Jump to content

Recommended Posts

Salut,

 

Este vorba despre un BMW F30 ED 2014.

 

Am juns la service Bavaria Baneasa cu o mica bataie la roata stanga din fata din ce mi-am dat seama, mai precis dupa ce mergeam ceva km aprox. 20, incepea sa bata usor la viteze mici (mers bara la bara).

 

Initial acestia mi-au zis ca ar fi de la bratele superioare fata pe care le-am si schimbat, dupa ce am plecat de la service si am mers aprox 15-20km a inceput din nou sa bata la fel, m-am intors la service, am luat masina in teste cu seful de serivce iar concluzia acestuia ca e problema la caseta de directie...

 

Acum nu stiu cata incredere sa mai am dupa ce am schimbat ce mi-au zis ca ar fi si nu a fost asta, mai ales ca aceasta caseta la ei ar fi in jur de 2.000EUR

 

Voi v-ati confruntat cu astfel de situatii, ce sfaturi ati avea?

Link to comment
Share on other sites

Seful de serivce nu cred ca are senzori de miscare in fund, sa stie exact daca este caseta stricata.

Trebuie verificata caseta pe elevator/rampa... Daca te uiti in gura lui vei ajunge sa schimbi masina, asta fiindca nu e in garantie altfel era viceversa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, le-am lasat masina inca o zi sa ii mai faca niste verificari dar verdictul lui initial acesta a fost si imi este teama ca o sa fie si cel final asa ca nu stiu ce sa cred cu ei, mai ales ca am auzit tot felul de pareri, majoritatea nu tocmai ok de acest service dar am zis sa incerc la ei in speranta ca nu sunt asa cum ii vad majoritatea...
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca merita o vizita si intr-un alt service, cel mai bine unul specializat pe casete de directie. Costul inlocuirii casetei nu este chiar atat de mic incat sa risti sa o inlocuiesti degeaba.

 

LE:Tureal are review-uri bune pe google dar nu am fost acolo insa am citit mai demult cand aveam si eu un scartait care credeam ca vine de la caseta.

 

Seara buna!

Edited by Execitor
Link to comment
Share on other sites

Salut. Este o boala des intalnita, casetele de directia la seria F sunt de tot rahatul. Exista si un mic kit de reparatie pentru F30, dar la F10 de ex nu au scos. Eu am mers asa cu ea ani de zile, nu face mai rau, dar te enerveaza zgomotul. Sfatul meu e sa o lasi in pace.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru pareri!

 

Am fost astazi sa iau masina, verdictul... nu s-a gasit nimic, nu are nimic...

 

Am plecat de la ei si bineinteles ca a inceput sa bata la fel...

 

Am sa merg la cei de la Tureal, in prima faza pentru o verificare in amanunt la partea din fata, cu cei de la Bavaria m-am lamurit, e trist ca intr-o reprezentanta sa iti spuna ca nu are nimic in conditiile in care seful de service a vazut clar ca este o problema

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Iti recomand pe acestia: Master Hyperion Service, Șoseaua Berceni 46

Tipul este pasionat si corect :)

 

 

Un prieten a mers la acest service, pot spune ca patronul, Marius este aglomerat dar face reparatii de calitate. Cel putin reparatia prietenului a iesit bine.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu feedback dupa ceva vreme, aprent problema provenea de la bara de directie care era uzata sau ceva de gen, oricum clar nu era caseta de directie asa cum spuneau “priceputii” de la Bacaria Baneasa...

 

Constatarea a fost facuta la Tureal, sper ca nu se considera reclama dar baietii au fost chiar ok, chiar si-au dat interesul.

 

Cat despre Bavaria Baneasa, sa nu mai aud de ei, au avut un comportament de parca m-as fi dus sa fac lucrarile pe gratis, ba mai mult eram dispus sa dau si 2000€ pe o caseta de directie noua, oare ce se intampla daca o schimbam si problema bineinteles persista...

Niste nesimtiti, chiar am crezut ca cei care povestesc despre ei poate exagereaza, aparent nu este asa...

Probabil sunt ok doar daca mergi pt. revizii...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin cu feedback dupa ceva vreme, aprent problema provenea de la bara de directie care era uzata sau ceva de gen, oricum clar nu era caseta de directie asa cum spuneau “priceputii” de la Bacaria Baneasa...

 

Constatarea a fost facuta la Tureal, sper ca nu se considera reclama dar baietii au fost chiar ok, chiar si-au dat interesul.

 

Cat despre Bavaria Baneasa, sa nu mai aud de ei, au avut un comportament de parca m-as fi dus sa fac lucrarile pe gratis, ba mai mult eram dispus sa dau si 2000€ pe o caseta de directie noua, oare ce se intampla daca o schimbam si problema bineinteles persista...

Niste nesimtiti, chiar am crezut ca cei care povestesc despre ei poate exagereaza, aparent nu este asa...

Probabil sunt ok doar daca mergi pt. revizii...

 

Ai rezolvat-o? Tot la Tureal?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.