Jump to content

Consum mare de ulei


Raul98

Recommended Posts

Salut, am și eu o problemĂŁ cu consumul de ulei la un seria 1 e87 2005 120d 163 cp. Dupa o lunga perioada ĂŽn care am umblat pe la tot felul de mecanici (multi ridicând din umeri) am ajuns la concluzia cĂŁ e turbina de vina, aceasta a fost trimisĂŁ la recondiționat in Cluj. Masina nu pierde ulei pe sub ea, Baia de ulei a fost schimbatĂŁ deoarece ĂŽmi era crĂŁpatĂŁ. Nu scoate fum in spate decat cand o accelerez, cei din service uri mi au zis cĂŁ este un lucru normal dat fiind faptul cĂŁ nu are filtru de particule. Ămi consuma cam un litru spre 1000 de km, uneori nu ajung sa fac cu ea nici 800 de km și se aprinde martorul in bord. Masina are km destui, pe la 350-400 de mi, nu pot ști exact deoarece sunt dați ĂŽnapoi. Problema persistĂŁ și cu turbina recondiționatĂŁ, multi mi au zis de segmentare dar ĂŽn același timp se mirau deoarece masina trage și nu ĂŽmi scoate fum, unde dispare acest ulei? Am mai auzit de variante sa schimb uleiul, eu bag ĂŽn ea mobil 1 long life 5w-30, am mai avut și liqui moly 5w-30 și nici o diferențĂŁ. Merita sa incerc cu ceva mai gros cum ar fi 10w-40? Știu cĂŁ poate sunt multe cauze ĂŽnsĂŁ nimeni nu ĂŽi da de cap, ce s ar mai putea face sau incerca? Edited by Raul98
Link to comment
Share on other sites

Salut, am și eu o problemĂŁ cu consumul de ulei la un seria 1 e87 2005 120d 163 cp. Dupa o lunga perioada ĂŽn care am umblat pe la tot felul de mecanici (multi ridicând din umeri) am ajuns la concluzia cĂŁ e turbina de vina, aceasta a fost trimisĂŁ la recondiționat in Cluj. Masina nu pierde ulei pe sub ea, Baia de ulei a fost schimbatĂŁ deoarece ĂŽmi era crĂŁpatĂŁ. Nu scoate fum in spate decat cand o accelerez, cei din service uri mi au zis cĂŁ este un lucru normal dat fiind faptul cĂŁ nu are filtru de particule. Ămi consuma cam un litru spre 1000 de km, uneori nu ajung sa fac cu ea nici 800 de km și se aprinde martorul in bord. Masina are km destui, pe la 350-400 de mi, nu pot ști exact deoarece sunt dați ĂŽnapoi. Problema persistĂŁ și cu turbina recondiționatĂŁ, multi mi au zis de segmentare dar ĂŽn același timp se mirau deoarece masina trage și nu ĂŽmi scoate fum, unde dispare acest ulei? Am mai auzit de variante sa schimb uleiul, eu bag ĂŽn ea mobil 1 long life 5w-30, am mai avut și liqui moly 5w-30 și nici o diferențĂŁ. Merita sa incerc cu ceva mai gros cum ar fi 10w-40? Știu cĂŁ poate sunt multe cauze ĂŽnsĂŁ nimeni nu ĂŽi da de cap, ce s ar mai putea face sau incerca?

semeringuri supape ai schimbat?

Link to comment
Share on other sites

semeringuri supape ai schimbat?

Nu am schimbat semeringuri supape, nu știu dacĂŁ am mentionat ĂŽn ce am scris, am mai schimbat doar filtrul epurator. Merita sa mai ĂŽncerc cu semeringuri supape? La ce preț sĂŁ mĂŁ aștept estimativ, piese+manoperĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

Nu am schimbat semeringuri supape, nu știu dacĂŁ am mentionat ĂŽn ce am scris, am mai schimbat doar filtrul epurator. Merita sa mai ĂŽncerc cu semeringuri supape? La ce preț sĂŁ mĂŁ aștept estimativ, piese+manoperĂŁ?

nu am schimbat dar asa la primul search am dat de unu pe olx din Buc care cere pe manopera 700 ron...probabil cate sute de lei costa si piesele...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.