Jump to content

Noul BMW X6 - Closed Room


Romulus

Recommended Posts

Daca as cumpara masina noua din Romania, as intreba in primul rand cum stau ambele la capitolul servidii clienti si calitate service; nu ca Porsche InterAuto ar sta grozav, dar tot cred ca este peste Bavaria Group in Romania; un reseller prost poate transforma in cosmar placerea de a avea o asemenea masina.

 

 

Strict din punct de vedere masina, la acelasi pret de achizitie cred ca as alege Porsche Cayenne, e totusi intr-o liga superioara BMW.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

pt mine, Cayenne, chiar de se numeste Porsche, nu imi pare ca in realitate are statusul numelui de Porsche in sensul ca avand o asa masina nu te poti mandri nicicum la nivelul numelui de Porsche.

 

Nu e chiar asa. Cayenne a fost si este o masina extraordinara. Poate ca nu poate fi asociat mental de unii brand-ului Porsche, dar dupa ce conduci unul intelegi ca e un Porsche. Fata de X-uri e in alta liga, indiferent de cat de fan Bmw ai fi, e pur si simplu mult mai bun.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc prin prisma faptului ca am detinut doua modele de Cayenne si de asemenea si X5 si X6. Unul a fost Turbo S, dar model 2006, pe care l am avut prin 2010, iar cel de al doilea a fost diesel simplu dar model 2013. Strict parerea mea, Porsche este peste Bmw la absolut toate capitolele. Cand voiam sa merg tare pe serpentine, apasam butonul sport care intarea suspensia, o lasa mai jos si schimba raspunsul directiei, cutiei si al motorului. Pe serpentine nu am simtit niciodata ca eram intr un suv. Ce au reusit sa faca inginerii Porsche cu sasiul ala este incredibil. dar iti recomand pe cat posibil sa ai interiorul imbracat in piele. Fata de Bmw nu o sa mai vezi decat cateva bucatele de plastic in masina. Restul piele naturala. Care este de o calitate deosebita. Nu cum o stim prea bine pe cea din Bmw.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1567154185[/url]' post='2498954']

... Strict parerea mea, Porsche este peste Bmw la absolut toate capitolele...

 

Modul in care abilitatea sa se transforme din mașina de teren intr-una care sa stea foarte bine (pt gabaritul ei) pe un drum virajat, este incredibil, calitatea materialelor bestială, am stat fără grija in blugi pe scaunele perforate fără sa trebuiască sa pun prosop pe scaun, sa nu iau culoarea de pe ele, designul interior cu butoanele alea multe, ca la un avion mi-a plăcut enorm, noaptea era de vis înăuntru , modul in care amortizoarele alea pe aer puteau sa absoarbă gropile cu roti pe 21 era super tare, consumul foarte foarte decent pt un V8 de 2,3-2,4tone și 600+hp (sub 10 , dacă mergi frumos fără sa faci abuz sau 11-12 dacă mergi frumos la viteza de autostrada).

 

 

Minusuri pt mine ar fi: designul exterior nu e atât de dramatic ca la un X6M, sistemul infotainment destul de slab pentru o mașina din 2014 dar care s-au rezolvat cu noul Cayenne, mai puțin designul care tot destul de conservator a rămas...scaunele sunt doar ventilate (ca lamBMW de altfel) si nu prea fac mare lucru, după 5-6min nu mai simți nimic (Audi cu scaune racite “is the shit” )și cam atât...dar da, comparația nu știu de unde a plecat dar deocamdată Porsche este “mai premium” decât BMW. flowers.png

Edited by MuscleMike
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Minusuri pt mine ar fi: designul exterior nu e atât de dramatic ,

comparația nu știu de unde a plecat

 

da, eu nu reusesc sa deosebesc in trafic, cand din sens opus vine un cayenne (conducand, evident ca nu ma pot concentra f bine la detalii) daca este vorba de ultimul model sau penultimul. Pur si simplu daca ma iei tare, nu pot da un raspuns, trebuind sa ma uit cateva secunde bune.

 

 

comparatia a plecat de la faptul ca e vineri si am timp liber...eram curios ce prefera lumea tinand cont ca preturile de lista sunt identice intre X6 si cayenne la versiunile de baza. evident ca tot X6 va avea pret cu minim 10% sub cayenne, tinand cont ca optionalele sunt mai ieftine la bmw iar discounturile finale sunt mai mari la bmw.

 

 

dar iti recomand pe cat posibil sa ai interiorul imbracat in piele.

 

stiu ca in standard este o combinatie intre piele si imitatie de piele

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

ok, dupa ce m-am uitat 20 de secunde la poza, mi-am dat seama ca cel de sus e modelul nou si am recunoscut jantele...cred.

ma jur ca nu ma kak pe mine si ca nici acum nu sunt sigur.

 

later edit.

 

dupa ce am vazut poza si pe computer, la o dimensiune mai mare, am vazut si pozele mici din dreapta sus care apartin modelului nou.

 

exclusiv din cele doua poze mari, din cele doua culori alese pt poze, modelul vechi parca arata mai bine privit din fata.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

stiu ca in standard este o combinatie intre piele si imitatie de piele

 

Trebuie sa fac o precizare aici pt ca mi am dat seama cum se interpreteaza ce am spus. Eu cand am spus de piele m am referit la bord si fete de usi ca pe scaune in mintea mea era de la sine inteles. Exista ca si optiune interior complet piele naturala. Si acolo este game over dpdv al calitatii interiorului. Pur si simplu este impecabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.