Jump to content

revizie cutie automata ZF 8HP


maxgs22

Recommended Posts

nu ma surprinde politica asta ..eu am testat la piese , platesti dublu pe o piesa OE si e mai slaba ca una aftermarket uneori. macar la cutie e bn ca am pus ulei ZF , poate aia isi respecta firma . La uleiul motor ma gandeam si eu sa mai incerc altceva , oricum bmw califica un anume consum ulei ca si normal . Totusi daca la alt ulei nu ai consum e clar ca e mai slab calitativ cel bmw . Ce sursa ai pt ulei Ravenol ?

Germania a fost ultima data! Vad insa ca a inceput sa apara si in Romania!

Link to comment
Share on other sites

chestiile astea cu feedback-urile negative in urma schimbarii uleiului in diferentiale si in cutie ma fac cu capul.

eu intentionez sa schimb uleiul in diferentiale in februarie 2020 cand voi face revizia iar atunci masina va avea 70.000km, iar cel din cutie in februarie 2021, cand va avea aproape 95.000

Link to comment
Share on other sites

chestiile astea cu feedback-urile negative in urma schimbarii uleiului in diferentiale si in cutie ma fac cu capul.

eu intentionez sa schimb uleiul in diferentiale in februarie 2020 cand voi face revizia iar atunci masina va avea 70.000km, iar cel din cutie in februarie 2021, cand va avea aproape 95.000

 

E intradevar un exercitiu de gandire. Insa in privinta schimbului, mie imi vine greu sa cred in lichide lifetime....atat time cat lifetime-ul e scurt :rolleyes: .

Deci intrebarea devine in loc de "trebuie sa schimb?" in "ce ulei sa folosesc?".

Link to comment
Share on other sites

chestiile astea cu feedback-urile negative in urma schimbarii uleiului in diferentiale si in cutie ma fac cu capul.

eu intentionez sa schimb uleiul in diferentiale in februarie 2020 cand voi face revizia iar atunci masina va avea 70.000km, iar cel din cutie in februarie 2021, cand va avea aproape 95.000

 

eu in diferentiale stiu de 100 k , cel putin la E60 asa era , n-am schimbat si la 200k a cazut grupul ..deci dupa un anumit nr de km nici un ulei nu mai rezista , la cutie poti face la Automatico cu ulei ZF , pot sa-ti spun ca la fiecare schimb ulei cutie am simtit imbunatatiri de la majore la subtile , fctie de caz. Sunt convins ca la 6 nu voi simti mare lucru . Cu uleiul mereu au fost polemici , pana la urma e un ulei de 30 ron L la vanzare , deci adaos , 2-3 maini cat costa de fapt vreo 8 ron L cu tot cu bidon , asa ca te cam pune pe ganduri ce mare calitate ai la banii aia , ce mari compusi chimici sunt in el ca sa ofere vreo protectie . Mai vb si de revizii la 30 k km , e clara treaba . Alibaba.com :pirate: avea o oferta cu cativa centi pe l la o anumita cantitate ...mecanicul care lucreaza la masina mea si e in prezent la Bavaria recomanda alt ulei decat cel BMW , tocmai datorita costurilor f mici , preturile de achizitie reprezentanta pt un butoi de 200 l din care fac schimburile la masini in mod normal sunt infime, este totul gandit pt pofit maxim , de alte povesti cu piese neschimbate la masini si clienti intorsi inapoi cu probleme grave , lipsa de interes a managementului si nesanctionarea angajatilor la greseli grave pt pur si simplu fapt ca nu exista forta de munca , nu au mecanici , chiar si in cazul meu a lucrat un pusti de 20 ani la masina nu mai vb pt ca nu ar mai calca nimeni in aceste reprezentante de LUX , PREMIUM unde iti duci masina fiind convins ca e cel mai bun loc pt ea .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

eu in diferentiale stiu de 100 k , cel putin la E60 asa era , n-am schimbat si la 200k a cazut grupul ..deci dupa un anumit nr de km nici un ulei nu mai rezista , la cutie poti face la Automatico cu ulei ZF , pot sa-ti spun ca la fiecare schimb ulei cutie am simtit imbunatatiri de la majore la subtile , fctie de caz. Sunt convins ca la 6 nu voi simti mare lucru . Cu uleiul mereu au fost polemici , pana la urma e un ulei de 30 ron L la vanzare , deci adaos , 2-3 maini cat costa de fapt vreo 8 ron L cu tot cu bidon , asa ca te cam pune pe ganduri ce mare calitate ai la banii aia , ce mari compusi chimici sunt in el ca sa ofere vreo protectie . Mai vb si de revizii la 30 k km , e clara treaba . Alibaba.com :pirate: avea o oferta cu cativa centi pe l la o anumita cantitate ...mecanicul care lucreaza la masina mea si e in prezent la Bavaria recomanda alt ulei decat cel BMW , tocmai datorita costurilor f mici , preturile de achizitie reprezentanta pt un butoi de 200 l din care fac schimburile la masini in mod normal sunt infime, este totul gandit pt pofit maxim , de alte povesti cu piese neschimbate la masini si clienti intorsi inapoi cu probleme grave , lipsa de interes a managementului si nesanctionarea angajatilor la greseli grave pt pur si simplu fapt ca nu exista forta de munca , nu au mecanici , chiar si in cazul meu a lucrat un pusti de 20 ani la masina nu mai vb pt ca nu ar mai calca nimeni in aceste reprezentante de LUX , PREMIUM unde iti duci masina fiind convins ca e cel mai bun loc pt ea .

1L BMW Twin Power Turbo 5w30 = 30-35 lei/L - ulei obtimut prin HC (hidrocracare) din combinarea unei ulei baza mineral, din grupele II-III, cu anumiti aditivi (destul de slabi/ieftini);

1L RAVENOL VMP SAE 5W-30 = 65-70 lei/L - ulei complet sintetic imbunatatit cu aditivi de molibden si tungsten, din grupa IV-V.

Cam asta spun nemtii, eu doar constat pe pielea mea. Fostul ulei BMW 5-30, cel in sticla gri era obtinut chiar din uleiuri minerale din grupele I-II, adica si mai slab. Cât despre uleiul de diferential, sincer nu am cuvinte frunoase, asa ca ma abtin! Eu am pus BMW si m-am ars! Numai bine!

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Intrebare pt cei care ati schimbat la zf faur: daca este asa ok ei de ce nu fac resetarile cutiei si te trimit in alta parte?

 

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

 

revin cu update: problema rezolvata,am schimbat uleiul la Faur 2377 ron. Au facut si resetarile cutiei insa mi s-au parut putin nesiguri pe partea de diagnoza. Overall,totul ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu mi-a plăcut metoda de lucru, pentru că era cu multe improvizații. "Pompa" cu care au băgat uleiul era un fel de râșniță așa care e legată la o baterie de 12V de o tot plimbă pe acolo. Improvizația nu îmi place. Mă așteptasem să aibă o pompă ca lumea, ceva.

 

Dar asta e doar că sunt eu pretențios poate. După ce am resetat adaptările inițial chiar m-am speriat puțin, schimba ca un cur treptele - aici povestea. Dar și-a revenit destul de repede și a devenit ceas din nou.

 

Mașina a mers OK încă 2 ani de atunci și noul proprietar se bucură de ea în continuare fără griji, deci lucrarea a fost totuși bună - doar că mi se pare puțin la noroc așa cu improvizațiile alea. Dacă totuși faci la ei, cere și cotație cu baie BMW. N-are Vaico nici pe naiba, cred că le face tot pt BMW chiar, dar dacă aș reface acum operația aș pune BMW.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare , am fost ieri la Service T.E.A.M si am facut revizia la cutie de viteze automata ( baie de ulei ZF + ulei BMW + resetare ), totul a decurs normal , baietii super ok , masina merge bine de cand am luat-o ( fara sa smuceasca )

Am inteles ca trebuie sa merg mai atent in perioada urmatoare pana isi invata din nou vitezele .

o las mai moale 100-200 km .

De obicei merg pe mod sport in oras , sa o tin mai turata .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare si La Multi Ani!

 

am luat masina din semnatura la 147.000km, acum am 157.000km.

Cum intretinerea a fost facuta exclusiv la reprezentante BMW (fiind masina de companie), ma indoiesc ca a fost schimbat uleiul din cutie.

 

Planuiam sa fac schimbul luna asta, insa recent am aflat ca se mareste familia ( :rolleyes:) si am hotarat ca nu voi tine masina mai mult de 1-2 ani (asta inseamna vreo 20-30.000km). Planuiesc s-o vand in maximum 2 ani si optez pentru un G21.

In conditiile astea, credeti ca mai merita sa mai fac schimbul? Precizez ca in prezent, cutia se comporta excelent din toate punctele de vedere.

 

Merci

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Salutare si La Multi Ani!

 

am luat masina din semnatura la 147.000km, acum am 157.000km.

Cum intretinerea a fost facuta exclusiv la reprezentante BMW (fiind masina de companie), ma indoiesc ca a fost schimbat uleiul din cutie.

 

Planuiam sa fac schimbul luna asta, insa recent am aflat ca se mareste familia ( :rolleyes:) si am hotarat ca nu voi tine masina mai mult de 1-2 ani (asta inseamna vreo 20-30.000km). Planuiesc s-o vand in maximum 2 ani si optez pentru un G21.

In conditiile astea, credeti ca mai merita sa mai fac schimbul? Precizez ca in prezent, cutia se comporta excelent din toate punctele de vedere.

 

Merci

eu cred ca pt 2 ani poti lua in considerare schimbul de ulei , daca imparti costurile la 2 ani , va reiesi o suma modica :), daca o vindeai in 3-4 luni merita sa mai astepti desi eu mereu am considerat ca e in grija posesorului sa redea masinii cat mai multi ani de viata posibil prin intretinerea oferita , mereu m-am gandit ca mai merge si altul dupa mine si s-ar bucura sa ia o masina cu service la zi .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare si La Multi Ani!

 

am luat masina din semnatura la 147.000km, acum am 157.000km.

Cum intretinerea a fost facuta exclusiv la reprezentante BMW (fiind masina de companie), ma indoiesc ca a fost schimbat uleiul din cutie.

 

Planuiam sa fac schimbul luna asta, insa recent am aflat ca se mareste familia ( :rolleyes:) si am hotarat ca nu voi tine masina mai mult de 1-2 ani (asta inseamna vreo 20-30.000km). Planuiesc s-o vand in maximum 2 ani si optez pentru un G21.

In conditiile astea, credeti ca mai merita sa mai fac schimbul? Precizez ca in prezent, cutia se comporta excelent din toate punctele de vedere.

 

Merci

 

Eu zic ca merita din orice punct de vedere ai privi-o. In fond, investesti 500 eur pentru linistea ta pe urmatorii 2 ani, dar in acelasi timp mentii o masina la standardul la care a fost proiectata, crescandu-ti si sansele la vanzare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sper sa va fie de Folos,Fiți atenți la garniturile de mai jos cind schimbați uleiul !!!!! Am trecut acum o luna prin asa ceva si din cauza garniturilor care costa 50€ setul mai n-am schimbat cutia,la nici un service din RO n-o sa va spunĂŁ Asta !!!

https://sayyarti.wordpress.com/2015/01/20/everything-about-your-zf-automatic-transmission-issues/

Link to comment
Share on other sites

ok, vreau sa inteleg pe unde are o masina uleiuri exceptand uleiul din motor. mai am 2000km pana la revizia a 3-a(aprox 68.000km) si as vrea sa mai fac niste schimburi la masina.

 

deci ar fi asa:

1. ulei cutie

2. ulei cutie de transfer.

3. ulei diferential fata

4 ulei diferential spate.

 

mai este ceva pe undeva?

astea sunt purtatoare de filtre?

 

am vazut ca Zf recomanda schimbul de ulei din cutie la max 100.000km si probabil voi lasa asta pt urmatoarea revizie care va fi aprox la 90.000km.

 

in diferentiale si cutia de transfer as vrea sa le schimb acum. sau daca e prea devreme acum pt asa schimburi, sa le platesc acum si sa le schimb la anul pt a nu ma aglomera cu costuri la inceputul anului viitor.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, filtru vei gasi doar la cutie. Zf recomanda schimbul intre 80 si 120 k km din ce stiam.Cele mai sensibile ar fi cutia si caseta de transfer, dar sub 100 k km nu as schimba uleiul, e inca devreme. La diferentiale nu e asa panica, sunt roti mari si solide. Mai depinde si de cati ani are masina de la constructie...

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Bforce are o promotie acum, pentru revizia la cutia automata.

1300lei cu tot cu manopera prin metoda gravitationala (care nu inlocuieste tot uleiul vechi, ci aprox 80% din el)

 

Ce parere aveti despre aceasta metoda? Unii spun ca e mai buna decat metoda flush, altii nu.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.