ca nu mai nimerea nici mos craciun vopseaua sa nu se vada diferenta vs usa fata si bara spate ... la o reparatie de genul asta procedura corecta este revopsirea completa a lateralului afectat

 

dar la o masina de 5 luni si nici 3000km parca nu iti vine sa te duci direct la vopsitor daca exista si alte solutii

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

lucrarea a fost 500 ron si a durat aproape 8 ore ( am stat langa el ) ... sa lucrezi pe aripile spate la coupe este cel mai complicat pentru ca elementul este dublu si nu ai acces din interior , practic tot procesul de indreptare a fost facut doar din exterior cu "ventuze" ( care se prind de masina cu un adeziv special ) + ciocanele / creioane de batut

 

la vopsitorie ... se poliza pana la tabla , se sudau direct pe aripa mai multe puncte de tragere ... se tragea pana cand considera tinichigiul ca este suficient dupa care chit / fuller / vopsea / lac ... avand in vedere zona afectata iti spun sincer ca nu mai nimerea nici mos craciun vopseaua sa nu se vada diferenta vs usa fata si bara spate ... la o reparatie de genul asta procedura corecta este revopsirea completa a lateralului afectat

 

dar la o masina de 5 luni si nici 3000km parca nu iti vine sa te duci direct la vopsitor daca exista si alte solutii

Man, imi pare rau pentru incident, bine ca ai putut sa o rezolvi!

Vezi ca incepi sa ai "magnet la prosti"!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

incredibil cum intr-o parcare goala iti poate lovi masina :angry2: . Nu sunt camere acolo?

Super faina lucrarea si pretul de asemenea, merita cu varf si indesat 500ron o astfel de reparatie, pe langa ca masina ramane in starea ei originala, castigi si mult timp si mult mai putina bataie de cap si stres fata de o revopsire :thumbsup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

sunt camere dar doar pe calea de rulare si stalpii parcarii sunt plini de disclaimere ca mall'ul nu este responsabil pentru eventualele evenimente din parcare ( furt , vandalism , accidente )

 

eu sunt foarte multumit de cum a iesit ... undeva la 95% au mai ramas mici semne care sunt vizibile din anumite unghiuri si cu lumina potrivita ... am vrut cu orice pret sa salvez vopseaua / lacul original

Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut si eu topicul.

Foarte frumoasa masina Ace! Sa o stapanesti sanatos si sper sa nu mai ai ghinion de prosti, ma mir ca a iesit atat de bine dat fiind ca lovitura a fost si pe conturul semiaripii, oricum foarte bun omul la cum a scos aripa, ai ales varianta perfecta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.