Jump to content

Recommended Posts

Salut! Am si eu o mica/mare problema cu un seria 3 e90 din 2006 motor m47. Am observat ca imi cam papĂŁ ulei, am facut 5500 km si am completat 400 g pana acum, a inceput sa mi-l pape pe la 5300 km cu uleiul MOTUL 10W40. M-am uitat sa vad daca am pierderi de ulei si din pacate am pe teava de la turbina(cea care este prinsa cu 2 suruburi) nu pe furtun care intra in capatul de la turbina. Turbina a fost reconditionata acum 20.000 km, masina trage foarte bine nu am treaba cu ea. Chiar mi-as dori sa stiu de la ce ar putea fii...
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fi bucuros. FĂŁ-ti probleme cand o sa ia 1 litru la mie. Nu poate consuma turbina 400 ml.

 

Gandeste-te la o segmentare. Vezi ca am un post vechi despre asta.

 

La M47 se baga 5w30 long life. Nu eu spun asta , producatorul.

 

Bafta.

Edited by Coscho
Link to comment
Share on other sites

Schimba tipul de ulei, ce bagi tu se puneau la motoare din 80, treci rapid pe 5w40 sau 5w30 recomandate de producator, Motul nu e ce trebuie pentru BMW, pe capac scrie Castrol, asa ca treci pe Castrol Edge LL04, unul din cele enumerate mai sus, cu uleiul asta risti sa distrugi tachetii si turbina. Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

Asa cum au zis si colegii mai sus, mergi pe un ulei mai subtire la rece, cel pe care-l ai e prea gros. Recomandarea mea este sa mergi pe un 5W40 cu normal LL-04 de la BMW. Castrol Edge e OK. Pe de alta parte trebuie sa tii cont ca aceste motoare consuma ulei, BMW spune in carte ca un consum de pana la 0.7l/1000Km este "OK" :) Totusi tie nu-ti consuma chiar atat de mult, nu m-as baga inca la schimbat simeringuri supape ori schimbarea segmentilor de ungere. E rezonabil. Depinde si ce stil de condus ai, ca daca-i dai talpa cumva e normal sa mai consume si ulei. La fostul E90 320d tot cu M47 aveam un consum de 0.3-0.35l/1000Km, dar in acelasi timp am si un stil de condus mai sportiv mai ales ca un E90 e destul de agil in comparatie cu actualul F10 la mine. Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Toti pe forum ti-au zis sa bagi 5W30 sau 5w40 full synthetic long life de la Castrol. Daca tot 10W40 decizi sa bagi, desi producatorul si altii recomanda 5w30 long life, chiar nu inteleg de ce ai mai intrat pe forum....Pune-i si untdelemn de la Bunica, sigur e mai bun decat orice Castrol :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.