Jump to content

Coborare garda sol - suspensii sport


Gaby44GBS

Recommended Posts

Salutare,

 

As fi vrut sa las centrul de greutate al masinii ceva mai jos, si am inteles ca exista niste kituri de arcuri. Cand am vrut sa le comand m au intrebat daca am suspensii reglabile. Are cineva idee cum se poate verifica asta?

 

Nu e vorba de suspensie adaptiva, ci de un reglaj care se face din amortizor (sper sa nu gresesc) si din care se poate cobora garda.

Cum as putea stii daca am asa ceva? si daca am..ar fi mai bine sa o cobor din reglaj fara a mai schimba arcurile?

 

Merci frumos

 

Ps: masina e un F10 2013

Link to comment
Share on other sites

corect - daca ai setul de arcuri+amortizoare originale - nu ai posibilitatea sa reglezi garda la sol.

 

daca vrei sa reduci garda la sol, nu e suficient sa schimbi doar setul de arcuri, e nevoie sa schimbi si amortizoarele (altfel cele originale vor sta mai comprimate si se vor duce repede).

cel mai bine e sa iei setul complet de la un singur producator - gen bilstein, h&r, etc.

Link to comment
Share on other sites

corect - daca ai setul de arcuri+amortizoare originale - nu ai posibilitatea sa reglezi garda la sol.

 

daca vrei sa reduci garda la sol, nu e suficient sa schimbi doar setul de arcuri, e nevoie sa schimbi si amortizoarele (altfel cele originale vor sta mai comprimate si se vor duce repede).

cel mai bine e sa iei setul complet de la un singur producator - gen bilstein, h&r, etc.

da, are sens..

 

dar mereu m am intrebat ce se intampla cand intra in masina 4 oameni cu bagaje!? Adica la mine acum fara nicio modificare..se lasa destul de mult. Dupa modificare ce naiba se intampla?

Link to comment
Share on other sites

dar mereu m am intrebat ce se intampla cand intra in masina 4 oameni cu bagaje!? Adica la mine acum fara nicio modificare..se lasa destul de mult. Dupa modificare ce naiba se intampla?

 

Pai daca se lasa asa mult inseamna ca e obosita suspensia si te ingrijoreaza in sensul pozitiv.Are rost sa montezi suspensie coborata ?Mai bine o ridici cu inaltatoare mai ales daca mergi cu oameni multi in masina .

Link to comment
Share on other sites

nu am inteles ce ai vrut sa zici. In primul rand nu vorbeam de masina mea, vorbeam in general. Orice masina in care intra 4 oameni cu tot cu bagaje..se lasa, e normal!

Intrebarea era ce se intampla in cazul in care e deja lasata!

 

Nimeni nu cred ca merge DOAR singur cu masina, sau DOAR cu masina full, deci trebuie gasita o varianta care sa le suporte pe toate

Link to comment
Share on other sites

nu am inteles ce ai vrut sa zici. In primul rand nu vorbeam de masina mea, vorbeam in general. Orice masina in care intra 4 oameni cu tot cu bagaje..se lasa, e normal!

Intrebarea era ce se intampla in cazul in care e deja lasata!

 

Nimeni nu cred ca merge DOAR singur cu masina, sau DOAR cu masina full, deci trebuie gasita o varianta care sa le suporte pe toate

 

Pai pe spate se lasa pana da in tampoanele de siguranta...exista asa ceva pe spate si practic nu mai ai suspensie pe spate ,iar pe fata se lasa.......cat se lasa.Cam asta se intampla in general.

Link to comment
Share on other sites

nu am inteles ce ai vrut sa zici. In primul rand nu vorbeam de masina mea, vorbeam in general. Orice masina in care intra 4 oameni cu tot cu bagaje..se lasa, e normal!

Intrebarea era ce se intampla in cazul in care e deja lasata!

 

Nimeni nu cred ca merge DOAR singur cu masina, sau DOAR cu masina full, deci trebuie gasita o varianta care sa le suporte pe toate

 

Din cate stiu eu suspensia sport este mai rigida, deci se lasa mai putin la greutate mai mare. Nu trebuie sa-ti faci griji ca va fi foarte lasata cand e plina dupa retrofit.

Dar atentie, masina plina o sa fie si mai rigida, practic o sa te zdruncine putin cand esti singur in masina si mult cand e plina masina.

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.