Jump to content

Recommended Posts

Va salut , am un 530 gt din 2011 si as vrea sa schimb uleiul in cutie. Se simte putin pe sport la acceleratii puternice (nu kick down) cand schimba , parca si pe modul confort (la rece ) dar foarte putin , pe normal merge perfect si la rece și la cald ,pe sport nu stiu cum merge la rece ca stau cu ea pe normal sau pe confort pana ajunge la 100 de grade .. masina are 185.000 km si o am de 6000 km . As putea inrautati situația cu schimbul de ulei sau nu ar afecta cu nimic? Schimbul o sa il fac in reprezentanta ..
Link to comment
Share on other sites

E f bine sa faci schimbul de ulei , prelungesti viata cutiei cu cel putin 100 k km . Cel mai probabil acele mici socuri vor disparea . La fel aveam si eu , simteam la rece schimbarea vitezei , dupa schimb absolut nimic
Link to comment
Share on other sites

ZF recomandă schimbul prin metoda gravitațională dacă se face în timp util (Prima dată 100-120000km, apoi din 80 în 80000km). Flush doar în situații extreme, pentru nevoi specifice, nu pentru un schimb standard de revizie. https://www.zf.com/unitedkingdom/en_gb/corporate/aftermarket/spare_parts_corporate/transmissions_corporate/how_to_change_oil/change_oil.html Edited by deeJayOg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ăn situația mea , este nevoie de flush ? Sau sa ma limitez la cat curge ? Ce imi recomandați?

daca este primul schimb la cutiei la km aia se recomanda flush , daca nu gasesti sa faci asta pe acolo nu e o tragedie sa faci gravitational si eventual urmatorul schimb tot asa ceva mai repede , pe la 50 k

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut

Uleiul la cutie manuala 6+1 pentru bmw 320 ed 2014 120 kw la cati km se schimba și ce tip de ulei este recomandat?ms.

 

Ulei original OE. Urca masina pe elevator si uita-te ce scrie pe eticheta de pe cutia de viteze si apoi il cumperi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Voi ati vazut vreodata un ulei scos din cutie ?

Este perfect curat , cutia nu lucreaza la temperaturi atat de inalte ca si motorul , nu se face ardere ...nimic . Uleiul din cutie doar lubrefiaza niste pinioane.

Cand va aud cu schimbatul uleiului la 80 mii ...imi vine sa imi dau 2 palme .

BMW zice ca uleiul din cutie nu necesita schimb , ok ...voi ii banuiti ca sunt niste mincinosi, o adunatura de ingineri perversi , care se excita cand vad cutii stricate si care abia asteapta sa vi se strice voua cutia .

Dar sa ajungi sa zici ca se schimba la 80 mii , tinand cont ca si costa o mica avere sa faci asta profesional ....mi se pare aberant si total lipsit de motiv .

Eu nu o sa schimb niciodata uleiul din cutie ,am mai multa incredere in ce zice cartea tehnica .

  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Voi ati vazut vreodata un ulei scos din cutie ?

Este perfect curat , cutia nu lucreaza la temperaturi atat de inalte ca si motorul , nu se face ardere ...nimic . Uleiul din cutie doar lubrefiaza niste pinioane.

Cand va aud cu schimbatul uleiului la 80 mii ...imi vine sa imi dau 2 palme .

BMW zice ca uleiul din cutie nu necesita schimb , ok ...voi ii banuiti ca sunt niste mincinosi, o adunatura de ingineri perversi , care se excita cand vad cutii stricate si care abia asteapta sa vi se strice voua cutia .

Dar sa ajungi sa zici ca se schimba la 80 mii , tinand cont ca si costa o mica avere sa faci asta profesional ....mi se pare aberant si total lipsit de motiv .

Eu nu o sa schimb niciodata uleiul din cutie ,am mai multa incredere in ce zice cartea tehnica .

 

 

la 80 k e cam devreme dar poti citi cartea tehnica a cutiei care e facuta de ZF si poti respecta acele indicatii . Eu am vazut ulei scos din cutie , de cateva ori ,este f ars si magnetii cutiei sunt plini de pilitura .

Link to comment
Share on other sites

Voi ati vazut vreodata un ulei scos din cutie ?

Este perfect curat , cutia nu lucreaza la temperaturi atat de inalte ca si motorul , nu se face ardere ...nimic . Uleiul din cutie doar lubrefiaza niste pinioane.

Cand va aud cu schimbatul uleiului la 80 mii ...imi vine sa imi dau 2 palme .

BMW zice ca uleiul din cutie nu necesita schimb , ok ...voi ii banuiti ca sunt niste mincinosi, o adunatura de ingineri perversi , care se excita cand vad cutii stricate si care abia asteapta sa vi se strice voua cutia .

Dar sa ajungi sa zici ca se schimba la 80 mii , tinand cont ca si costa o mica avere sa faci asta profesional ....mi se pare aberant si total lipsit de motiv .

Eu nu o sa schimb niciodata uleiul din cutie ,am mai multa incredere in ce zice cartea tehnica .

 

 

 

Vizionare plĂŁcutĂŁ. Nu ĂŽnțeleg de ce vĂŁ place sĂŁ vĂŁ mințiți singuri, mai ales când nu ĂŽnțelegeți ce ĂŽnseamnĂŁ "Lifetime" cu adevĂŁrat.

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

la 80 k e cam devreme dar poti citi cartea tehnica a cutiei care e facuta de ZF si poti respecta acele indicatii . Eu am vazut ulei scos din cutie , de cateva ori ,este f ars si magnetii cutiei sunt plini de pilitura .

 

Nu stiu la ce masini ai vazut uleiul ala asa ars ,eu intamplator am asistat la schimbatul uleiului in cutie la 2 masini in aceasi zi ,un BMW 320 si cealalta o Skoda Octavia si uleiul la ambele era la fel ca cel care a fost bagat in loc .

Sincer,daca faci asta profesional , cu banii aia aproape ca poti schimba distributia .

Chiar costa enorm ,daca nu ma insel,la BMW a costat 2000 lei ....ceva de genu' si nu era la reprezentanta .

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ăn situaĂâşia mea , este nevoie de flush ? Sau sa ma limitez la cat curge ? Ce imi recomandaĂâşi?

ZF nu recomanda schimbul de ulei cu pompa flush ci DOAR gravitational! Un inginer de la ZF mi-a spus zilele trecute ca au fost câtiva care au avut probleme serioase cu cutiile dupã aceasta procedura! Cutii care Înainte schimbau bine au venit cu erori urate pe Mecatronicã, am Încheiat citatul. Succes!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

ZF nu recomanda schimbul de ulei cu pompa flush ci DOAR gravitational! Un inginer de la ZF mi-a spus zilele trecute ca au fost câtiva care au avut probleme serioase cu cutiile dupã aceasta procedura! Cutii care Înainte schimbau bine au venit cu erori urate pe Mecatronicã, am Încheiat citatul. Succes!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Am impresia ca depinde de tipul de pompa flush folosita. Daca nu ma insel, tipurile noi de pompe sunt ok si cu ZF mai nou. Cineva, aici pe forum, spunea ca exista locatii in Germania ZF in care se foloseste pompa flush.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu la ce masini ai vazut uleiul ala asa ars ,eu intamplator am asistat la schimbatul uleiului in cutie la 2 masini in aceasi zi ,un BMW 320 si cealalta o Skoda Octavia si uleiul la ambele era la fel ca cel care a fost bagat in loc .

Sincer,daca faci asta profesional , cu banii aia aproape ca poti schimba distributia .

Chiar costa enorm ,daca nu ma insel,la BMW a costat 2000 lei ....ceva de genu' si nu era la reprezentanta .

Poate tu vezi in alte culori ...eu la 3 masini am vazut uleiul negru si ars fata de cel nou ,curat . Mereu apare un contra cu idei , uleiul nu reprezinta o culoare , vb de vascozitate , lubrefiere ,calitati nu o simpla culoare . Poti sa faci si distributia cu banii aia sau sa iesi un wk la mare , o noapte in faceclub samd . Nici la grupuri nu se schimba pana se face pamant de flori si huruie ...chiar nu inteleg cum.poate cineva sa sustina ca un ulei poate tine sute de mii km .

Edited by Myx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ce va faceati voi daca luati masina noua si va dadea bmw garantie 5 ani fara limita de km ?

Schimb ulei motor si filtre la 35 de mii,schimb filtru carburant la 70 de mii, schimb ulei cutie nu ....s.a.m.d

Respectati intervalele lor si pastrati garantia?sau renuntati la garantie si schimbati uleiul in cutie ,ca asa ati auzit voi ca e bine ?

  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Ce va faceati voi daca luati masina noua si va dadea bmw garantie 5 ani fara limita de km ?

Schimb ulei motor si filtre la 35 de mii,schimb filtru carburant la 70 de mii, schimb ulei cutie nu ....s.a.m.d

Respectati intervalele lor si pastrati garantia?sau renuntati la garantie si schimbati uleiul in cutie ,ca asa ati auzit voi ca e bine ?

 

Eu zic sa lasi tonul mai jos si sa te mai documentezi. E clar ca vorbesti in necunostinta de cauza. In cel mai rau caz tine-ti doar pt tine propriile sfaturi, nu incerca sa convingi si pe altii care poate nu cunosc f multe detalii si prin urmare ii bagi si mai mult in ceata. Cel putin pe mine nu ma poti convinge absolut deloc ca ai dreptate. N-ai nici un argument coerent si logic in spate, ci doar pareri personale.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

N-am să înțeleg niciodată înverșunarea asta nefondată de a nu accepta ceva logic și normal. Cu explicații clare și vizuale (explicat ca la copii mici) chiar de la producătorul cutiei, noi nu: alegem să ne pișăm împotriva vântului și să visăm că sunt alții proști că își întrețin mașinile corect. Edited by deeJayOg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.