Jump to content

Scartait ambreiaj bmw 318i VVT


Recommended Posts

Salutari oameni buni ! Revin cu valvetronicul meu, am rezolvat toate problemele, i-am pus si gpl si masina merge ceas, acum am o problema mai veche pe care o vreau urgent rezolvata orice ar fi ! Cand apas ambreiajul scartaie de parca ar culisa fier pe fier, sunt mai mult ca sigur ca e din cilindrul receptor, nu cel de la peda pt ca se aude de sub masina. Daca apas brusc nu se aude, cand apas lent se aude in exterior de parca zici ca dai cu creta pe tabla :)) Intrebarea e simpla, am ce sa ii fac? Sau trebuie dat ambreiajul jos ? Vreau sa o rezolv, orice idee e bine venita, ma enerveaza rau de tot..Va multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Iei o cheie de 13, te bagi sub masina, dai cilindru jos si dai tija cu ceva unsoare( sa reziste la frecus) .

 

...Undelemn De La Bunica, E bun?

(Aveam pretentii de la ingineri..)

 

Daca rezista la frecus tre' sa fie buna.. dar ce inseamna frecus?? Sau, ce vaselina?

Aproape (de)sigur vaselina pentru etrierele de frana.

 

 

 

..Ai uitat sa ii spui ca trebuie SA RIDICE MASINA! Adica vreo 20-30cm poate chiar 40 asta (numai) ca sa dea mai intai AMBELE scuturi de protectie de sub masina. Si pentru mai mult spatiu pentru ca cilindrul receptor e fixat pe LATERAL pe cutie..

 

Liviu George, NU TE BAGA SUB MASINA FARA SA O AI PE "CAPRE"/suporti metalici seriosi sau/si rampe din lemn solid sau metalice.. viata ta e mai pretioasa. Nu folosi doar cric, cricuri...

 

Apoi, aproape sigur cilindrul de pe cutie nu iese daca nu il desfaci DIN CIRCUITUL HIDRAULIC.. (circuit care ulterior trebuie aerisit si cu presiunea initiala refacuta) si PREVENITA cumva scurgerea lichidului de frana.., ca dupa ce da jos cilindru receptor crezi ca lichidul de frana va sta in rezervor? NU. Va curge! Deci sa fie pregatit pentru preveni asa ceva. Daca se goleste rezervorul cu lichid de frana s-ar putea aproape sigur sa intre aer in pompa de frana (alta distractie, daca nu esti atent..). Deci ii trebuie lichid de frana pentru situatia data.

 

(Dar Liviu sa stii ca trebuie doar sa te bagi sub masina doar cu o cheie de 13... mm (daca o fi aia..).)

 

:offtopic: Draga inginer, stiu ca tu esti acela care umpli de minusuri, fara noima, postarile mele cand le vezi.

..Sa iti trimit lista cu ultimile postari?

 

Ce am scris mai sus nu este vreo razbunare (nici nu ar avea cum) ci o corectie, sa fii mai respondabil in ce potentiale probleme/situatii bagi colegii de forum.. neavertizandu-i ce ii asteapta..

 

Cumva zgomotul e ca acesta (ca sa nu mai scriu in alt post):

 

(Stiu ca nu e ca un scartait, dar e zgomot la pedala..)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Undelemn De La Bunica, E bun?

(Aveam pretentii de la ingineri..)

 

Daca rezista la frecus tre' sa fie buna.. dar ce inseamna frecus?? Sau, ce vaselina?

Aproape (de)sigur vaselina pentru etrierele de frana.

 

(Stiu ca nu e ca un scartait, dar e zgomot la pedala..)

 

laugh1.gifyahoo.gifLMAO.gif

 

 

uneori sunteti "criminali"

 

app, la mine nu scartaie....pufaie ! cool.gif (dupa ce schimb treapta si numai cand e rece motorul/uleiul din cutie , ambreaj)

Edited by wind-3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Undelemn De La Bunica, E bun?

(Aveam pretentii de la ingineri..)

 

Daca rezista la frecus tre' sa fie buna.. dar ce inseamna frecus?? Sau, ce vaselina?

Aproape (de)sigur vaselina pentru etrierele de frana.

 

 

 

..Ai uitat sa ii spui ca trebuie SA RIDICE MASINA! Adica vreo 20-30cm poate chiar 40 asta (numai) ca sa dea mai intai AMBELE scuturi de protectie de sub masina. Si pentru mai mult spatiu pentru ca cilindrul receptor e fixat pe LATERAL pe cutie..

 

Liviu George, NU TE BAGA SUB MASINA FARA SA O AI PE "CAPRE"/suporti metalici seriosi sau/si rampe din lemn solid sau metalice.. viata ta e mai pretioasa. Nu folosi doar cric, cricuri...

 

Apoi, aproape sigur cilindrul de pe cutie nu iese daca nu il desfaci DIN CIRCUITUL HIDRAULIC.. (circuit care ulterior trebuie aerisit si cu presiunea initiala refacuta) si PREVENITA cumva scurgerea lichidului de frana.., ca dupa ce da jos cilindru receptor crezi ca lichidul de frana va sta in rezervor? NU. Va curge! Deci sa fie pregatit pentru preveni asa ceva. Daca se goleste rezervorul cu lichid de frana s-ar putea aproape sigur sa intre aer in pompa de frana (alta distractie, daca nu esti atent..). Deci ii trebuie lichid de frana pentru situatia data.

 

(Dar Liviu sa stii ca trebuie doar sa te bagi sub masina doar cu o cheie de 13... mm (daca o fi aia..).)

 

:offtopic: Draga inginer, stiu ca tu esti acela care umpli de minusuri, fara noima, postarile mele cand le vezi.

..Sa iti trimit lista cu ultimile postari?

 

Ce am scris mai sus nu este vreo razbunare (nici nu ar avea cum) ci o corectie, sa fii mai respondabil in ce potentiale probleme/situatii bagi colegii de forum.. neavertizandu-i ce ii asteapta..

 

Cumva zgomotul e ca acesta (ca sa nu mai scriu in alt post):

 

(Stiu ca nu e ca un scartait, dar e zgomot la pedala..)

Mulțumesc de lĂŁmuriri. Nu, e scârțâit, ĂŽn clipul ala bate volanta sau alta problema, la mine doar scârțâie și atât.. DacĂŁ apĂŁs repede nu mai scârțâie, când o apĂŁs lent se aude.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutari oameni buni !

Intrebarea e simpla, am ce sa ii fac? Sau trebuie dat ambreiajul jos ? Vreau sa o rezolv, orice idee e bine venita, ma enerveaza rau de tot..Va multumesc anticipat!

 

schimba cilindrul receptor.

 

cauta pe youtube sa-ti faci o idee.

 

(nu trebuie sa dai cutia jos de pe masina, dar e destul de ingheuit pe acolo si dificil....acum na...daca te tine poti sa o faci si tu, daca nu...te duci la servici.)

 

revin: cauta pe youtube !!!!

Link to comment
Share on other sites

Informatia data este corecta.

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=AY71-EUR-07-2002-E46-BMW-318i&diagId=21_0094

 

Piesa 18 este cilindrul.

 

Tija acestuia trebuie unsa cu ceva sa reziste la frecus.

 

In timp va scartai din nou.

Mersi frumos, o sa vad ce fac când se va face mai cald, o sa ii dau cu ceva, nu Îl schimb.

 

schimba cilindrul receptor.

 

cauta pe youtube sa-ti faci o idee.

 

(nu trebuie sa dai cutia jos de pe masina, dar e destul de ingheuit pe acolo si dificil....acum na...daca te tine poti sa o faci si tu, daca nu...te duci la servici.)

 

revin: cauta pe youtube !!!!

Cu siguranțĂŁ o sa ĂŽl fac eu, cel puțin ĂŽncerc 😂

Mulțumesc, ma uit mai târziu pe YT sa vad cum se umbla acolo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.