Jump to content

Posibilitati/variante coding X1 E84?


BMS921

Recommended Posts

Salutare,

 

Proaspat posesor al unui E84 xDrive, 2012 facelift, xLine.

Cineva cu experienta in acest forum, care imi poate oferi cateva detalii referitoare la posibilitatile de codare/activare a diverselor functii pe acest model? O alta curiozitate de-a mea, acum avand CIC Business, pot sa schimb doar displayul, sau trebuie tot kit-ul de Professional pentru a-l avea pe cel de 8.8" in locul celui actual de 6.5"?

De asemenea, am gasit pe un forum din USA, cum ca, avand HBM, s-ar putea activa VLD..?! Dar eu nu am decat faruri xenon cu auto-leveling dar fara a fi adaptive... De asemenea, camera din bord nu este KAFAS, cred ca este FLM. Oricum, pun mai jos toata descrierea masinii si cine are timp si bunavointa, rog sa ma indrume cu ce poate. Sunt din Bucuresti si eventualele codari as vrea sa le pot face local, neavand timp sa ma deplasez prea departe.

 

Multumesc tuturor, anticipat!

 

 

Prod. Date 2012-10-13

Type X1 X20D (EUR)

Series E84 (X Series)

Body Type GEFZG

Steering Left Hand Drive

Engine N47T

Displacement 2.00

Power 135kw / 184hp

Drive ALLR

Transmission Automatic

Colour SPARKLING BRONZE METALLIC (B06)

Upholstery STOFFLEDERCARVEBERNSTEINSCHWAR (CVLN)

 

Editions And Packages

P7HWA X Line

P7KAA Navigation Package Business

Comfort And Interior Equipment

S402A Electric Panoramic Roof

S413A Trunk Room Net

S423A Floor Mats Velours

S428A Warning Triangle And First Aid Kit

S430A Interioroutside Mirror With Auto Dip

S431A Interior Mirror With Automaticdip

S493A Storage Compartment Package

S494A Seat Heating Driverpassenger

S4AEA Armrest Front Retractable

S4L3A Interior Moldings Dark Copper

S4U2A Driving Experience Switch Incl ECO PRO

 

Multimedia

S606A Navigation System Business

S612A BMW Assist

S615A Expanded BMW Online Information

S616A BMW Online

S620A Voice Control

S633A Preparation Mobile Phone Business

S676A HiFi Speaker System

S698A AreaCode 2 For DVD

S6AAA BMW TeleServices

S6ABA Control For Teleservices

S6FLA USBAudio Interface

S6NFA Music Interface For Smartphone

S6VCA Control For Combox

 

Driver Assistance And Lightning

S502A Headlight Cleaning System

S508A Park Distance Control PDC

S521A Rain Sensor

S522A Xenon Light

S534A Automatic Air Conditioning

S544A Cruise Control With Brake Function

S563A Light Package

S5ACA Highbeam Assistant

S5DAA Passenger Airbag Deactivation

S520A Fog Lights

S548A Kilometercalibrated Speedometer

 

Wheels And Drive

S205A Automatic Transmission

S216A Hydro Steeringservotronic

S230A Extra Package EUspecific

S249A Multifunction F Steering Wheel

S255A Sports Leather Steering Wheel

S258A Tire With Runflat Functionality

S2LRA BMW LA Wheel Y Spoke 322

 

Environment And Safety

S302A Alarm System

S320A Deleted Model Lettering

S3ARA Preparations For Rear Luggage Carrier

S3ATA Roof Rail Aluminum Satin Finish

S840A High Speed Synchronisation

S877A Delete Crosspattern Operation

S879A Onboard Vehicle Literature German

S8KAA OELWARTUNGSINT 30000KM24MONATE

S8SCA Telematics Access Requestcountryspec

S8SPA Control Unit COP

S8TKA Passive Pedestrian Protection

S8TNA Daytime Runlights Adjusvia Light Menu

S8V1A Label

S851A Language Version German

 

Other Equipment

S1CAA Selection Of COP Relevant Vehicles

L801A National Version Germany

S1CBA CO2 Package

S1CCA Auto Startstop Function

S1CDA Brake Energy Regeneration

Link to comment
Share on other sites

Merci frumos,SKW. O sa iau in calcul varianta de upgrade la Professional. Camera nu ma intereseaza prea tare,chiar catre deloc.In schimb sunt interesat de cornering.Poate fi activat in vreun fel? Este de codat sau schimbat FRM sau tot ansamblul de far? Din ce am vazut pe realoem,pentru ca farurile sa fie adaptive,ar trebui sa am si S524a care include AHL.Doar ca mai departe n-am reusit sa-mi dau seama ce ar trebui sa fac pentru a adauga si acest 524, pe langa cel existent,522...
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

 

Cineva cu experienta in acest forum, care imi poate oferi cateva detalii referitoare la posibilitatile de codare/activare a diverselor functii pe acest model? O alta curiozitate de-a mea, acum avand CIC Business, pot sa schimb doar displayul, sau trebuie tot kit-ul de Professional pentru a-l avea pe cel de 8.8" in locul celui actual de 6.5"?

 

 

Eu am instalat la a mea o navigatie cu android 7.1 , se inlocueste ecranul de 6.5 cu unul de 10.2 si ai si softul original de pe masina si android (waze ,etc) selectabil din butinul meniu din idrive . Softul original al masinii se vede cam pe 2/3 din ecran cealata 1/3 e o portiune unde arta ceva informatii din compuerul masinii. Trebuie sa iau un cablu sa vad daca nu cumva se poate coda in optiuni sa fie ecran wide si astfel si softul original va fi pe tot ecranul (la nbt am vazut pe froumuri ca se poate la CIC nu stiu ). Am conectat si camera de marsalier (china) si apare pe ecranul original de marsalier plus liniile de parcare din computerul masinii se misca odata cu rotirea volanului .

 

https://www.aliexpress.com/item/Android-7-1-GPS-Navigation-10-25-Quad-Core-Multimedia-Player-For-BMW-X1-E84-Wifi/32918508726.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.757c4c4d1Rm6Vi

Link to comment
Share on other sites

Eu am instalat la a mea o navigatie cu android 7.1 , se inlocueste ecranul de 6.5 cu unul de 10.2 si ai si softul original de pe masina si android (waze ,etc) selectabil din butinul meniu din idrive . Softul original al masinii se vede cam pe 2/3 din ecran cealata 1/3 e o portiune unde arta ceva informatii din compuerul masinii. Trebuie sa iau un cablu sa vad daca nu cumva se poate coda in optiuni sa fie ecran wide si astfel si softul original va fi pe tot ecranul (la nbt am vazut pe froumuri ca se poate la CIC nu stiu ). Am conectat si camera de marsalier (china) si apare pe ecranul original de marsalier plus liniile de parcare din computerul masinii se misca odata cu rotirea volanului .

 

https://www.aliexpress.com/item/Android-7-1-GPS-Navigation-10-25-Quad-Core-Multimedia-Player-For-BMW-X1-E84-Wifi/32918508726.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.757c4c4d1Rm6Vi

 

Multumesc pentru recomandare, sunt destul de reticent cu privire la navigatiile Android. Nu am experiementat personal insa, din ce am gasit pe diverse forumuri interne si internationale, dupa aproximativ 6-8 luni incep sa "tuseasca". Au lag, au erori si alte diverse bug-uri. Repet, este doar ce am citit, nu stiu dintr-o sursa sigura si cel mai probabil, depinde si de ce hardware are "sub caroserie". Iar o navi android cu o oarecare capabilitate hardware buna, se duce undeva la 3000lei +. Din aceste considerente m-am decis sa merg totusi pe original desi, sincer sa fiu, inca nu stiu daca sa investesc in modificari/imbunatatiri pe care sa i le aduc masinii sau sa o vand asa cum e, mai pun vreo 2k si-mi cumpar ceva din seria F cu dotarile pe care mi le doresc...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.