Jump to content

relantiu oscilant 320i 2005


hailie

Recommended Posts

salutare,

 

Am o mica "problema" cu relantiu care oscileaza cand stau pe loc si este cam deranjant.. Mentionez ca masina este automata dar am dus-o la verificat si este ok cutia.. mai ramane sa verific clapeta si vreun furtun de aer sa nu traga aer fals pe undeva..

 

https://www.youtube.com/embed/4pUeo5_KnaM

 

ceva sfaturi?

Edited by hailie
Link to comment
Share on other sites

Motorasul este schimbat acum cateva luni, nou nout, Siemens..Pentru ca cel vechi imi murise si nu mai tragea masina deloc..

 

Totusi am ceva erori pe motorasul VVT - nu apar tot timpul -- sa fie dus si releul ?

 

1. 2A6F - Valvetronic minimum lift exceeded

2. 2A70 - Valvetronic sporadic current fluctuant

Edited by hailie
Link to comment
Share on other sites

Motorasul este schimbat acum cateva luni, nou nout, Siemens..Pentru ca cel vechi imi murise si nu mai tragea masina deloc..

 

Totusi am ceva erori pe motorasul VVT - nu apar tot timpul -- sa fie dus si releul ?

 

1. 2A6F - Valvetronic minimum lift exceeded

2. 2A70 - Valvetronic sporadic current fluctuant

Minimum lift - Intri cu inpa pe motor, alegi program vvt, trebuie sĂŁ setezi distanța minimĂŁ a supapelor. Știam exact pașii dar nu am inpa ĂŽn fațĂŁ acum sĂŁ ți-i explic.

Sporadic current - cablaj ĂŽntrerupt sau motoraș valvetronic stricat. Ai spus mai sus cĂŁ ai schimbat motorașul de sub galerie, cel pentru ralanti? DacĂŁ despre ĂŁsta era vorba, atunci schimbĂŁ și motorașul valvetronic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am rezolvat cu relantiul.. era pe duca o bobina.. pana s-a ars de tot si a inceput masina sa mearga balbait.. am crezut ca sare motorul pe sosea :)))..

 

Le-am schimbat pe toate ( bosch) sper sa tina destul de mult.. pe realoem indica ca cele originale erau de la DELPHI.. nu ma asteptam..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Minimum lift - Intri cu inpa pe motor, alegi program vvt, trebuie sĂŁ setezi distanța minimĂŁ a supapelor. Știam exact pașii dar nu am inpa ĂŽn fațĂŁ acum sĂŁ ți-i explic.

Sporadic current - cablaj ĂŽntrerupt sau motoraș valvetronic stricat. Ai spus mai sus cĂŁ ai schimbat motorașul de sub galerie, cel pentru ralanti? DacĂŁ despre ĂŁsta era vorba, atunci schimbĂŁ și motorașul valvetronic.

 

Salut,am aceleasi erori cum ai rezolvat? Mentionez ca si eu am schimbat motorasul vvt ĂŽnsĂŁ erorile persista. Am mers cu masina a si la Bmw Sibiu dar nici ei nu au știut sĂŁ remedieze problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.