Jump to content

M Performance Power Kit G30 540i


Crysis21

Recommended Posts

Salut,

 

A montat cineva MPPSK pe G30 cu motorul B58? Daca da, cat de zgomotoasa a devenit masina dupa? De cateva zile tot incerc sa imi dau seama daca merita pus sau nu. Am citit zeci de topic-uri, iar in unele de pe motor-talk.de am gasit si un raport de zgmot, in care zgomotul masurat in habitaclu, la viteza de croaziera creste de la 70 la 89 db. Nu stiu cat de bun e documentul, dar mi se pare enorm.

 

Ideea este ca masina imi place enorm de mult ca este antifonata bine. Din pacate nu se poate achizitiona doar kit-ul de putere, fara cel de sunet, lucru care ma face sa am semne de intrebare daca sa il montez sau nu. Nu imi place sa plec la drum lung si sa ma huruie in cap tot drumul motorul, poate deveni foarte obositor. Unii utilizatori se plang de treaba asta, mai ales la seria 3 si seria 4. La seria 5 nu am gasit pe nimeni nemultumit. Din pacate, cele mai multe topic-uri despre MPPSK sunt la americani, dar cum aia sunt soferi de duminica... nu i-as lua in calcul.

 

Am cerut oferte de la BMW Sibiu si Timisoara. Cei de la Sibiu au o oferta tentanta.

Link to comment
Share on other sites

este drept ca daca platesti o suma exorbitanta pt kitul de sunet, e aiurea sa platesti pt ceva ce nu vrei.

 

 

daca totusi e o suma rezonabila pt evacuare si iti doresti f mult kitul de putere, poti trai platind si pt evacuare si sa nu folosesti

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Cei de la bavaria au spus ca nu se poate doar una. Insista ca trebuie montate ambele. De la Sibiu inca nu am primit deviz-ul, pe motiv ca foile de montaj sunt in germana "si trebuie sa vina sefu' maine sa le traduca". Piesele de pe masina le primesc inapoi, deci as putea oricand sa revin la configuratia initiala, dar manopera e undeva la 2500 de lei.

 

Peste M performance kit vreau sa mai pun si power box-ul de la DTE.

https://www.chiptuning.com/en/bmw/5-g30-2016/540-i-xdrive-360ps-265kw-2998ccm/powercontrol.html

Link to comment
Share on other sites

Am avut acel powerbox pe masina veche. Era montat la 2 saptamani dupa achizitia ei de noua. 0 probleme. Cand am vandut masina, toti injectorii erau in parametrii, turbina in mintile ei, filtrul de particule curat. Avea 264.000. Powerbox-ul respectiv il montez oricum, fie ca ii pun MPPSK sau nu. De preferat as vrea sa fie peste MPPSK pentru ca am mai multa incredere in convertizorul de cuplu ce vine montat cu kit-ul.
Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant, ms mult pentru link.

Dar montarea lui nu afecteaza garantia?

 

Pai cam asta e motivul pentru care nemtii aleg varianta asta vs chiptunning direct pe ECU. In caz de garantie, decat il desfaci de pe masina. Practic, el are un cablaj ce actioneaza ca un bridge intre pentru mufele de la rampa de injectori, MAF si parca senzorul de rotatie al motorului. Nu mai tine minte exact, dar sunt 3. Eu l-am dat jos de pe masina veche, si e foarte simplu, plug & play. Pe diagnoza nu apare nimic. Apoi l-am remontat, nu au fost erori sau ceva ciudat, doar simteam diferenta considerabila de putere.

Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

Ce oferta ti-au facut baietii pentru M Performance Power Kit?

 

Cat despre power box, chiar asa considerabil se simtea diferenta dupa montaj?

 

La Sibiu 12.000 piesele + montaj, la Timisoara 14.000 piesele + montaj. Manopera este un jur de 2000-2500 de lei.

 

Da, diferenta era mare. La 245 de cai mi se parea tare lesinata, dupa ce o condusesem aproape 2 ani doar cu power box.

Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

De ce nu iti pui aplicatia M performance sound player pe telefon sa vezi diferenta intre sunetul stock si cel cu MPPSK?

 

Eu am condus 340i cu kitul acesta si mi-a placut foarte mult. Pe confort era o diferenta foarte mica fata de stock, dar pe sport se auzea foarte frumos. Tatal meu are 340i stock si personal mi se pare silentioasa masina.

 

Daca ar fi sa imi cumpar 340/540i asta ar fi primul upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Da, am incercat aplicatia. Diferentele pareau minore si placute in acelasi timp, dar speram sa gasesc un coleg ce a pus kit-ul asta.

 

Am sa merg mai departe cu "investitia" si am sa il montez. Inca nu am primit deviz-ul de la Sibiu, sper ca nu ma lasa balta. Si de Banat Car a trebuit sa ma rog de mai multe ori pentru o oferta.

 

Ca bonus, niciuna din cele 2 reprezentante nu a mai montat MPPSK pe B58.

Link to comment
Share on other sites

Am primit oferta finala de la Sibiu. Normal ca nu se potriveste cu ce mi s-a comunicat la telefon. Unele operatiuni din deviz ma fac sa rad:

- lucrare suplimentara dupa abandon codare? in fine...

- initializare indicator pana, urmata de resetare control presiune in anvelope. Poftim? Pai nu-i acelasi lucru, scris in 2 moduri diferite?

- initialzare trapa? sunt destul de sigur ca nu-mi monteaza convertizorul prin plafon...

post-70593-0-17659000-1558100158_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Am primit oferta finala de la Sibiu. Normal ca nu se potriveste cu ce mi s-a comunicat la telefon. Unele operatiuni din deviz ma fac sa rad:

- lucrare suplimentara dupa abandon codare? in fine...

- initializare indicator pana, urmata de resetare control presiune in anvelope. Poftim? Pai nu-i acelasi lucru, scris in 2 moduri diferite?

- initialzare trapa? sunt destul de sigur ca nu-mi monteaza convertizorul prin plafon...

incearca si la mhs militari

Link to comment
Share on other sites

Inca putin si iti mai cumperi o masina la cat cer astia :))

 

A tinut sa precizeze ca oferta contine si un discount de 10%.

 

incearca si la mhs militari

 

Imi este peste mana sa vin la Bucuresti. Sa fiu sincer, ajung mai repede la Viena sau la Budapesta.

 

cred ca ar merita sa intrebi si la dealerul de la care ai luat masina, sau un alt dealer din DE; macar astia au mai facut asa ceva.

 

Am intrebat inainte de achizitie. Au scapat repdede de mine, spunand ca nu e disponibil pentru masina mea. Nu aveau chef sa se complice...

Link to comment
Share on other sites

Am primit oferta finala de la Sibiu. Normal ca nu se potriveste cu ce mi s-a comunicat la telefon. Unele operatiuni din deviz ma fac sa rad:

- lucrare suplimentara dupa abandon codare? in fine...

- initializare indicator pana, urmata de resetare control presiune in anvelope. Poftim? Pai nu-i acelasi lucru, scris in 2 moduri diferite?

- initialzare trapa? sunt destul de sigur ca nu-mi monteaza convertizorul prin plafon...

 

Nu-ti monteaza convertizorul prin plafon dar probabil decupleaza bateria si na... :)

 

Oricum, iti dau dreptate...

Link to comment
Share on other sites

Expun si eu o opinie nepopulara: powerbox-urile au fost interzise in Germania, din cate stiu; de altfel, doar din felul in care functioneaza poti sa iti dai seama ca nu sunt tocmai ok. Dpmdv, daca doresti o crestere de putere, fie apelezi la solutia pe care o cauti - reprezentanta, fie faci un remap de calitate (pot sugera in privat o firma mai putin cunoscuta la noi).

In legatura cu evacuarea care vine “la pachet” cu kit-ul din reprezentanta, cred ca sunt complementare si e nevoie si de hardware pentru cresterea performantei (asta visavis de varianta sa nu montezi evacuarea).

Nu sunt sigur, dar tind sa cred ca se va vedea inclusiv daca ai montat powerbox la o investigatie amanuntita facuta de reprezentanta (auzisem discutia asta despre M-uri).

Indiferent de varianta pe care o alegi, incearca sa faci un test dyno inainte si dupa modificare, sau macar niste masuratori (100-200 km/h e cea mai relevanta).

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

12000lei pentru kit nu e rau, pe BavAuto e 11000lei

Asa cum era de asteptat reprezentanta te incarca la manopera si activitati conexe. Cum kitul nu vine cu DME, codul FSC inclus in pachet inseamna ca va trebui facut un update la toata masina ce implica si rescrierea DME-ului cu noul soft de putere.

 

Eu as face un remap de calitate pe stand Dyno si mi-ar ramane si bani de bere. Convertizoarele nu sunt atat de sensibile, mai ales ca masina este noua si are km putini.

Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.