Jump to content

Recommended Posts

Ce va faceati voi daca luati masina noua si va dadea bmw garantie 5 ani fara limita de km ?

Schimb ulei motor si filtre la 35 de mii,schimb filtru carburant la 70 de mii, schimb ulei cutie nu ....s.a.m.d

Respectati intervalele lor si pastrati garantia?sau renuntati la garantie si schimbati uleiul in cutie ,ca asa ati auzit voi ca e bine ?

 

daca vorbesti de NOI astia de pe forum , panicati , multi de aici au masini noi si au ales sa faca schimburi extra garantie intre perioadele de service indicate . Nu se anuleaza nici o garantie pt asta .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Godini, poate ca atunci cand ai schimbat tu uleiul, cel care a avut-o o fi schimbat uleiul..

Pe de alta parte, nu stiu cat de informat esti dar in materie de ulei dcaa acesta NU este CONTAMINAT cu uzura/uzuri, stiai ca ACEL ULEI ESTE DE PROASTA CALITATE!?

 

Uleiul trebuie sa fie contaminat ca o data ce ii vina vremea schimbului acesta sa scoata uzurile, iar cel nou sa refaca ungerea necesara pana la uzura inacceptabila.

 

Daca 90 % din utilizatori afirma ca uleiul avea alta culoare, si unii mai observa si ca PRODUCATORUL RECOMANDA.., cum naiba nu are sens pentru tine?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Daca 90 % din utilizatori afirma ca uleiul avea alta culoare, si unii mai observa si ca PRODUCATORUL RECOMANDA.., cum naiba nu are sens pentru tine?

 

In cartea service ,nici macar nu exista rubrica pentru asa ceva .

Producatorul cutiei recomanda ,normal ca recomanda,banii multi nu vin din vanzarea piesei ,ci din service .

La masina mea nu a schimbat nimeni uleiul in cutie si nu il voi schimba nici eu .

 

Ps: celorlalti nu le raspund pentru ca au atitudine de fetite rasfatate.

Edited by Godini
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

daca vorbesti de NOI astia de pe forum , panicati , multi de aici au masini noi si au ales sa faca schimburi extra garantie intre perioadele de service indicate . Nu se anuleaza nici o garantie pt asta .

 

Deci in urma schimbarii uleiului la ZF FAUR garantia oferita de BMW Romania nu se pierde? Intreb deoarece ma aflu la pragul de schimb al uleiului( aproximativ 60k km), iar cei de la reprezentanta cand am cumparat masina au spus ca nu se schimba, insa as vrea sa il schimb.

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

In cartea service ,nici macar nu exista rubrica pentru asa ceva .

Producatorul cutiei recomanda ,normal ca recomanda,banii multi nu vin din vanzarea piesei ,ci din service .

La masina mea nu a schimbat nimeni uleiul in cutie si nu il voi schimba nici eu .

 

Ps: celorlalti nu le raspund pentru ca au atitudine de fetite rasfatate.

 

Uleiul pe raft are o valabilitate de aproximativ 5 ani si asta cand nu este supus nici unui stres. Cand este solicitat intr-un fel sau altul viata lui scade.

Dupa mine uleiul schimbat corect nu are ce rau sa faca. Dupa o vreme uleiul lasa un "sludge". Nu are cum sa fie uleiul bun 100 % si dupa 4 ani (ca idee).

 

https://www.bellperformance.com/blog/motor-oil-shelf-life

Edited by Injectoru'6
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu la un Audi a3 din 2001 benzinĂŁ, când am cumpĂŁrat mașina cutia ĂŽn treapta 2 și 3 ĂŽmi agĂŁța. Așa cĂŁ am schimbat uleiul la cutie și ĂŽn timp am constatat cĂŁ acest agĂŁțat a dispĂŁrut. Nu știu dacĂŁ a fost vreodatĂŁ schimbat uleiul la ea, mașina avea vreo 15-16 ani când am efectuat schimbarea. A fost o idee bunĂŁ. Acum la x1 am aproape 120k km. ĂncĂŁ nu am schimbat o am de la 105k km ĂŽnsĂŁ cred cĂŁ voi face ĂŽn viitor și la ea acest schimb de ulei.

Atât timp cât operațiunea este efectuatĂŁ de cineva priceput și corect nu vĂŁd ce ar putea fi rĂŁu ĂŽn asta. Fiecare ĂŽși respectĂŁ mașina cum considerĂŁ el.

Edited by MarianRo
Link to comment
Share on other sites

Deci in urma schimbarii uleiului la ZF FAUR garantia oferita de BMW Romania nu se pierde? Intreb deoarece ma aflu la pragul de schimb al uleiului( aproximativ 60k km), iar cei de la reprezentanta cand am cumparat masina au spus ca nu se schimba, insa as vrea sa il schimb.

O zi buna!

Uleiul se schimba la 100 k km

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La masina mea nu a schimbat nimeni uleiul in cutie si nu il voi schimba nici eu .

 

Perfect, atunci nu-l schimba. Dar nu incerca sa ii convingi pe ceilalti 90% care au facut schimbul ca este bine ce ai facut tu. A fost decizia ta, pentru masina ta. Nu cred ca are nimeni nimic impotriva acestui lucru. DAR nu incerca sa convingi si pe ceilalti ca trebuie facut la fel. Cred ca asta deranjeaza, nu faptul ca tu ai ales sa nu schimbi uleiul.

 

Cat despre culoarea sa, confirm, am avut/am 5 masini automate in familie, toate cu ulieul schimbat. La niciuna nu am vazut ca uleiul iesit sa fie curat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In cartea service ,nici macar nu exista rubrica pentru asa ceva .

Producatorul cutiei recomanda ,normal ca recomanda,banii multi nu vin din vanzarea piesei ,ci din service .

La masina mea nu a schimbat nimeni uleiul in cutie si nu il voi schimba nici eu .

Nu imi face placere sa te contrazic, dar sa stii ca, cel care castiga cel mai mult este producatorul, prin lungirea (zice el benefica, a intervalelor de revizie, convingandu-te pe tine client, si crescand artificial pretul, ca sa te faca sa crezi ca reviziile mai rare is mai bune dar trebuie (ar trebui) sa fie si mai scumpe. Serviceul

Crezi ca ii intereseaza pe aia de la BMW ca s-a stricat cutia??

 

Intre timp.. producatorii de cutii crezi ca nu au program de revizie pentru cutiile care le fac? Adica pun 5-6 litri de ulei sa mearga o cutie pana cand se satura propietarul? Sau nu asta inseamna pe viata?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

BMW spune ca uleiul din cutie este "lifetime" pt ca din service ei vor castiga mai mult schimband cutia cu totul decat schimband un ulei in cutie la un anumit interval de timp. N-are logica?!?! ce zici?!?!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca producatorul cutiei recomandĂŁ schimbarea uleiului intre 80.000 si 120.000 km sau dupa opt ani, cu siguranțĂŁ este foarte bine sa fie respectata aceastĂŁ recomandare. Si la alte marci se schimba uleiul și chiar mai des(60.000 km) si nu este o tragedie... in fine fiecare face cum considerĂŁ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.