Jump to content

PowerBox CHINA


Recommended Posts

Buna , sunt nou pe aici și ĂŽnainte de a ma “devora” pentru greselile de postare din diferite motive va rog sa ĂŽmi atrageți civilizat atenția !

Ok , din pura curiozitate am comandat un powerbox ( China ) e pe olx , la 299 de lei ! L-am montat pe masina ( 520d ,motor M47 , 2006 ) , spre surprinderea mea se simte creșterea de putere pana in 110-120 km/ H ! L-am avut montat pe masina in jur de-o luna timp in care nu am avut un stil de conducte tocmai economic pentru ca nah , ĂŽmi cerea talpa și evident de la un consum mediu de 8-9 prin oraș am sĂŁrit de 12 , am zis sa o las mai moale și am dat jos sĂŁrĂŁcia aia de powerbox , problema e ca acum când nu e montat ĂŽmi oscileazĂŁ turometrul in P și mai ales in D la plecarea de pe loc pur și simplu da sa moara motorul ! Când ĂŽl montez pe masina totul revine la normal ! E posibil sa se fi “mulat” injectoarele , senzorii dupĂŁ power box ? As putea ĂŽncerca o reprogramare a injectoarelor ?

Link to comment
Share on other sites

Stii cum se numeste " ce isi face omul cu mana lui"? ti-ai dat singur de lucru :download: ..

Arunca prostia aia de powerbox la gunoi si vezi ce s-a bulit pe la masina, iar daca tot vrei crestere de putere, fa o resoftare profi..

Bafta si nu mai incerca experimente pe masina, fiecare face ce vrea cu banii si masina lui, dar e doar un sfat :thumbsup:

Edited by mdln
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu au avut nici un efect resetarile cutiei de viteze , am fĂŁcut un test de injectoare cu un tester Delphi

Fara powerbox pe masina am avut așa :

Cilindru 1 : 5,3

Cilindru 2 : -2,6

Cilindru 3 : 0,1

Condru 4 : -2,7

 

Și cu el pe masina :

Cilindru 1: 1,6

2: -0,6

3: -0,2

4: 0,7

Valorile ok trebuie sa fie ĂŽntre -5 pana in 4 mg

Deci injectorului de pe cilindru 1 are valori normale cu powerbox pe masina

Link to comment
Share on other sites

Știe cineva dacĂŁ o reprogramare de injectoare ajuta in situația asta ? Am opțiunea de reprogramare , dar nu am folosit-o niciodatĂŁ .

Nu prea vreau sa ajung deocamdata pe la tot felu de mecanici sa imi schimbe piese prin eliminare pentru ca așa e capabil sa facĂŁ oricine , pe la Maramures e mai greu cu mecanici care sa ĂŽși batĂŁ capul cu vreo problema , toți o dau cu schimbu de piese prin eliminare ...

Link to comment
Share on other sites

Probabil unul din i jectoare s-a bulit si cu powerbox il tine in parametri , poate fi doar o coincidenta ca a trosnit ,nu cred ca powerbox face modificari permanente , am avut si eu ceva de gen la e60 , nu china ,dar oricum nu ma astept sa fi fost ceva diferit si nu am avut probleme dupa demontare . Tot ce am obtinut de la el a fost sa-mi termine dpf.. Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Probabil unul din i jectoare s-a bulit si cu powerbox il tine in parametri...

 

E evident ca un powerbox de 300 lei nu are cum sa iti regleze niste injectoare stricate astfel incat sa mearga perfect motorul... Daca ar exista o "cutie" de genul, nu vad de ce ai da 1700 de lei pe un injector nou...

 

Colegul Dan2907 spune ca motorul ii merge foarte bine cu powerbox-ul montat, ceea ce inseamna ca DDE-ul si-a facut niste adaptari pe perioada functionarii cu powerbox. Mergand pe firul asta, vad doua optiuni: (1) scos powerbox si mers o perioada chiar cu oscilatiile alea, in speranta ca se refac toate adaptarile, si (2) resetat toate adaptarile DDE-ului (in ISTA, am zarit la un moment dat chiar ceva gen "Reset Injection Quantity Compensation").

 

Oricum, daca motorul merge bine cu powerbox, parerea mea e ca nu ar trebui sa se ajunga la schimbat piese (e.g. injectoare).

Link to comment
Share on other sites

E evident ca un powerbox de 300 lei nu are cum sa iti regleze niste injectoare stricate astfel incat sa mearga perfect motorul... Daca ar exista o "cutie" de genul, nu vad de ce ai da 1700 de lei pe un injector nou...

 

Colegul Dan2907 spune ca motorul ii merge foarte bine cu powerbox-ul montat, ceea ce inseamna ca DDE-ul si-a facut niste adaptari pe perioada functionarii cu powerbox. Mergand pe firul asta, vad doua optiuni: (1) scos powerbox si mers o perioada chiar cu oscilatiile alea, in speranta ca se refac toate adaptarile, si (2) resetat toate adaptarile DDE-ului (in ISTA, am zarit la un moment dat chiar ceva gen "Reset Injection Quantity Compensation").

 

Oricum, daca motorul merge bine cu powerbox, parerea mea e ca nu ar trebui sa se ajunga la schimbat piese (e.g. injectoare).

 

Cam asta e și pararea mea pana la urma , tocmai ce am mers vreo 3 zile fĂŁrĂŁ powerbox dar fĂŁrĂŁ rezultat , urmeazĂŁ sa reprogramez injectoarele , am o opțiune in Delphi , zice in tester ca treaba asta ar trebui fĂŁcutĂŁ când se schimba injectoarele , deci nu cred ca e nimic riscant.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cam asta e și pararea mea pana la urma , tocmai ce am mers vreo 3 zile fĂŁrĂŁ powerbox dar fĂŁrĂŁ rezultat , urmeazĂŁ sa reprogramez injectoarele , am o opțiune in Delphi , zice in tester ca treaba asta ar trebui fĂŁcutĂŁ când se schimba injectoarele , deci nu cred ca e nimic riscant.

 

Am luat jos bornele de pe baterie , am lĂŁsat masina sa stea vreo ora dupĂŁ care am demontat powerbox-ul , masina merge fĂŁrĂŁ probleme de vreo 2 luni , probabil a memorat ceva greșit iar când i-am luat curentul sa resetat tot la normal . Postarea asta vine târziu , dar mai bine mai târziu decât niciodatĂŁ 😆

Poate o sa ajute pe cineva , hai noroc 😁

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.