Jump to content

Schimbare placute fata X1 F48


Fuzzz

Recommended Posts

Dragi colegi forumiști, ma confrunt cu nevoia de a schimba plĂŁcutele de frâna pe fata, dar nu pot ajunge la o reprezentanta. Masina nu-mi semnaleazĂŁ ca ar avea nevoie, dar la o inspecție vizuala am observat ca plĂŁcutele mai au foarte putin material pe ele (2-3 mm). Am parcurs cu ele 30.000 km de la ultimul schimb.

Voi pune piese OEM (inclusiv senzor), dar ĂŽntrebarea mea este dacĂŁ dupĂŁ schimb trebuie sa resetez ceva prin computerul masinii?

 

Are acest model și contor de kilometri pentru schimbarea plĂŁcutelor (ĂŽn iDrive nu-mi apare câți km mai am de parcurs pana la urmĂŁtorul schimb sau gradul de uzura al plĂŁcutelor - ci am ĂŽnțeles ca ar trebui sa se aprindĂŁ un martor ĂŽn bord, dupĂŁ care as mai putea parcurge vreo 2-3000 de km).

 

In meniul de service din bord care se acceseazĂŁ cu butonul de reset al jurnalierului (stânga jos) am doar 3 opțiuni: "Vehicle check", "Brake fluid", "Engine oil", nimic despre plĂŁcute.

 

In concluzie, repet ĂŽntrebarea: dupĂŁ ĂŽnlocuirea plĂŁcutelor, pot face eu un reset, fĂŁrĂŁ sa ajung ĂŽn reprezentanta? Este nevoie de asa ceva, cere mașina?

post-90760-0-43233300-1553622616_thumb.jpg

post-90760-0-97954200-1553622622_thumb.jpg

post-90760-0-66908000-1553622630_thumb.jpg

Edited by Fuzzz
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca masinile sunt acum incarcate de electronica si software, lucrurile nu sunt intotdeauna dramatice.

In cazul placutelor (si discurilor) de frana, inlocuirea acestora se face in continuare clasic, fiind o operatiune strict mecanica.

Contorul de la bord este doar atat: o numaratoare electronica care incepe de la cel mai recent reset, total independenta de starea de fapt a componentelor mecanice, si care habar nu are daca intr-adevar au fost schimbate placutele de frana, sau nu.

Doar senzorul este cel care transmite informatie reala privind uzura placutelor - dar numai atunci cand placutele sunt la minim acceptabil.

 

In concluzie:

- schimba placutele linistit - atat timp cat faci acest lucru respectand procedura si cu simt de raspundere;

- sunt convins ca resetarea contorului se poate face de la bord, fara a merge la reprezentanta. Cauta pe internet un tutorial in acest sens, pentru modelul tau de BMW;

- chiar daca - din diverse motive - nu vei putea face resetarea acum, ci doar peste cateva mii de Km parcursi, acest lucru nu va afecta cu nimic eficacitatea sistemului de franare. Oricat ar zbiera computerul de bord ca ai trecut de limita la care trebuiau inlocuite placutele, atat timp cat in realitate sistemul de franare este intretinut corespunzator, el isi face treaba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns!

Sunt 90% convins ca nu vor fi probleme cu resetarea, deși nu am găsit pe net nici un tutorial, in acest sens, ci doar pentru E84 (modelul anterior de X1). Masina mea nu indica gradul de uzura al plăcutelor ci doar cu ajutorul unui singur senzor, momentul cand acesta face contact cu discul, atunci apare si mesajul ca aceste plăcute trebuiesc înlocuite.

 

Ceea ce m-a descumpănit este ca nu am găsit și resetul pentru plăcuțele de frâna alături de ulei, inspecție si lichid de frâna. Poate ca după ce se schimba senzorul apare si aceasta opțiune.

 

Preturile practicate de reprezentanta coroborate cu durata foarte mica de viata a plăcuțelor ma fac sa ma simt efectiv jăcmănit. Costul real al pieselor OEM si al manoperei este la jumătate fata de cel cerut de reprezentanta.

 

Cautand, am gasit acest video pentru meniul de mentenanta. Il las aici, poate mai ajuta pe cineva.

 

https://www.youtube....h?v=N2fW0mH2mYo

 

Si ceva asemanator pentru reset placute fata/spate.

 

Edited by Fuzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.