Jump to content

-40 grade pe evacuare


Recommended Posts

BMW X3 E83 N47 2.0D 2008: comportament perfect, consum mic, relanti stabil, rotund, dar imi da cate un Check Engine uneori, rar cand e cald, des pe timp de iarna. Torque imi da P3264, Carly zice ca ar fi "Airflow Sensor", insa atat. Ce e dubios e faptul ca: Torque zice ca sonda lamda de dinainte de catalizator afiseaza -40gr celsius (CatB1S1), Carly zice senzorul de temperatura de dinainte de DPF afiseaza -40gr (P6 in imagine), dar la P5 zice ca inainte de catalizator sunt cate grade trebuie sa fie . L.as crede pe Carly pentru ca, logic, senzorul de temperatura iti da temperatura.

Deci, ati intalnit problema asta?

* carly zice ca DPF.ul are viata pt inca 243k km si ca se regenereaza cu succes, ultima regenerare fiind acum 7 km.

*am curatat ieri MAF.ul si MAP.ul

post-94967-0-66732200-1559425505_thumb.jpg

 

Imi sta pe creier pentru ca nu stiu daca un senzor de temperatura e defect sau diagnoza citeste un canal gol.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este nimic defect. Si la mine , tot motor N47 imi arata in ISTA-D o temperatura de -40. Cred ca de fapt este o valoare calculata ca diferenta intre doua valori, una de intrare si alta de iesire... oricum nu am gasit nici o eroare niciodata legata de acea valoare.
Link to comment
Share on other sites

Am fost prin noiembrie sa verific, au zis ca e releul de bujii, l-au schimbat, au bagat iarasi diagnoza, "da boss, nu mai ai eroare" si cand am ajuns acasa, ghici ce? CEL din nou.

Macar bujiile functioneaza corect de atunci, inainte dura 2-3 secunde sa se stinga filamentul chiar si cu motorul cald.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este nimic defect. Si la mine , tot motor N47 imi arata in ISTA-D o temperatura de -40. Cred ca de fapt este o valoare calculata ca diferenta intre doua valori, una de intrare si alta de iesire... oricum nu am gasit nici o eroare niciodata legata de acea valoare.

 

Partea ciudata e ca valoare ramane constanta, nu se modifica deloc si culmea este fix valoarea minima afisata de un senzor de temperatura gaze evacuare, acesta avand range intre -40 si +800 grade. Maine imi ajunge si adaptorul Carly, pana acum aveam aplicatia cumparata de cateva zile si un cablu k-dcan de la chinezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am aflat in sfarsit la ce se referea "P3264 Airflow sensos" in Torque : swirl flaps. Pur si simplu au crapat la un moment dat, nu mai deschideau deloc si am primit 3 erori legate de ele pe Carly.

Am cautat fara succes un mecanic in Iasi care 1. sa vrea si 2. sa fie serios cand ma programeaza si am facut singur eliminarea.

Nu mai am nici o eroare, motorul si-a revenit, totul ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.