Jump to content

Problema urgenta grup bmw e90


Recommended Posts

Salutare , dupa seria mea de sasiu respectiv ultimele 6 VG44814 , imi da raportul grupului pt auto automata ca fiind 3.15 , surpriza dupa ce am dat grupul jos . Raport 3.07 ... care este ideea ?

Am incercat sa pun grup 3.15 insa nu se potriveste la flansa .. oare e flansa de vina sau trebuie tot grup 3.07??

Urgent ca am masina desfacuta

 

Trimis de pe al meu SM-A530F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salutare , dupa seria mea de sasiu respectiv ultimele 6 VG44814 , imi da raportul grupului pt auto automata ca fiind 3.15 , surpriza dupa ce am dat grupul jos . Raport 3.07 ... care este ideea ?

Am incercat sa pun grup 3.15 insa nu se potriveste la flansa .. oare e flansa de vina sau trebuie tot grup 3.07??

Urgent ca am masina desfacuta

 

Trimis de pe al meu SM-A530F folosind Tapatalk

Nu are cum sa fie flansa de vina.

Diefrentialul de pe masina este acela, 3.07.

 

Nu trebuie ultimile 6 ci ultimile 7 caractere pentru realoem.

Link to comment
Share on other sites

Deci placa de la spatele grupului cu raport 3.15 e la fel cu cea de 3.07 , are si un cod pe ea de 7 cifre si sunt aceleasi .. la mine e problema la flansa ..in rest s a potrivit perfecr...

 

Trimis de pe al meu SM-A530F folosind Tapatalk

Nu.

Tot ce ti-am spus de placa/capacul diferentialului a fost numai sa iti dai seama ce diferential sa cauti, sa fie la fel.

 

Am schimbat unul eu insumi.

Codul de pe diferential nu conteaza. Am gasit diferential (mai nou) cu alt cod si merge perfect.

 

Sper sa intelegi. Eu iti explic doar cum am gasit acelasi diferential cand l-am schimbat pe al meu. Flansa s-a potrivit fara probleme.

 

Daca tu vrei sa pui diferential CU UN ALT RAPORT nu am pareri.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pai de ce pe seria de sasiu pt automata imi zice 3.15 si eu am gasit pe el 3.07 care daca l caut pe net mi l da ca fiind de manuala.

Uita te la piesa 3 flansa , e de 2 feluri una mai mare una mai mica0ffef6befa9be94a42551947d983ff3e.jpga8cd70a3855fecf41a0d777e59ca651b.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-A530F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce pe seria de sasiu pt automata imi zice 3.15 si eu am gasit pe el 3.07 care daca l caut pe net mi l da ca fiind de manuala.

Uita te la piesa 3 flansa , e de 2 feluri una mai mare una mai mica[

 

Eu nu ti-am zis cum sa gasesti diferential dupa flansa din fata lui!

Habar nu am daca asa se cauta.. sau daca vei gasi.

 

Ti-am zis cum am gasit diferentialul meu, acelasi raport, dupa placa cu suruburi de la spatele lui, parca 7 la numar pentru diferentialul de 2.56..

 

Poate ti se pare ca am timp de raspunsuri si alte cautari/intrebari. Nu am.

 

PS.

Aste e diferentialul tau, de fapt doua diferentiale ce s-au putut monta pe acelasi motor.. Cu rapoarte diferite de ce ai pus tu in primul post:

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VG91-EUR-11-2007-E90-BMW-320d&diagId=33_1261

 

Vad ca mentionezi de cutie manuala.. Probabil rapoartele sunt diferite la diferentialele pentru cutie automata; asta nu ma surprinde.

Dar alea sunt rapoartele la codul VIN dat de tine.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ca sa ma intelegi , eu detin un e90 320 n47 , 177 cai , automat!

Diferentialul pe care l am dat jos de pe masina mea are raport 3.07 .

Diferentialul pe care mi -l da pe seria de sasiu pt cutie automata are raport 3.15.

Eu am luat diferentialul cu raport 3.15 fara sa stiu ce e pe masina .

Acest diferential 3.15 , are acelasi nr de suruburi pe spatele carcasei, se potriveste la prindere plus la planetare , dar nu se potriveste la flansa de prindere cu cardanul , flansa fiind mai mica.

In urma unor cautari am vazut ca diferentialul cu raport 3.07 e montat pe N47 pt cutie MANUALA ( eu avand automata) si mi pun semne de intrebare . ( diferentialul asta huruie de ti sar capacele)

Oare sa o fi umblat neamtu la ea si sa i schimbe cardanul si diferentialul ?!! Asta nu inteleg ..de ce pe seria de sasiu da 3.15 iar el are 3.07 .. M am uitat si la flanse pe realoem ..si sunt 2 tipuri de flanse .. una de automata si una de manual....

 

 

Trimis de pe al meu SM-A530F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ma intelegi , eu detin un e90 320 n47 , 177 cai , automat!

Oare sa o fi umblat neamtu la ea si sa i schimbe cardanul si diferentialul ?!! Asta nu inteleg ..de ce pe seria de sasiu da 3.15 iar el are 3.07 .. M am uitat si la flanse pe realoem ..si sunt 2 tipuri de flanse .. una de automata si una de manual....

 

Probabil da.

Probabil si cardanul diferit.

 

(Cred ca o sa ai consum un pic mai mre daca pui diferentialul de 3,15, cu schimb de cardan, flansa.. Dar si mai sprintena.)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit diferential acelasi raport cu cel care a fost pe masina 3.07 ..

Totusi raman cu un semn de intrebare de ce pe seria de sasiu la cutia automata imi da grup 3.15 ..iar el nu se potrivea la falansa mea .. in fine.

Masina merge ca inainte ..plus un mare confort datorita schimbarii diferentialului.

 

Trimis de pe al meu SM-A530F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.