Jump to content

  

22 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut,

 

Am deschis un topic nou in ideea in care sunt convins ca multi dintre voi aveti si folositi deja ISTA / INPA

Eu achizitionasem un Delphi dar am ajuns la concluzia ca nu este foarte bune pentru o marca dedicata ...

Ma adresez celor care cunosc :

Ce inseamna ISTA-D si ce inseamna INPA ? Nu ma intereseaza denumirea ci mai mult ce face face fiecare. De ce sunt 2 programe diferite ? ce face unul si nu face celalalt?

 

Pe mine personal m-ar ajuta si un tutorial unde as putea vedea cum se foloseste ISTA/INPA deoarece vreau sa imi iau un cablu de pe net si as vrea sa ma documentez inainte ce as putea face cu el.

Adica cum scanezi o masina , cum faci o codare ... chestii care pentru unii par usoare mie mii se par grele deoarece nu am vazut mai pe nici unde pe cineva care sa il foloseasca si sa imi arate si mie.

Ca si idee ma descurc cu Delphi si ma descurc si cu VCDS ... ma gandesc ca nu este mai complicat cel dedicat de BMW

 

Regards,

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde și ce ești dispus sau vrei să faci. Eu de exemplu nu vreau să mă bag cu nasul prea tare unde nu cunosc și nu stăpânesc extrem de bine subiectul.

Ia-o ușor, vezi exact ce merge și cum. De cele mai multe ori înveți prin experiență, documentare online...etc. E greu să stea cineva să îți explice fără să faci concret.

 

Pentru o experiență "Lite" poți folosi Bimmerlink+BimmerCode sau Carly prin adaptoare Wi-Fi și aia e.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde și ce ești dispus sau vrei sĂŁ faci. Eu de exemplu nu vreau sĂŁ mĂŁ bag cu nasul prea tare unde nu cunosc și nu stĂŁpânesc extrem de bine subiectul.

Ia-o ușor, vezi exact ce merge și cum. De cele mai multe ori ĂŽnveți prin experiențĂŁ, documentare online...etc. E greu sĂŁ stea cineva sĂŁ ĂŽți explice fĂŁrĂŁ sĂŁ faci concret.

 

Pentru o experiențĂŁ "Lite" poți folosi Bimmerlink+BimmerCode sau Carly prin adaptoare Wi-Fi și aia e.

 

Nu vreau sa fac codari pe masina vreau doar sa pot da o regenerare la DPF , sa citesc erori / sa le pot sterge , sa dau o resetare ACC`ului chestii de genul asta care banuiesc ca nu necesita cunostiinte de programare.

Ideea este ca si la Delphi si la VCDS sunt destul de " self explaining "

Nu vreau sa imi tina cineva un training dar o poza cu interfata unde sa incercuiasca " aici dai sa iti scaneze masina " si " asa se sterg erorile " este o baza buna pentru inceput.

Adica eu pot face treaba asta pentru oricare din cele 2 programe mentionate mai sus daca cineva este curios.

De exp. ieri m-am chinuit o, ora sa sterg 2 erori ( sooth microfilter si o eroare la senzorul de lichid de frana ) de pe un seria 1 ( Delphi nu le vedea ca si erori dar apareau in I-Drive ) cu Delphi si atunci am hotarat ca vreau o diagnoza dedicata BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu vreau sa fac codari pe masina vreau doar sa pot da o regenerare la DPF , sa citesc erori / sa le pot sterge , sa dau o resetare ACC`ului chestii de genul asta care banuiesc ca nu necesita cunostiinte de programare.

Ideea este ca si la Delphi si la VCDS sunt destul de " self explaining "

Nu vreau sa imi tina cineva un training dar o poza cu interfata unde sa incercuiasca " aici dai sa iti scaneze masina " si " asa se sterg erorile " este o baza buna pentru inceput.

Adica eu pot face treaba asta pentru oricare din cele 2 programe mentionate mai sus daca cineva este curios.

De exp. ieri m-am chinuit o, ora sa sterg 2 erori ( sooth microfilter si o eroare la senzorul de lichid de frana ) de pe un seria 1 ( Delphi nu le vedea ca si erori dar apareau in I-Drive ) cu Delphi si atunci am hotarat ca vreau o diagnoza dedicata BMW.

Chiar astazi mi-am achizitionat si eu Bimmerlink. Aveam o eroare de airbag pt ca umblasem la airbag-ul de la sofer fara sa deconectez bateria. Am reusit sa o sterg cu aplicatia si nu a mai aparut. Am vazut ca avea ceva si legat de EGR si era un button 'Request EGR regeneration' dar nu l-am apasat sa vad daca functioneaza. Poti incerca sa te mai uiti pe youtube (poate a incercat cineva functia de regenerare). Aplicatii o folosesc pe iOs cu un OBD2 vGate Car Pro BLE 4.0 - pt iOs trebuie neaparat bluetooth 4.0 si cred ca merge si wi-fi dar nu sunt sigur. (bluetooth 2.0/3.0 nu merge pe iOs)

Edited by Execitor
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eu am incercat ieri functia de regenerat. A functionat super tare.

Intri in aplicatie: dai Request DPF reneration, si conduci.

Am mers costant pe autostrada la 90-100 km/h si in 20min a redus soot de la 21gr la 1-2.

A meritat toti banii aplicatia asta.

 

 

Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Edited by Gabriel_Florin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.