Jump to content

Parere schimbare amortizor


Tavicu

Recommended Posts

Salutare.

 

In urma cu cateva luni (cam un an) am avut un incident pe partea stanga in urma caruia mi s-a schimbat amortizorul de pe acea parte (plus flansa si alte chestii).

 

la momentul respectiv cei din reprezentanta au luat decizia in urma testelor ca nu este necesara si schimbarea a amortizorului de pe dreapta.

 

 

De curand am inceput sa am ceva sunete ciudate pe la directie atunci cand trag maxim de volan stanga sau dreapta. La brate nu am joc deloc doar ca amortizorul de pe dreapta nu se prezinta intr-o stare prea buna si trebuie schimbat.

 

M-am uitat si un amortizor nou Bilstein este undeva la 400-450 RON. Unul OE este intre 950 si 1400 RON. Depinde de unde il iei :)

 

Se justifica diferenta de pret (mai mult decat dublu)? Merita sa pun OE?

Mai ales ca problema intampinata de mine nu vine din amortizor si probabil trebuie sa investighez caseta de directie :)

Link to comment
Share on other sites

Pe cel vechi se mai poate vedea producatorul?

 

Uite nu mi-a dat prin cap sa ma uit cat era masina in aer. O sa incerc sa vad daca reusesc pe cric.

 

Oricum ma astept ca o piesa aftermarket sa nu fie 100% la aceleasi performante ca cele trimite spre BMW chiar daca este acelasi producator.

Doar ca in nici un caz nu ma astept sa fie in raport cu pretul, adica 40% :))

 

Totusi ... cu banii de pe un amortizor OE schimbi 2, chiar te indrepti spre 3, pe aftermarket.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Pe de o parte sunt de acord cu faptul ca schimbi minim 2 cu banii aia dar pe de alta parte trebuie sa fii constient ca nu vei avea confortul pe care l'ai avea cu unul original, chiar daca il pui nou. Cred ca depinde ce urmaresti.. sa mearga masina ok si sa ai suspensia reimprospatata sau sa ai si confortul maxim posibil pentru setup-ul masinii tale.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru ajutor. Am ales sa merg pe Bilstein avand in vedere ca stau intr-o zona neasfaltata si oricum va trebui sa le schimb prematur in cativa ani.

 

De asemenea avand in vedere ca am economisit putin pe fata, ma gandesc sa le schimb si pe spate.

 

Tot pe Bilstein vreau sa merg. Acum nu stiu daca B4 sau B8. Am intales ca B8 sunt pentru suspensie M dar se potrivesc foarte bine si pentru standard si cica ar fi mai bune. Voi ce recomandati? :) Merita B8? Se pot monta?

Link to comment
Share on other sites

Sachs ce aveau daca tot dai prin gropi zilnic, ce vrei sa faci cu suspensia de m prin transee?

Pentru puntea fata nu am gasit Sachs de unde am luat, doar bilstein.

 

Si da, voi merge cu standard pe puntea spate. Cele sport scurtand distanta care o poate cobora roata in transee :p

 

Pe spate exista si de la Sachs. De ce ai spus ca erau mai bune daca dau prin gropi?

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

De curand am inceput sa am ceva sunete ciudate pe la directie atunci cand trag maxim de volan stanga sau dreapta. La brate nu am joc deloc doar ca amortizorul de pe dreapta nu se prezinta intr-o stare prea buna si trebuie schimbat.

Nu mai aberati:

 

nu mai aberati aiurea mai oameni buni, la userul Tavicu, este vorba de flansele de amortizor,cupela ricoseu si rulmentul care trebuiesc schimbate

Nici vorba de amortizor

Edited by mihalascu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am auzit astazi de la cineva ca ar fi diferenta intre OE si Bilstein la inaltime! Ca cica nu ar avea aceiasi lungime.

FALS

Diferenta exista doar daca mergi pe o gama diferita fata de echivalarea pe original. Singurul amortizor Bilstein mai scurt decat de fabrica este varianta Bilstein B8.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.