Jump to content

F10 LCI


harsh

Recommended Posts

Sunt harti standard cum fac cei de pe afara. Baiatul e reprezentant oficial pentru mai multi dezvoltatori.

Daca nu e ok, atunci revin pentru clarificari.

 

De asta vreau sa fac dyno cat mai repede, sa nu afectez masina in caz ca ceva nu e ok.

Nu am facut la Complete sau Powertech din cauza timpului si distantei.

 

Dar totusi, legat de vibratie/huruit aveti vreo parere sau experienta?

Link to comment
Share on other sites

deloc. si face in marja aia de viteza indiferent de treapta, turatie sau cat de tare accelerez.

si nu face la plecari sau situatii care sa ma duca cu gandul la cutie/convertizor.

face cam pe la 80-90, 130-140, 170-180.

orice alta viteza e liniste, de exemplu merge perfect la 200-210, liniste totala

Link to comment
Share on other sites

Am omis sa va spun ca am pus si volan nou M si am facut si retrofit la TJA.

Am vrut unul cu Traffic Jam Assist (TJA) si l-am gasit foarte foarte greu asa in stare buna si cu absolut toate dotarile.

Urmeaza sa cumpar un buton de incalzire in volan si sa il montez pana da frigul.

 

Ca si idee, am modificat si ceva prin codari (m-a ajutat cineva).

L-am facut sa functioneze pe orice drum (nu doar autostrada), doar ca nu mi-a iesit sa il fac sa mearga si peste 40kph.

Si cum m-am tot jucat, acum nu imi mai apare in bord iconita cand e activat, desi el functioneaza cum trebuie.

Cand am chef ma apuc iar de codat.

 

Ca si review, se descurca binisor pt tehnologia lui, insa ma dispera cu tinutul mainilor pe volan...e sensibil rau.

Insa cu un genunchi proptit poti sta lejer pe telefon in trafic bara la bara.

Exista un modul mic care anuleaza nevoia de contact cu volanul, dar nu ma mai complic.

 

cW3xRsK.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

E superba combinatia de culori, atat exteriorul cat si interiorul sunt deosebite. Mai ales acum, cu pachetul M si noul volan.

+1 pentru plafon negru, cum a spus si ckh :).

 

De curiozitate, ce aduce TJA in plus fata de ACC ? Vireaza singura?

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

baga si un plafon interior negru :D

 

ma doare stomacu sa dau 4-500E pe el din dezmembrari (ca e cu trapa)

mi-am luat 2 mostre de spray pentru textile cu elasticitate mare sa incerc... DAR NU AM TIIIIIMMMPPP download.gif

 

iar sa merg sa il retapitez nu stiu daca ar da bine "alcantara", ca antracitul de MPack nu cred ca se gaseste...si in plus, cine sa il faca la Sibiu?

aici nu sunt decat industriasi, nu suntem prea diferiti de nemtii care doar muncesc. Nici macar pasionatii nu ne strangem vreodata pardon.gif

Link to comment
Share on other sites

E superba combinatia de culori, atat exteriorul cat si interiorul sunt deosebite. Mai ales acum, cu pachetul M si noul volan.

+1 pentru plafon negru, cum a spus si ckh :).

 

De curiozitate, ce aduce TJA in plus fata de ACC ? Vireaza singura?

 

Da, vireaza.

Si am impresia ca ma ajuta putin la vant lateral de cand l-am montat...posibil sa nu, dar asa pare.

Link to comment
Share on other sites

harsh----Off topic--- vreau sa te intreb in sibiu la cine apelezi pt codari (retrofit),fiind din sibiu sunt interesat sa vad cine se mai ocupa si sa prezinte si ceva incredere.Multumesc

 

Multe le mai fac si eu, ma mai consult cu prietenul meu Google :))

Pt update-uri sau ceva mai complicat mai mergeam la Sebi, insa recent merg la Nelutu din Cristian. Daca vrei contactul lui scrie-mi in pm.

Link to comment
Share on other sites

Multe le mai fac si eu, ma mai consult cu prietenul meu Google :))

Pt update-uri sau ceva mai complicat mai mergeam la Sebi, insa recent merg la Nelutu din Cristian. Daca vrei contactul lui scrie-mi in pm.

am inteles -pe Sebi il cunosc,pe Nelutu nu stiu cine e ...lasa-mi nr tau in pm poate pe parcurs mai am nevoie de ceva sfaturi :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Nelutu din Cristian e acela de e specializat pe bmw? (stiu ca este un mecanic cat de cat apreciat in Cristian, dar nu mai stiu cum il cheama).

 

Cipul unde l-ai facut, la RS?

 

Salut,

 

Remap la RS, da.

Nelutu e doar pe retrofituri, depanari soft...pe elecronic mai mult.

Cel de care stii tu e Dorel. Doar la el merg de multi ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

A trecut ceva vreme de la ultimul update.

In principiu voiam sa trec la vecinii de la VW pentru un Golf R 7.5 nou, insa cu toata situatia asta am decis sa aman cheltuielile inutile pentru anul viitor...

Asadar, daca tot tin masina inca 1-1.5 ani "am vazut de ea" cum s-ar zice. Vreau sa ma bucur eu de starea perfecta, nu sa o fac inainte de vanzare.

 

Ziceam mai sus de TJA. Dupa lungi incercari prin Bimmercode am reusit sa il fac sa intarzie putin avertizarea de contact cu volanul. Am marit si viteza la 60kmh.

Am montat si ID6 nativ.

Nu regret cheltuiala.

 

Deci am facut astea:

TJA completat cu codari

iDrive ID6

corectie geometrie roti

2 revizii (le fac des)

discuri+placute pe spate din nou - le consuma repede ACCul

flansa spate cardan

suporti + ulei diferential

ceva bucsi pe spate (habar n-am care si de ce)

ceva bucsi si prinderi/colier evacuare - toate 2.0D au zgomot la evacuare - acum a disparut

garnitura + suruburi galerie evacuare - aveam miros in habitaclu

suporti motor

un senzor de presiune in rampa (zic bine?) - zgomot+trepidatii uneori dimineata

 

Am verificat astea si au iesit ok:

sistem de alimentare de la rezervor pana la injectoare

DPF, EGR, admisie, bujii

scurgeri de ulei

role si curele motor

ulei si suporti cutie

toti etrierii si rulmentii

 

 

Am schimbat si jantele de vara. Am coborat de la 19'' la 18'' doar pt ca mi-au placut modelul asta.

Am gasit 513m in stare noua.

Ele vin pe M2/3/4 cu pachet de iarna, deci sunt rare si mai tot timpul aproape noi.

Sunt chiar impresionant de usoare.

Am pus Michelin Pilot Sport 4 XL. Am reusit sa gasesc cu DOT 2020 Feb si Mar.

O sa scriu un alt post doar cu parerile mele despre roti.

 

Asadar am scapat de orice zgomot sau vibratii.

Masina nici inainte nu era dezastru, insa acum imi place. Consider ca asa trebuie.

 

 

Ce urmeaza:

distantiere - am sa iau de 10mm si vedem de acolo

schimbator 2TB - masina e deja codata

plafon alcantara

upgrade la lumini ambientale

posibil ASD - greu de montat

alt pachet M care sa se aseze cum trebuie

accesorii MPerf + evacuare (doar estetic)

un detailing complet (sunt incepator, dar am timp acum) - astept sfaturi daca aveti pt procese, unelte, produse

Revin cu poze

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.