Jump to content

Apa de la ploaie in x3


marius covic

Recommended Posts

Salut.In urma ploii torentiale de azi noapte am gasit dimineata presul de la sofer plin cu apa si mocheta fleasca. stie cineva cauza? Masina este un X3 f25 din 2012. Mentionez ca masina are si trapa panoramica. Poate sa fie scurgerea de la trapa infundata si sa imi curga in masina???
Link to comment
Share on other sites

Asa arĂŁta masina mea azi dimineatĂŁ.

 

Ce am fĂŁcut .. m-am dus repede si mi-am luat o undita. Lol, lol ...

 

Am cheltuit deja trei sute ... or lipit nu stiu ce pe la usi, chederele or zid ca sunt bune ... nimic, tot ploua... mâine o duc din nou.

 

7d08ec0dd17469ea6f3f47582a448136.jpg

Edited by Coscho
Link to comment
Share on other sites

Eu ieri m-am dus acasa si m-am pus cu furtunul pe masina. am inceput prima data cu usa,am lasat furtunul sa curga pe geam si cu usa inchisa si cu ea deschisa si nimic. Apoi am trecut la parbriz la fel nimic. Mai am trapa o verific azi. Dar stupoare azi noapte a plouat iarasi si azi dimineata presul uscat. Diferenta intre cele 2 nopti este ca in prima noapte masina p fost parcata mai in panta, dar foarte mica aproape insesizabila. Fenomene paranormale!!!! :rolleyes:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema principala la BMW cu apa in habitaclu vine de la foliile de etansare de pe usi. Se dezlipesc si prin urmare se prelinge toata apa preluata pe la chedere in interior. S-a discutat de sute de ori doar aici pe forum. Un scurt search si veti afla o tona de informatii. Ideea este ca trebuie desfacuta fata de pe usa cu pricina si apoi verificata starea foliei, mai exact daca mai e lipita de tabla. Va garantez ca in 95% din cazuri, problema de aici vine. Am avut problema asta la E90-ul din 2007, la fel am avut si cu F10 la doua usi deja.
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat. Scurgerile din parbriz. Sunt doua. Or trebuit desfundate.

 

Eu ieri m-am dus acasa si m-am pus cu furtunul pe masina. am inceput prima data cu usa,am lasat furtunul sa curga pe geam si cu usa inchisa si cu ea deschisa si nimic. Apoi am trecut la parbriz la fel nimic. Mai am trapa o verific azi. Dar stupoare azi noapte a plouat iarasi si azi dimineata presul uscat. Diferenta intre cele 2 nopti este ca in prima noapte masina p fost parcata mai in panta, dar foarte mica aproape insesizabila. Fenomene paranormale!!!! :rolleyes:

Nu sunt paranormale ... asa mi se intampla si mie. Edited by Coscho
Link to comment
Share on other sites

Salut.In urma ploii torentiale de azi noapte am gasit dimineata presul de la sofer plin cu apa si mocheta fleasca. stie cineva cauza? Masina este un X3 f25 din 2012. Mentionez ca masina are si trapa panoramica. Poate sa fie scurgerea de la trapa infundata si sa imi curga in masina???

 

 

Salut! Problema e de la furtunasele de scurgere de la trapa, am patit si eu la x3.u meu... deschizi trapa si dai cu jetu de apa in gaurile respective...dar nu foarte mult ca e posibil ca de la presiune sa iasa nuj pe unde si sa curga in masina prin stalpii din fata...cel mai bine bagata.te sub masina si undeva sub portiera din fata gasesti doua orificii de iesire...dai cu jet acolo pana se desfunda si curge apa curata!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut! Problema e de la furtunasele de scurgere de la trapa, am patit si eu la x3.u meu... deschizi trapa si dai cu jetu de apa in gaurile respective...dar nu foarte mult ca e posibil ca de la presiune sa iasa nuj pe unde si sa curga in masina prin stalpii din fata...cel mai bine bagata.te sub masina si undeva sub portiera din fata gasesti doua orificii de iesire...dai cu jet acolo pana se desfunda si curge apa curata!!!

Merci! Am rezolvat, era ĂŽnfundat cel din stânga. Dar la mine ajunge la motor, sub parbriz și de acolo curge jos. Oricum merci mult, sfatul tĂŁu mi-a fost util.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.