Jump to content

Folie geamuri


Avalon

Recommended Posts

Am postat prima data din greseala la Seria 5. Am zis sa intreb si aici, unde ar fi trebuit.

Ms Flaviu si Doru pt raspunsuri.

Vreau sa pun folii - fata si spate. Am sunat la o firma autorizata - Bucuresti, unde mi s-a spus ca la E90 pe spate - interior usa, are niste baghete din plastic care zgarie folia si care trebuie date jos. Fiind pe interior, nu are treaba cu apa. Se pare ca e musai sa le dai jos sau nu mai deschizi geamurile . :unsure: Cei cu E90 cu folii, cum ati procedat? Le-ati dat jos?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu la e90 folie pe spate fara plastice scoase. Folia are zgarieturi verticale ce e drept.. dar are minim 5 ani si nu sunt asa deranjante, se vad doar in soare. Tu alegi cum vrei sa faci Edited by Magnusy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mie imi sta pe creier o zgarietura facuta la montaj de recleta pe folia de la geamul soferului care se vede infect in soare, noaptea in lumina, in parcarile subterane (n-am mai stat sa o schimb pe garantie), iar voi stati cu zgarieturi pe toata lungimea ei :)). Sunt eu prea pretentios inseamna :))
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mie imi sta pe creier o zgarietura facuta la montaj de recleta pe folia de la geamul soferului care se vede infect in soare, noaptea in lumina, in parcarile subterane (n-am mai stat sa o schimb pe garantie), iar voi stati cu zgarieturi pe toata lungimea ei :)). Sunt eu prea pretentios inseamna :))

 

Dreapta spate... de ce mi'ar sta pe cap? Foliile spate sunt doar sa nu mai intre atat de multa lumina/caldura, nu ma uit niciodata pe geamul ala.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hai sa ne c***m pe bancheta din spate. Nu stam niciodata acolo, de ce ne-ar deranja.

 

Cel mai prost raspuns pe care l'am vazut pe forumul asta anul asta.

 

Ai spus ca iti sta pe cap iar eu ti'am spus ca se vede doar in anumite conditii, foarte putin. Nu ca sa ne cacam pe bancheta.

 

Filtreaza ce vrei sa spui data viitoare te rog.

 

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Hei baieti... gata. Nu e cazul. Nu vreau sa starnesc polemici, vreau doar sa invatam unii de la altii.

De exemplu acum m-am edificat ce e cu periile alea si ce rol au. Vad ca unii nu le-au scos. Si eu inclin sa nu. O sa vad saptamana viitoare, la fata locului. Cu toate ca seful atelierului mi-a spus ca BMW-urile sunt nelipsite din atelierul lui, in fiecare zi avand cel putin 1 :first: . Si stie f. bine toate modelele.

Link to comment
Share on other sites

Am pus AIR 75,

Are 71% ansamblul geam+folie, din fabrica geamurile auto nu vin total transparente (100%), depinde de marca de mașina și dacĂŁ mai pui și folie peste ...

Am mĂŁsurat transparenta dupĂŁ ce am pus folia și aparatul

arata 71%👍

RAR-ul zice ca pe fata trebuie sa fie minim 70%

Link to comment
Share on other sites

Cand am obtinut autorizația de aplicator omologat RAR pt atelier am cerut sa ma autorizeze sa montez si pe geamurile din fata ale autovehiculelor.

In România parbrizele trebuie sa aibã o transmitere a luminii de minim 73% iar geamurile laterale fata de minim 70%

DupĂŁ ce am aplicat folia pe geamurile din fata am mĂŁsurat transmiterea luminii (folie+geam) și are 72%, deci se ĂŽncadreazĂŁ in legalitate.

Folia este aproape insesizabila dar are o protecție ĂŽmpotriva razelor ultraviolete aproape totala (99%)

Am fost oprit de poliția rutierĂŁ, au cerut autorizația pt geamurile din spate pt ca pe fata nu au vĂŁzut folia, iar in autorizație au descoperit și folia din fata.

Pe spate am 15%, mai ĂŽnchisĂŁ iar pe fata 73%

Nu a fost nici o problema.

Trebuie sa mentionez ca la unele mașini din cauza ca au

geamurile mai ĂŽnchise la culoare din fabrica dupĂŁ aplicarea foliei rezulta o transmitere a luminii de 63-65% deci ilegalĂŁ

Eu fac o proba inainte mĂŁsurând cu aparatul și o bucata micĂŁ de folie pe geam.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.