BMWClub: -40 grade pe evacuare - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

-40 grade pe evacuare eroare senzor temperatura Rate Topic: -----

#1 User is offline   skvjlm 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 01 June 2019 - 23:46

BMW X3 E83 N47 2.0D 2008: comportament perfect, consum mic, relanti stabil, rotund, dar imi da cate un Check Engine uneori, rar cand e cald, des pe timp de iarna. Torque imi da P3264, Carly zice ca ar fi "Airflow Sensor", insa atat. Ce e dubios e faptul ca: Torque zice ca sonda lamda de dinainte de catalizator afiseaza -40gr celsius (CatB1S1), Carly zice senzorul de temperatura de dinainte de DPF afiseaza -40gr (P6 in imagine), dar la P5 zice ca inainte de catalizator sunt cate grade trebuie sa fie . L.as crede pe Carly pentru ca, logic, senzorul de temperatura iti da temperatura.
Deci, ati intalnit problema asta?
* carly zice ca DPF.ul are viata pt inca 243k km si ca se regenereaza cu succes, ultima regenerare fiind acum 7 km.
*am curatat ieri MAF.ul si MAP.ul
Attached File  carly x3.jpg (77.12K)
Number of downloads: 30

Imi sta pe creier pentru ca nu stiu daca un senzor de temperatura e defect sau diagnoza citeste un canal gol.
0

#2 User is offline   rikmh 

• Nou venit
  • Pip

Posted 02 June 2019 - 06:20

Nu cred ca este nimic defect. Si la mine , tot motor N47 imi arata in ISTA-D o temperatura de -40. Cred ca de fapt este o valoare calculata ca diferenta intre doua valori, una de intrare si alta de iesire... oricum nu am gasit nici o eroare niciodata legata de acea valoare.
0

#3 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 02 June 2019 - 09:04

Si la mine apare la fel la actualul N47, dar si la M47 am avut aceleasi valotori.
Pune un Ista D pe masina sa vezi unde e problema cu acel check engine.
0

#4 User is offline   Fane Satar 

• Începător

Posted 02 June 2019 - 10:56

Eu am schimbat senzorul ăla degeaba la e83 m47 cu dpf, checkul venind de la debitmetru. Cea mai sigură e diagnoza cu ista.

This post has been edited by Fane Satar: 02 June 2019 - 10:57

0

#5 User is offline   skvjlm 

• Nou venit
  • Pip

Posted 02 June 2019 - 19:52

Am fost prin noiembrie sa verific, au zis ca e releul de bujii, l-au schimbat, au bagat iarasi diagnoza, "da boss, nu mai ai eroare" si cand am ajuns acasa, ghici ce? CEL din nou.
Macar bujiile functioneaza corect de atunci, inainte dura 2-3 secunde sa se stinga filamentul chiar si cu motorul cald.
0

#6 User is offline   skvjlm 

• Nou venit
  • Pip

Posted 03 June 2019 - 12:41

View Postrikmh, on 02 June 2019 - 06:20, said:

Nu cred ca este nimic defect. Si la mine , tot motor N47 imi arata in ISTA-D o temperatura de -40. Cred ca de fapt este o valoare calculata ca diferenta intre doua valori, una de intrare si alta de iesire... oricum nu am gasit nici o eroare niciodata legata de acea valoare.

Partea ciudata e ca valoare ramane constanta, nu se modifica deloc si culmea este fix valoarea minima afisata de un senzor de temperatura gaze evacuare, acesta avand range intre -40 si +800 grade. Maine imi ajunge si adaptorul Carly, pana acum aveam aplicatia cumparata de cateva zile si un cablu k-dcan de la chinezi.
0

#7 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 03 June 2019 - 17:44

Nu e nimic ciudat. Alta problema ai tu. Daca vrei sa aflii exact unde e buba, pui Ista D. Daca vrei vrajeala, baga Carly.
0

#8 User is offline   skvjlm 

• Nou venit
  • Pip

Posted 05 June 2019 - 00:39

Intrebare de noob: exista Ista D pentru MacOS?
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro