Jump to content

Recommended Posts

Salut ! Am schimbat arcurile prin 17 decembrie , kyb dupa seria de sasiu, la un service autorizat rar . Au fost schimbate impreuna cu tot cu flanse. Acum masina e mai inalta pe fata , oare se mai lasa ? Sau e ceva gresit pe aici? Masina sta si putin intr.o parte de aia pe partea soferului e putin mai inalta decat cealalta * . Ma gandesc ca suspensia normala nu ai cum sa o mai cobori nici cum? Au doar 3 luni aprox, am inteles ca dupa 6-7 luni s.ar echilibra si dupa 1 an ajung ca celelalte care le.am avut ( asta dupa un amic care le.a schimbat acum un an si numai dupa atata timp s.au lasat cum trebuie ) 6d57a73b810c1561257f10faf6f7254e.jpgd33e9e434e062e1126af5bbe5ed0d7b3.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca ai schimbat ambele arcuri.. (cand spui arcuri..) nu ar trebui sa fie diferenta de inaltime decat daca arcurile nunor fi fost de acelasi producator.. acelasi lot de productie.. Ceva de gen. Mergi la service si daca masina pe loc drept nu e la fel, trebuie sa rezolve problema.

(Amortizoarele nu contribuie la limitarea arcului..)

 

E firesc sa stea mai sus- arcul e nou.

Se va lasa in timp, dar nu foarte mult. In timp inseamna 70-80k km. La mine nu s-a lasat nici dupa 3 ani.. Bilstein B4.

Am intrebat si eu, cand am schimbat arcurile la a mea, la vanzatorii care vad doar arcuri/suspensii.. e normal.

Am cautat si pe net; acelasi raspuns.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Deci masina e egala si pe stanga si pe dreapta. Doar ca acum am o distanta dintre roata si aripa de 4 degete puse lateral, inainte aveam 2 maxim, asta vre.au sa zic ca s.a intaltat prea tare . Pe loc drept , stanga e egala cu dreapta doar ca mi se pare prea inalta comparativ cu alte masini.

 

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandesc , sper doar sa se mai lase , in vre.o 5-6 luni. Mersi . Deci nu am cum sa le mai las din flanse de nicaieri nu? Find suspensie normala

 

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

 

nu.. pentru a avea suspensie reglabila ai nevoie de coilovers.. e cu totul alta mancare de peste

 

EDIT: Mie mi se pare ca iti sta normal masina..este e90, nu? Poate le aveai pe cele vechi coapte..

Edited by Magnusy
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da E90 e , apoi , mi s.a rupt unu pe fata in decembrie , si a doua zi pana am chemat o masina sa ma mute la un service pentru ca nu am putut merge asa , s.a rupt si celalalt :)). Deci amandoua erau rupte, dar masina statea ok si inainte, de aia zic . Nu era nici prea jos nici prea sus

 

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da E90 e , apoi , mi s.a rupt unu pe fata in decembrie , si a doua zi pana am chemat o masina sa ma mute la un service pentru ca nu am putut merge asa , s.a rupt si celalalt :)). Deci amandoua erau rupte, dar masina statea ok si inainte, de aia zic . Nu era nici prea jos nici prea sus

 

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

 

din moment ce s'au rupt erau terminate.. dupa mine masina iti sta ok.. cam distanta aia o am si eu la a mea cu jante pe 17

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa zici geometria? Chiar n.am facut.o si nu m.am gandit , cred ca ar trebuii sa o fac ca nu e cinestie ce. Oricum am o masina la care s.au schimbat arcuri , nici in ziua de azi nu am facut geometria ( nu mi.a zis nimeni) si are peste 80k si e ok..

 

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Edited by valex9812
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa zici geometria? Chiar n.am facut.o si nu m.am gandit , cred ca ar trebuii sa o fac ca nu e cinestie ce. Oricum am o masina la care s.au schimbat arcuri , nici in ziua de azi nu am facut geometria ( nu mi.a zis nimeni) si are peste 80k si e ok..

Orice carte tehnica a oricarei masini spune ca o data ce umbli la suspensie/brate care au puncte de reglaj.. trebuie sa se refaca geometria/aliniamentul.

 

Cauciucurile de pe fata se vor uza foarte mult pe exterior in cam 10-20k km daca nu refaci geometria.

 

(ne mai miram de ce nu merg masinile cand nu le facem ce trebuie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.