Jump to content

Ulei bmw


Recommended Posts

Pai poti ramane la un 5W40 daca zici ca iti consuma, dar sa aibe norma bmw, LL-04. Cu 5W30 probabil o sa-ti creasca si consumul ceva mai mult. Acest motor M47 este recunoscut pt faptul ca mananca ulei. Incearca sa-i schimbi simeringurile la supape, dar doar daca stii ca nu ai scurgeri pe sub ea si turbina nu are joc in ax, nu fluiera. Daca si stilul tau de condus este mai sportiv, mai agresiv atunci aia e, va papa ceva mai mult ulei. Poti incerca intr-o prima faza sa-i verifici filtrul epurator. Poate-l ai pe cel cu filtru din pasla si eventual sa-l schimbi ori sa treci la cel din plastic de tip vortex.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai poti ramane la un 5W40 daca zici ca iti consuma, dar sa aibe norma bmw, LL-04. Cu 5W30 probabil o sa-ti creasca si consumul ceva mai mult. Acest motor M47 este recunoscut pt faptul ca mananca ulei. Incearca sa-i schimbi simeringurile la supape, dar doar daca stii ca nu ai scurgeri pe sub ea si turbina nu are joc in ax, nu fluiera. Daca si stilul tau de condus este mai sportiv, mai agresiv atunci aia e, va papa ceva mai mult ulei. Poti incerca intr-o prima faza sa-i verifici filtrul epurator. Poate-l ai pe cel cu filtru din pasla si eventual sa-l schimbi ori sa treci la cel din plastic de tip vortex.

Nu am pic de scurgeri de ulei, motorul si scutul nu au pic de ulei scurs. Turbina a fost reconditionata anul trecut, nu am probleme cu ea..

Link to comment
Share on other sites

Vmp Sae e ce ai ales tu banuiesc, dar aceiasi varianta este si USVO (ultra sintetic etc..)

Motor N47D20

 

Capacitate : Lubrifiere 5,2 litri

 

Use : Flexibil (max)

Intervale : Schimbare 30000 km/ 24 luni

Produse : RAVENOL ALS SAE 0W-30

: RAVENOL VMP SAE 5W-30

: RAVENOL SMP SAE 5W-30

: RAVENOL HLS SAE 5W-30

: RAVENOL REP SAE 5W-30

: RAVENOL RUP SAE 5W-40

 

 

Pentru M47 fara DPF e recomandat sa se puna LL-01?!

Am inteles ca ar fi mai bogat in zinc (zddp) decat LL-04 si deci ar asigura o mai buna protectie..

Eu stiam ca

LL -01 = benzina ,LL-04 = diesel.

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

Motor N47D20

 

Capacitate : Lubrifiere 5,2 litri

 

Use : Flexibil (max)

Intervale : Schimbare 30000 km/ 24 luni

Produse : RAVENOL ALS SAE 0W-30

: RAVENOL VMP SAE 5W-30

: RAVENOL SMP SAE 5W-30

: RAVENOL HLS SAE 5W-30

: RAVENOL REP SAE 5W-30

: RAVENOL RUP SAE 5W-40

 

 

 

Eu stiam ca

LL -01 = benzina ,LL-04 = diesel.

 

nu are treaba benzina cu generatia uleiului.. ll 01 este o generatie mai veche, folosita in motoare mai vechi; eu am benzinar si pun uleiul clasic de la bmw, 5w30

Edited by Magnusy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.