Jump to content

Bmw e90


Recommended Posts

In "peretele" lateral al radiatorului(nu mi mai aduc aminte st sau dr) exista un filtru sub forma unui saculet cilindric care,in mod normal se schimba la 2-3 ani,de acolo vine mirosul ala de mucegai.In mod normal se scoate freonul din instalatie(cu aparatul,sa nu il pierzi), se schimba filtrul, si apoi se reumple cu freon.

Bafta!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adi v, mai degraba ceva in logica ta nu se leaga.

Poate mai bine explici ce fenomen apare sau se manifesta incat e nevoie de schimbat un filtru din circuitul INTERN al AC-ului ca sa nu mai miroase a mucegai, sau (acel miros de imbacsit) care este EXTERN..

Trebuie sa intelegem ca freonul mai iese asa din cand in cand sa raceasca aerul si de aceea miroase?

 

Daca ai ocazia si pui mana pe o camera cu micuta pentru spatii inguste/mici si o bagi in fata racitorului din bord (dupa ce de demontezi ceva plastice de la tubulatura pasagerului..) o sa ai parte de unele surprize.

 

Altii mao destepti au gasit rasunsul; il pun si eu aici, acceptandu-l:

https://m.carsdirect.com/car-maintenance/weird-car-air-conditioner-smell-what-it-means-and-how-to-fix-it

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Exceptand muzica, fata de care uploaderul NU are gusturi proaste, asta e ce te asteapta :bigyellowgrin:

 

Imi place videoclipul, facut de oameni care stiu ce fac.

Multumesc de raspuns! Speram sa nu ajung la aceasta solutie crezand ca exista si alte metode prin care as putea remedia situatia asta neplacuta dar se pare ca nu am alternative..

Link to comment
Share on other sites

nu stiu unde ai facut ozonificare dar eu am facut cam de 3 ori in 2luni tratamentul asta si chiar nu mai am nici un miros , dupa ce anul trecut am facut si un tratament cu o solutie speciala tot pe principiul ozonificarii . In mom asta e perfect .. au bagat la OMV niste aparate f bune , dureaza 10 min , costa fix 10 ron si poti repeta la nevoie . Fata de altii care cer 80 ron pt acelasi lucru . Nu stiu daca la toate au , in Buc au la OMV timisoara

 

0df3843a-bced-4a72-b36c-f252ba273755-original.jpg?width=1920&height=1080&fit=bounds

Link to comment
Share on other sites

nu stiu unde ai facut ozonificare dar eu am facut cam de 3 ori in 2luni tratamentul asta si chiar nu mai am nici un miros , dupa ce anul trecut am facut si un tratament cu o solutie speciala tot pe principiul ozonificarii . In mom asta e perfect .. au bagat la OMV niste aparate f bune , dureaza 10 min , costa fix 10 ron si poti repeta la nevoie . Fata de altii care cer 80 ron pt acelasi lucru . Nu stiu daca la toate au , in Buc au la OMV timisoara

 

0df3843a-bced-4a72-b36c-f252ba273755-original.jpg?width=1920&height=1080&fit=bounds

Am facut exact la acest aparat de 2x consecutiv cate 10 minute si tot degeaba, ideea este ca la mine baga miros urat dupa ce opresc AC-ul...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.