Jump to content

demontare planetara


hailie

Recommended Posts

Eu nu cred ca poti folosi menghina sa debucsezi brate la masina. Poate daca esti efectiv disperat si ai 2 prieteni care n-au ce face.. :popcorn:

In primul rand nu prea sunt menghine atat de largi in falci care sa cuprinda doua tevi de lungimea bucsei plus bucsa bratului.

Apoi iti trebuie cel putin 4 maini, ca sa nu zic 6 care sa bibileasca tot ca cele trei elemente sa fie perfect pe un singur ax.

Nu mai mentionez ca menghina are niste falci inguste care greu le poti alinia pe acelasi ax cu ansamblul celor 3 piese.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

In atelierul de strungarie aveau baietii o menghina foarte mare in care au incaput lejer piesele, nu vorbesc de menghina pe care o ai tu in gradina.

Uite ca eu am schimbat asa, mai mult de 5 min nu iti ia sa scoti si sa bagi bucsa mare.

A 2-a zi la geometrie pentru verificare si masina merge si in ziua de azi cu bratele alea, facute ca la dacia 1310 :)))

Edited by X X L
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alexandru' ia-ne usor, nu ne lua tare..

Te astept cu poze cu menghina ta, poze cu demontarile tale. Cat costa menghina aia din atelierul strungarului (nu al tau) te-ai

interesat? ..MERITA!? Eu am destule (POZE) numai ca mi-e lene si nu cred ca se merita sa le pun aici ca jumatate nu sunt interesati iar spatiu de upload e mic pe server, intelegi..? Oricand pot sa iti arat prin poze.

Pana atunci lasa-i pe alti sa spuna ce vor din spatele telefoanelor.

A, si vino cu explicatii pline de sens, cum le dau eu si atunci te cred. Nimic nu este usor, cum zici mai sus.. la un BMW! E doar impresia ta, ca sa te lauzi.

E usor in principiu; greu daca nu ai scule!

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eu nu stau aici sa invat pe nimeni. Am spus cum am procedat eu.

Apropo, cred ca in atelierul ala era aparatura pe care nu o gasesti in niciun service auto de pe la noi, adica metode muuuult mai simple de schimbat bucsi.

Dar "mi-e lene" sa arat poze si nu cred ca "merita" sa ma deranjez. Tu crezi ca atunci cand fac ceva la masina stau sa pozez ? =))))) Ca sa ce?

Service-uri sunt peste tot, fiecare alege acum metoda preferata.

Edited by X X L
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Alexandru' sunt de acord cu tine.. atata timp cat le schimba ok nu mai conteaza metoda...

Pe BMW TIS am vazut o "Presa" de scos planetara din fuzeta din 3 sau 4 piese.. asa ceva..

 

Am fost acum cateva luni la Norauto sa imi schimbe uleiul si filtrele.. si am rugat pe cineva de acolo sa imi verifice si uleiul la cutie( cutie automata) ,asta daca se pricepe.. Cand un nene de acolo(norauto militari) a zis ca el se pricepe si e cel mai bun.. a desfacut busonul de la ulei de la cutia de viteze si a curs 100 grame asa .. masina inca era calda.. am zis ca mor ca iau un ciocan si ii sparg capul...

Link to comment
Share on other sites

Alex, banuiesc ca menghina aceea e una de 2000 ron daca e sa o cumperi. Aici era vorba de reparatii ieftine, nu de alte avioane .

Caz concret, E39 touring, bucse punte spate 4 bucati, 600 ron presa sa le schimbi singur fara sa dai puntea jos, 600 ron manopera la Pitstop in Tm, 300 ron manopera la service de cartier dar cu demontarea totala a ansamblului de pe masina si folosirea unei prese cu brat hidraulica.

Am ales ultima varianta, nedorind sa dau 600 ron pe o presa ca sa o țin piesa de muzeu dupa lucrare.

Alternative sunt, dar nu toti au acces la ateliere de strungarie si alte locatii cu groapa sau elevator.

Zile bune si mai ales respect

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am o cunostinta care lucreaza la un service specializat pentru bmw uri ( nu dau nume ) si am intrebat cu ce scoate el planetara din fuzeta si cu ce cuplu strange piulita...

 

1. pentru a scoate planetara din fuzeta - ciocan mare si un dorn ( nu foloseste presa)

2. El strange piulita la mana fara vreun cuplu anume, ca el nu se ia dupa specificatiile de la BMW ( 420NM)

 

Mecanici si mecanici ..

 

Si el zice -- daca as sta sa strang toate suruburile la cuplu care scrie in documentatia bmw as sta cate 10 zile la o masina..

Edited by hailie
Link to comment
Share on other sites

Si asta in ideea ca bmw e o marca destul de raspandita in Romania, sa vezi distractie cand e vorba de cate o japoneza, acolo mama improvizatiilor si injuraturilor; de fapt, lucrurile sunt mai simple: foarte putini spre deloc au acces/interes fata de documentatie oficiala in ceea ce priveste reparatia/mentenanta. Iar chiar si daca au acces, din motive financiare/profit/ignoranta, nu aplica ceea ce a fost odata probat. Ca sa nu mai vorbim ca sunt putine spre deloc formele de invatamant ce reusesc sa formeze tenhicieni pentru service-uri, majoritatea "se califica" la locul de munca :)

 

Popoarele din Est au ramas cu acest spirit de minitehnicus, cred ca inca sunt reminiscente ale doctrinelor trecute, in care trebuiau (fortati si de imprejurati/dotari), sa demonstreze ca sunt mai buni decat vestul decadent, lenes, fraier, ce sta mult sa faca o treaba aparent simpla, etc. Nu neg ca in aceasta situatie exista si avantaje, deoarece am intalnit lipsa de expertiza crasa in vest, iar in romania anumite probleme au fost identificate rapid, insa in general, ca si mentalitate, se cauta multe shortcut-uri.

 

Bonus persista si mitul mecanicului priceput la tot, electronica, motoare, suspensie/directie, cat si faptul ca anumite operatii "ca la carte" sunt considerate foarte scumpe, deci service-urile nu investesc in scule/utilaje, deoarece nu si-ar recupera investitia, piata cautand reparatii ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Am o cunostinta care lucreaza la un service specializat pentru bmw uri ( nu dau nume ) si am intrebat cu ce scoate el planetara din fuzeta si cu ce cuplu strange piulita...

 

1. pentru a scoate planetara din fuzeta - ciocan mare si un dorn ( nu foloseste presa)

2. El strange piulita la mana fara vreun cuplu anume, ca el nu se ia dupa specificatiile de la BMW ( 420NM)

 

Mecanici si mecanici ..

Mi se pare "normal".. Cand pui mana si vezi/simti cat de bine, si cu cap e bagata planetara (sase suruburi m6 sau M8, depinde de putere!) pe fiecare parte(!) le tin prinse. Suruburi, care doua cate doua trec prin niste table care impiedica slabirea prin vibratie, daca mai pui si pasta speciala pe filet, poti sa le lasi si stranse slab (glumesc).. Ca sa o dai jos de acolo de pe oala diferentialului iese milimetric doar intr-o anume pozitie/unghi.. Capatul celalalt are niste caneluri lungi de vreo 7-8cm unde la capat o piulita INZAVORATA-strans cat poti de tare, pe captul ei. Cum p*** sa se desfaca asa ceva?

De aceea nu se folosesc chei dinamometrice.. rutina si "logica" experientei.

Dar cateodata, cand te loveste ghinionul, dai in lucruri care nu vrei sa ti se intample tie..

 

Multi nu realizeaza dar planetara la BMW pe spate, ruleaza aproape orizontala si probabil jocul longitudinal e minim si nu oscileaza sus-jos decat o data cu arcul..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

[...]De aceea nu se folosesc chei dinamometrice.. rutina si "logica" experientei.

Dar cateodata, cand te loveste ghinionul, dai in lucruri care nu vrei sa ti se intample tie..

"logica" aia, cat si ghinionul despre care vorbesti au un singur nume: PROSTIE !

 

:excl: in alta ordine de idei, va rog sa lasati "tandreturile" reciproce pentru in privat, ca sa nu ajungem la dans fara muzica :pirate:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ne (ma) interesa mai mult poza cu presa speciala decat inelul reluctor sau cum arata planetara (..) dar asta e, bine ca nu s-a batut in planetara. :frantics:

 

(scule cu, care iese (se face) treaba, taticule, alea-s importante) :popcorn:

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.