Jump to content

Rulare cu cardanul fațĂŁ demontat.


Recommended Posts

😂 ...pericol public... Se poate conduce bine-merci și fĂŁrĂŁ DSC, ABS. Eu sunt puțin mai de demult, ca sĂŁ nu zic in vârstĂŁ și am condus mașini sisteme de siguranțĂŁ, pasive sau active. MĂŁ intereseazĂŁ pĂŁrerea cuiva care l-a dat jos și a rulat fĂŁrĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Sau probabil are probleme cu cadanul/grupul fata si doreste sa se deplaseze pana la service pe roti in loc sa cheme o platforma ... :)

 

sau.. dar dupa cum s'a exprimat "cineva care l'a dat jos si a rulat fara" mie imi da de inteles ca nu este vorba de un drum pana la service.. si daca ar fi, de ce ai da grupul jos in loc sa platesti o platforma?

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sau.. dar dupa cum s'a exprimat "cineva care l'a dat jos si a rulat fara" mie imi da de inteles ca nu este vorba de un drum pana la service.. si daca ar fi, de ce ai da grupul jos in loc sa platesti o platforma?

DIn pacate nu avem de unde sa stim care "sau" este! Pana una alta nu il cunoastem pe om iar el nu ne cunoaste pe noi!

 

A pus o intrebare la care asteapta un raspuns de la cineva care il poate oferi! Nu cred ca ajuta cu nimic sa facem presupuneri si sa ne gandim la ce e mai rau!

 

Spor :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

�� ...pericol public... Se poate conduce bine-merci și fără DSC, ABS. Eu sunt puțin mai de demult, ca să nu zic in vârstă și am condus mașini sisteme de siguranță, pasive sau active. Mă interesează părerea cuiva care l-a dat jos și a rulat fără.

 

Lasand la o parte bravura ta inutila, pusa pe seama experientei cu masini fara sisteme de siguranta, eu iti vorbesc din experienta mea. Faptul ca poti controla o masina defecta pe carosabil sau ca faci o improvizatie la trenul de rulare (care cred ca e interzisa) nu inseamna ca nu esti un pericol public.

Am avut eu defectiune la motorasul de la cutia de transfer si o alta data defectiune la senzorii ABS de pe spate la X3-ul meu E83 cu un obisnuit motor 2.0d de 150cp.

Iti povestesc din experienta, ca masina nu se comporta (cel putin in cazul motorasului defect, cand nu mai functiona normal Xdrive ci doar cu tractiunea spate, fara ABS, DSC iar cuplul parea ca merge pe o singura roata - am prins si niste ninsori in luna aceea pana a sosit piesa la BMW si aveam nevoie de masina - „dansam” pe drum la orice acceleratie puternica cu cauciucuri de iarna la ninsoare depusa pe carosabil) cum se comporta o masina veche condusa de soferi experimentati ca tine (am avut si E34 la vremea lui si stiu cum se conduce o masina fara DSC, astea moderne sunt facute sa functioneze bine cu sistemele electronice, nu fara).

 

Cu senzorii ABS defecti, aveam ABS, DSC si 4x4 aprins in bord si nu functiona normal, fata ramanea „cuplata” in raport fix si era greu la viraje si parcari, am circulat doar de acasa pana la service asa, sa nu stric ceva.

Nu zic ca nu poti controla masina, dar nu as rula asa pe strada. Totusi nu sunt rable sa mergi cu ele pana ramai cu volanul in brate.

 

Parerea mea este ca daca il dai jos si rulezi fara, cutia de transfer nu are de unde „sa stie” ca rulezi fara cardan fata si va trimite cuplu si pentru puntea fata, cuplu care se va pierde ca nu ai cu ce sa transmiti la roata. Asa ca probabil o sa fie mai rau decat ti-am scris eu.

Edited by Cosminbad
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Unde s-a ajuns de la o simplĂŁ ĂŽntrebare...senzori ABS defecti, motoraș cutie transfer, grup fațĂŁ defect, improvizație, platformĂŁ, etc. VĂŁ mulțumesc tuturor pentru comm uri și ĂŽn special haterilor care si-au vĂŁrsat frustrĂŁrile.

Rog adminii sĂŁ șteargĂŁ topicul. Mulțumesc

Edited by Florin Iovan
  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Acum si tu, ai comis blasfemia de a pune o intrebare generala, fara sa explici faptul ca eliminarea temporara sau definitiva a unor elemente constructive ale sistemului de tractiune nu au alt scop decat cresterea performantelor, pregatire pentru remaparea motorului si eventuale retrofituri; daca ofereai explicatii pertinente, ai fi vazut ca reactiile erau pozitive.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai nou exista un soft pe android (nu stiu daca si pe iOS) care poate dezactiva tractiunea fata la modelele xDrive. Devine efectiv RWD. Stiu ca functiona bine pe seriile Exx, iar Fxx era in lucru. Nu stiu ce progrese au facut. Poti incerca cu aia sa vezi cum e RWD. sigur e mai ieftin pe termen lung decat eliminarea fizica a unor elemente din trenul de rulare.

 

A.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Care ar fi avantajul folosirii unui soft de acest gen?

 

uzura mai mica , fun mai mult , in principiu pana nu incerci nu prea realizezi . Si eu sunt curios daca se reuseste la F , la noul M5 se poate decupla din idrive ..deci cumva pe viitor va fi in unul din modurile de condus probabil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.