Jump to content

vaselina ceramica etrier/placute frana


hailie

Recommended Posts

Se folosește si vaselina cuprata care rezista la temperaturi ridicate, si se aplica pe spatele placutelor un strat fin, la contactul cu etrierul pt a prelua vibrațiile și pe urechile placutelor la contactul cu suportul etrierului. Chestia asta ar trebui sa elimine scârțâitul placutelor sau vibrațiile.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am schimbat toate discurile acum 10k km si pe fata si pe spate( e90 320i) si discurile pe spate sunt zgariate... am cumparat azi alte placute sa le schimb.. ma gandesc ca placutele sunt de vina..(discuri si placut trw) - se pare ca nu sunt asa de bune .. ma scoate din sarite chestia asta.. discurile pe fata sunt ok , fara zgarieturi..

 

Sa fi prins vreo pietricica? Dar ce naiba, la amandoua discurile...culmea este ca placutele pe spate nu sunt duse nici jumate..

 

Acum am luat zimmerman.. sper sa nu mai am probleme

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri...

 

Inca o intrebare.. cand schimbi etrierul nu curge lichid de frana? sau se poate pune un dop?

 

ca sa nu curga, se strange furtunul de frana cu un cleste din plastic.

oricum trebue sa aerisesti etrierul dupa ce il schimbi.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Ciupaneza multumesc mult pentru sfat.. tine-l pentru tine sau alte persoane.. chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni.. nu toata lumea s-a nascut inginer sau in bmw sau intr-un service..Persoane ca tine nu ar trebui sa fie pe acest forum.. Forumul acesta este destinat pentru persoane care vor sa invete sa-si "repare" masina sau sa o intretina fara a merge la mecanici idioti care habar au si cu preturi astronomice.

 

A face o aerisire la sistemul de franare nu mi se pare rocket science .. nimic nu este imposibil!

Link to comment
Share on other sites

@Ciupaneza multumesc mult pentru sfat.. tine-l pentru tine sau alte persoane.. chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni.. nu toata lumea s-a nascut inginer sau in bmw sau intr-un service..Persoane ca tine nu ar trebui sa fie pe acest forum.. Forumul acesta este destinat pentru persoane care vor sa invete sa-si "repare" masina sau sa o intretina fara a merge la mecanici idioti care habar au si cu preturi astronomice.

 

A face o aerisire la sistemul de franare nu mi se pare rocket science .. nimic nu este imposibil!

 

Inseamna ca nici nu iti dai seama cat esti de iresponsabil. Lucrarile la sistemul de franare pot sa puna in pericol atat siguranta ta, cat si a celorlalti participanti la trafic, si tu te apuci sa le faci dupa sfaturi de pe forumuri.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri...

 

Inca o intrebare.. cand schimbi etrierul nu curge lichid de frana? sau se poate pune un dop?

Da curge, si chiar destul de mult daca nu indoi inapoi furtunul si il prinzi cu o sarma asa indoit sau cu banda izolatoare.. .

(Nu iti trebuie cleste special.. dar nu strica sa ai unul)

 

E bine ca la cativa ani buni sa fie schimbat chiar si furtunul acela de legatura cu etrierul.

La verificarea tehnica face parte din verificare; daca este gasit crapat, furtunul trebuie schimbat! Tine de siguranta rutiera.

 

Vaselina cuprata e foarte buna, lasa-o pe cea ceramica.

User Alexandru M zice ceva clar la #18 pe acest topic. Pe mine m-a lamurit.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/187206-bmw-m4-scartait-frane/page__p__2488041__fromsearch__1#entry2488041

 

 

 

 

Iata unde se pune vaselina la schimb de placute:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e91-320d-tou_200508/repair-manuals/34-brakes/34-21-rear-wheel-brakes/1VnXU6erZU

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.